Jak urządzić loft? Przykładowe aranżacje

Nowoczesna architektura uwielbia duże powierzchnie o wysokim sklepieniu i rozległych oknach. Wbrew pozorom nie tak łatwo jest jednak praktycznie i komfortowo urządzić loft.

Loft z definicji jest przestrzenią mieszkalną zaadaptowaną z dawnych konstrukcji przemysłowych. Faktycznie proces rewitalizacji upadłych fabryk i podobnych obiektów w wielu miastach świata stworzył atrakcyjny potencjał mieszkaniowy. Urok owych postindustrialnych budowli okazał się tak silny, że niektórzy dziś z rozmysłem budują sobie lofty. Mowa o domach jednorodzinnych utrzymanych w konwencji hali z metalu, cegieł i szkła, gdzie przytulność zastąpiona jest przestronnością i rześkością. W pewnym sensie to idealne antidotum na zatłoczone miasta, ulice, biura, wieżowce…

Elegancki loft z premedytacją

Na poniższych fotografiach można podziwiać właśnie taki przykład rodzinnego domu pod Warszawą zbudowanego w oparciu o koncepcję loftu. W głównej części salonowej sufit otwarty jest więc wskroś dwóch kondygnacji, co daje fantastyczne poczucie swobody i rześkości. Wysokie antracytowe ramy okien i  betonowe podłogi tworzą kanwę, na bazie której powstała całkiem elegancka i wcale nie kojarząca się z przemysłem aranżacja.

O przyjemnym charakterze wnętrza decydują liczne elementy z naturalnego drewna, idealnie komponującego się w wszechobecnym antracytem. Poza tym atmosferę ocieplają dywan, kotary i rośliny doniczkowe, a całość utrzymana jest w bardzo pozytywnym naturalistyczno-minimalistycznym tonie.

Mieszkanie pod Warszawą; fot. Mallumo Architektura
Mieszkanie pod Warszawą; fot. Mallumo Architektura
Aranżacja loftu; fot. Mallumo Architektura
Aranżacja loftu; fot. Mallumo Architektura

Autentyczny loft z prawdziwą strukturą

Zupełnie inaczej prezentuje się hiszpański loft zaaranżowany faktycznie w dawnej fabryce. Oryginalna struktura budynku stała się nie tylko inspiracją, ale wręcz szkieletem, który po prostu dopełniono nowoczesnym wyposażeniem wnętrz.

Do stalowej konstrukcji słupów, ceglanych sklepień i betonowych, mocno nadwyrężonych czasem posadzek dobrano więc meble o charakterze industrialnym: metalowe półki, antracytowe meble kuchenne, skórzane obicia. Brakuje tutaj miękkości i okrągłości kojarzących się z przytulnością, a dzięki temu efekt jest bardzo wyrafinowany, poniekąd wręcz męski.

Industrialny loft w Barcelonie; https://www.estudiovilablanch.com/
Industrialny loft w Barcelonie; https://www.estudiovilablanch.com/
Kuchnia w lofcie; https://www.estudiovilablanch.com/
Kuchnia w lofcie; https://www.estudiovilablanch.com/

Światło i lekkość

Dla większości z nas wielkie ona loftów są przede wszystkim jednak kuszącą szansą na skąpanie wnętrz mieszkalnych w naturalnym świetle – najprzyjemniejszym. Aby do maksimum wykorzystać ten efekt nie tylko unikamy jakiegokolwiek zasłaniania okien, ale przede wszystkim stawiamy na jasne, ciepłe odcienie wyposażenia.

Drewniana kuchnia, jeszcze jaśniejszy drewniany parkiet, białe sufity i meble – w tym nowojorskim lofcie pozytywna energia widoczna jest od pierwszego wrażenia. Projektanci nie boją się co prawda dekoracji, ale umiarkowanie i stylowa konsystencja sprawiają, że loft wydaje się zarazem minimalistyczny i przyjemnie przytulny.

Nowojorski loft; https://www.chango.co/dumbo-loft
Nowojorski loft; https://www.chango.co/dumbo-loft
Pokój dziecinny w lofcie; https://www.chango.co/dumbo-loft
Pokój dziecinny w lofcie; https://www.chango.co/dumbo-loft

Jak urządzić loft eklektyczny?

Lofty bywają też mniejsze, co wcale nie ogranicza ich funkcjonalności, ale może wymagać rezygnacji z efektu oszałamiającej przestronności. Bardzo ciekawym przykładem aranżacji jest poniższy szwedzki loft inspirowany skandynawskim designem, ale przemycający dodatkowe elementy.

Każda strefa mieszkania jest na swój sposób wydzielona i to nie tylko fizycznie, ale także kolorystycznie i stylowo. Wspólnym mianownikiem stają się różnorodne dekoracje, które składają się na eklektyczną atmosferę wnętrz. Problem brakującej przestrzeni rozwiązano za pomocą popularnej antresoli – stalowa konstrukcja nie tylko tworzy sypialnię i garderobę, ale także dodaje aranżacji pożądanego przemysłowego charakteru.

Loft w stylu skandynawskim; https://www.chango.co/dumbo-loft
Loft w stylu skandynawskim; https://www.chango.co/dumbo-loft
Jak urządzić loft - antresola; https://www.chango.co/dumbo-loft
Jak urządzić loft – antresola; https://www.chango.co/dumbo-loft

Dodaj komentarz