Dekoracje świąteczne – popularne trendy

Święta Bożego Narodzenia co roku skłaniają nas do przebierania całego domu w kolory, desenie i klimaty. Ale dekoracje świąteczne nie pozostają wciąż te same – każdy zimowy sezon przynosi nowe pomysły…

Dziś podejrzymy propozycje na Gwiazdkę 2019 serwowane przez trzy popularne sieci międzynarodowe. Ich międzynarodowy zasięg i przystępne ceny dość dobrze obrazują to, co faktycznie ma szansę znaleźć się po tegorocznymi strzechami. Kto wie, może i Ty dasz się zainspirować?

Komfort i naturalność

Projektanci marki Zara Home na te święta forsują tematykę przyrodniczą i bardzo spokojną. Pomimo silnego powiewu tradycyjności brakuje tu złota, brokatu, a nawet białego obrusa. Dom oblekamy przede wszystkim w gałęzie i dekoracje imitujące roślinność, choć wcale nie muszą mieć one iglastego charakteru. Drobne dekoracje świąteczne są skromne, a króluje wśród nich kolor czerwony.

Z proponowanych w katalogach aranżacji przebija jeden wyraźny trend, który warto wziąć do serca – uciekamy od perfekcjonizmu na rzeczy spontaniczności i entuzjazmu. Nie liczy się symetria ani elegancja – świąteczny dom ma być przede wszystkim pełny i przytulny. Stąd też wiele małych detali wcale nie należących do ustalonej z góry spójnej koncepcji. Chaos okazuje się pokrywać z radością, zaś wnętrza są przede wszystkim rodzinne i wygodne!

Aranżacja świąteczna Zara Home
Aranżacja świąteczna Zara Home
Świąteczny stół Zara Home
Świąteczny stół Zara Home
Dekoracje świąteczne Zara Home
Dekoracje świąteczne Zara Home

Poważna elegancja

Nieco inny ton wybrali na ten rok projektanci marki H&M. W ich propozycjach odzwierciedla się bardziej wyszukane wyobrażenie o celebracji najpiękniejszych świąt w roku. Dominują czerwień i zieleń – obie barwy głębokie i wysycone – ale nie brakuje złotych dodatków, także na stole wigilijnym.

Z kolekcji H&M przebija przede wszystkim uwielbienia dla tekstyliów, które w łatwy sposób zmieniają cały dom – od salonu po sypialnię. Mowa przede wszystkim o poduszkach dekoracyjnych, pledach, serwetkach, a nawet pościeli. I tutaj brakuje klasycznego białego obrusa, a jego miejsce zajmują ciemne barwy, powielone w eleganckiej kamionkowej zastawie. Dekoracje świąteczne utrzymane są w duchu prestiżowego mechanizmu – świeczniki, tace, świece i wazony tchną wielkim stylem raczej niż przesadną zdobnością.

Świąteczna aranżacja H&M
Świąteczna aranżacja H&M
Stół wigilijny według H&M
Stół wigilijny według H&M
Dekoracje świąteczne H&M
Dekoracje świąteczne H&M

W duchu folkloru

Jeszcze inną propozycję ma dla nas szwedzka marka IKEA konsekwentnie forsująca skandynawskie trendy wnętrzarskie. W tym roku widzimy wyraźny powrót do korzeni wyrażającej się w absolutnej prostocie, a nawet naiwności. Na choince królują tradycyjne folkowe bombki oraz szyte dekoracje świąteczne w postaci ptaszków i krasnali – tak jak zdobiło się domy przed laty.

Dominującą ozdobą jest zieleń, naturalna oraz sztuczna. Ta ostatnia zwiesza się girlandami z okien i formuje wieńce na ścianach i stołach. Ponadto popularne są ozdoby drewniane, plecionki oraz dekoracje w formie… prezentów. Wystarczy kartonowe pudełka zapakować w stylowy, rustykalny papier i ustawić w pustym kącie a atmosfera świąt staje się naoczna!

Gwiazdkowa aranżacja IKEA
Gwiazdkowa aranżacja IKEA
Skandynawskie dekoracje IKEA
Skandynawskie dekoracje IKEA
 Świąteczny stół w aranżacji IKEA
Świąteczny stół w aranżacji IKEA

Dodaj komentarz