Nowoczesne dywany – najnowsze trendy

Nowoczesne dywany zdobią nie tylko podłogę, ale i całe wnętrze – zwykle w dość nieformalny, pośredni sposób. Dom bez nich wydawałby się jednak nagi!

Potrzeba dywanu pod stopami najczęściej sprowadza się do marzenia o cieple pod stopami oraz skojarzenia z przytulnością. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak tkane ozdoby na podłodze wpływają na nasz sposób widzenia i oceny całego wnętrza. Nowoczesne dywany dowodzą, że nie zawsze chodzi o oszałamiający efekt – harmonijne dopełnienie ton w ton wydaje się mieć również ważne znaczenie.

Jakie modne trendy przeważają obecnie w świecie dywanów?

Wzory tak, ale nie perskie!

Odchodzimy od podłogi, które wiruje pod naszym stopami. Tradycyjne dywany inspirowane orientalnym designem wciąż cieszą się popularnością, ale wybiera się raczej do wnętrz eklektycznych i urządzonych w stylu vintage. Modernistyczne wizje preferuję zdecydowanie desenie spokojniejsze, choć wcale nie muszą być one pozbawione wyrazu.

Dużą popularnością więc cieszą się geometryczne wzory, choć wcale niekoniecznie kontrastowe i przewidywalne. Projektanci proponują nam oryginalne grafiki, często sprawiające wrażenie z nałożonych na siebie obrazów – niczym w Photoshopie. W owym optycznym chaosie czai się jednak przyjemny spokój i dystans, a kolorystyka jest raczej zgaszona, neutralna. Urozmaiceniem takiego ciekawego designu może być także zaskakujący kształt dywanu – ani prostokątny, ani okrągły!

Gruby dywan graficzny, G.T. Design
Gruby dywan graficzny, G.T. Design
Dywan o nietypowym kształcie, G.T Design
Dywan o nietypowym kształcie, G.T Design
Wzorzysty dywan do jadalni G.T. Design
Wzorzysty dywan do jadalni G.T. Design

Mniej znaczy piękniej

Nowoczesne dywany w przeważającej części są jednak jednobarwne i w tej prostocie tkwi ich główny urok. W połączeniu z drewnianą podłogą stają bowiem zaledwie plamą ciepła i przytulności, tym ciekawszą, że bywa na przykład okrągła lub nietypowo powycinana.

Przy braku wyrazistego koloru i deseniu dominującym walorem dywanu staje się jego wykonanie. jedne modele zachwycają więc połyskującą gładkością, fenomenalnie prezentując się w świetle lampy podłogowej. Inne przy bliższym przyjrzeniu się okazują się być pozszywane z rozmaitych kawałków, niczym patchworkowa kołdra, choć całościowy efekt jest przyjemnie jednolity. Materiały takie jak bambusowa wiskoza czy włókna Tencel są wyjątkowo trwałe, choć dają wnętrzom przyjemny, ekologiczny efekt naturalności.

Nowoczesny dywan G.T. Design
Nowoczesny dywan G.T. Design
Minimalistyczny dywan do sypialni G.T. Design
Minimalistyczny dywan do sypialni G.T. Design
Okrągły dywan G.T. Design
Okrągły dywan G.T. Design

Nowoczesne dywany kochają strukturę

Sztuka plecenia dywanów obraca się dzisiaj często wokół tworzenia trójwymiarowych fantazji z naturalnych i sztucznych włókien. Obrazy tworzone przez światło na artystycznie nierównej powierzchni są bowiem o niebo ciekawszą ozdobą niż płaski, awangardowy wzór. Nowoczesne dywany o dłuższym włosiu czesane są więc na różne strony jak łany smaganego wiatrem zboża, zaś te krótsze intencjonalnie tworzą nierównomierną powierzchnię dzięki manualnej obróbce.

Oryginalna tekstura widoczna jest przy tym nie tylko okiem, ale także wyczuwana pod dłonią czy stopą. Trójwymiarowe pętelki z miękkiej wełny poprzetykane cienkimi włóknami bambusa to struktura, która na pierwszy rzut oka może się wydawać niepozorna, ale po bliższym zapoznaniu emanuje luksusem i komfortem., który każdy z nas chciałby mieć w sypialni czy salonie!

Długowłosy dywan do salonu G.T Design
Długowłosy dywan do salonu G.T Design
Oryginalny dywan wielowymiarowy G.T. Design
Oryginalny dywan wielowymiarowy G.T. Design
Neutralny dywan o ciekawej teksturze, G.T. Design
Neutralny dywan o ciekawej teksturze, G.T. Design

Dodaj komentarz