Nowoczesne regały, czyli piękne wnętrza nie tylko dla bibliofila

Otwarte półki mają swój niebywały wdzięk, czyniąc dom przytulniejszym i bardziej ludzkim. Jeśli jednak zależy Ci na atrakcyjnym designie nowoczesne regały będą strzałem w dziesiątkę.

Jest bowiem dość zasadnicza różnica między tradycyjną biblioteczką a modernistycznym zestawem półek, które tworzą estetyczną konstrukcję. W tej pierwszej zachwyca nas ogrom książkowych grzbietów, których różnorodność jest po części chaotyczna, po części bardzo konserwatywna. Trudno jednak jest umiejscowić ją w eleganckim salonie, gdzie każdy detal jest starannie przemyślany. Tam sprawdzają się nowoczesne regały, które już samym swoim style wymuszają porządek i wizualny umiar.

Książki w kolorze

Do najciekawszych trendów w zakresie współczesnych biblioteczek należą śmiałe konstrukcje półek przeplatany kolorowymi wstawkami. Brzmi kiczowato, ale w odpowiednim wykończeniu wygląda to naprawdę imponująco, ożywiając salon czy gabinet optymistycznym akcentem. Dwutonowe nowoczesne regały chętnie korzystają przy tym z intrygującej asymetrii, zaś w kompozycję otwartych półek wplatają elementy zaślepione lub zamykane.

Takie nowoczesne regały nie powinny bynajmniej być wypełniane po brzegi. Aby zachować ich wdzięk i geometryczną nieskazitelność, warto ograniczyć się do mniejszej liczby książek, ustawionych w dość luźny, niewymuszony sposób. Na poszczególnych półkach ustawiajmy tomy podobne do siebie formatem czy estetyką wydania.

Dwubarwny regał Flexform
Dwubarwny regał Flexform
Nowoczesne regały Kico
Nowoczesne regały Kico
Designerska meblościanka Dall’Agnese
Designerska meblościanka Dall’Agnese

Bardzo nowoczesne regały z metalu

Na uwagę zasługują również biblioteczki wykonane z metalu – poniekąd więc chłodne i mało przytulne, ale pozwalające lepiej okiełznać dziesiątki tomów. Proste „rurkowe” konstrukcje doskonale pasują do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym, ale odnajdą się również w eklektycznych domach odpowiadających nurtom XXI w.

Metalowe regały przyjmują bardzo różne formy – od najprostszych drabinek po artystyczne kompozycje, stwarzające wokół półek pewien rodzaj ornamentów. Jest to doskonałe uzupełnienie dla innych mebli utrzymanych w podobnej koncepcji – metalowych stolików do kawy, krzeseł czy nawet stołów jadalnych. Lekkość stalowej czy aluminiowej konstrukcji wymaga oczywiście nieco polotu w urządzaniu. Nowoczesne regały wygląda najlepiej, gdy pozostawimy na nich nieco wolnej przestrzeni, a książki poprzeplatamy z roślinami czy dekoracjami.

Nowoczesny regał Flexform
Nowoczesny regał Flexform
Industrialny regał na książki Bontempi Casa
Industrialny regał na książki Bontempi Casa
Metalowy regał Dall’Agnese
Metalowy regał Dall’Agnese

Powrót do drewna

Naturalnie, pogoń za nowoczesnością nie wyklucza wcale wykorzystania starego dobrego drewna, które do książek pasuje, jak okulary do nosa. We współczesnym wydaniu królują jednak regały lekkie, niebanalne, utrzymane w chłodnych odcieniach. Chodzi o to, aby nawet kilka metrów kwadratowych przestrzeni wypełnionej książkami nie sprawiało przytłaczającego wrażenia.

W rzeczy samej, takie nowoczesne regały z drewna są fantastycznym pomysłem na kompleksowe urządzenie pracowni czy pokoju dziecięcego. Opcja systemów modułowych umożliwia „budowę: niższych u wyższych konstrukcji, którymi można zastąpić większość półek i szaf. Efekt jest przyjemnie bezpretensjonalny, pod warunkiem zachowania minimum porządku!

Nowoczesne regały w skandynawskim stylu Normann Copenhagen
Nowoczesne regały w skandynawskim stylu Normann Copenhagen
Prosty regał Dall’Agnese
Prosty regał Dall’Agnese
Drewniany regał Dale Italia ze szklanymi półkami
Drewniany regał Dale Italia ze szklanymi półkami

Dodaj komentarz