Wyspa kuchenna – funkcjonalna i piękna

Niegasnąca popularność salonów z aneksem kuchennym sprawia, że i wyspa kuchenna pozostaje pożądanym elementem aranżacji mieszkań i domów. Jak ją optymalnie zaplanować?

Decyzja o wyspie kuchennej nie powinna być podyktowana tylko i wyłącznie modą. Nie w każdej kuchni jest ona bowiem elementem pożądanym, i nie każde rodzinie będzie sprzyjać. Pod uwagę należy również wziąć plan przestrzenny planowanej kuchni oraz przyzwyczajenia związane z gotowaniem i podawaniem posiłków. Przemyślana wyspa kuchenna może oczywiście stać się funkcjonalnym centrum, minimalizując potrzebę rozbudowywania mebli wokół ścian!

Nie tylko sam blat!

W najprostszym wariancie wyspa kuchenna to po prostu wolnostojące szafki pokryte blatem. Zwiększają one powierzchnię roboczą i przechowalniczą i urozmaicają przygotowywania posiłków, ale nie zmieniają zasadniczo funkcjonalności kuchni. Pod tym względem o wiele ciekawiej prezentują się wyspy kuchenne wyposażone w zlew i/lub płytę grzewczą. Naturalnie, realizacja tej wizji wymaga odpowiedniego poprowadzenia instalacji, ale efekt jest zaskakująco praktyczny.

Przesunięcie płyty grzewczej do centrum kuchni jest bowiem ciekawym sposobem na realizację słynnej zasady triady, według której zlew, palniki oraz lodówka powinny tworzyć trójkąt. Ta ostatnia pozostanie najpewniej w strukturze ściennej zabudowy, ale pozostałe dwa elementy można rozlokować na dwóch końcach wyspy. Współczesne technologie AGD oraz modułowe meble kuchenne umożliwiają przy tym nawet montaż zgrabnego okapu nad wyspą!

Duża wyspa kuchenna FRANKE
Duża wyspa kuchenna FRANKE
Płyta grzewcza i okap FRANKE
Płyta grzewcza i okap FRANKE
Wyspa kuchenna modułowa Lago
Wyspa kuchenna modułowa Lago

Piękna wyspa kuchenna

Obok praktyczności bardzo ważnym aspektem wyspy kuchennej jest jej potencjał aranżacyjny. Zamiast bowiem kontynuować ten sam design, który wybraliśmy na ściennych szafek, można szaleć i wyspę uczynić oryginalną, a wręcz luksusową. Owa wielobarwność jest w nowoczesnej kuchni więcej niż pożądana i fantastycznie prezentuje się z punktu widzenia otwartego salonu.

Pomysłów jak zrealizować taką dekoracyjną, acz w pełni funkcjonalną wyspę, jest oczywiście bez liku. Producenci mebli kuchennych przychodzą nam w sukurs proponując fronty imitujące marmur, kamień czy nawet stal, a w ramach jednej wyspy można wręcz łączyć moduły w różnych odcieniach / deseniach! Wreszcie, sama struktura może być atrakcyjnie nieregularna – asymetryczna, stopniowana czy wręcz poniekąd ażurowa! W porównaniu z klasycznym jednobarwnym prostopadłościanem jest to prawdziwe dzieło sztuki kuchennej!

Marmurowa wyspa kuchenna Scavolini
Marmurowa wyspa kuchenna Scavolini
Elegancka wyspa kuchenna Snaidero
Elegancka wyspa kuchenna Snaidero
Dwutonowa wyspa kuchenna Lago
Dwutonowa wyspa kuchenna Lago

Wyspa ze stołem

Wyspa kuchenna może poniekąd rozwiązywać też problem konsumpcji posiłków. W wielu domach bywa bowiem tak, że klasyczny stół jadalniany wykorzystywany jest przede wszystkim do wspólnych obiadów czy kolacji, podczas gdy szybkie śniadania czy przekąski spożywa się przy kuchennym blacie. Aby nadać temu zwyczajowi kulturalnej ogłady projektanci proponują połączyć wyspę kuchenną ze stołem, który może mieć charakter podręczny albo być głównym miejscem spożywania posiłków.

I tutaj koncepcje wykonania są bardzo różne, a każda ma swój wdzięk. Klasyczny drewniany stół można bowiem przystawić do blatu wyspy tworząc wygodną i przyjemna dla oka strukturę, która zarazem oszczędza nieco miejsca. Ale i sama wyspa da się wydłużyć wzdłuż lub wszerz, tworząc podwyższony stół do wykorzystania wraz z krzesłami barowymi. Najciekawsze rozwiązania to kompozycje spójne stylowo, ale kolorystycznie zróżnicowane, które lokalizują blat np. pod kątem prostym do wyspy kuchennej!

Wyspa kuchenna połączona ze stołem jadalnianym; FRANKE
Wyspa kuchenna połączona ze stołem jadalnianym; FRANKE
Mini blat jadalny przy wyspie kuchennej; Scavolini
Mini blat jadalny przy wyspie kuchennej; Scavolini
Wyspa kuchenna z blatem Snaidero
Wyspa kuchenna z blatem Snaidero

Dodaj komentarz