Moda na kolory przychodzi i odchodzi, ale niektóre tonacje pozostają modne latami. Biało-czarne aranżacje to przykład wystroju, który doskonale współgra ze współczesnymi trendami.
Biel i czerń to najoczywistszy a zarazem najbardziej atrakcyjny z kontrastów. Doskonale pasuje każdego stylu wnętrzarskiego, przywodząc na myśl elegancję. Jest jednocześnie świeży, czysty i uporządkowany. W efekcie biało-czarne aranżacje znacznie trudniej jest zabałaganić, a łatwiej utrzymać w czystości. Wreszcie, ów dobór kolorów jest niezwykle praktyczny: biel pomaga rozjaśniać wnętrza, czerń podkreśla kształty i detale.
Pomysłów na urządzenie wnętrz w biało-czarnej tonacji są oczywiście setki, a każdy z nas może wymyśleć swój własny. Oto kilka uniwersalnych rad i wskazówek…
Znajdź swoją proporcję
W domyśle biało-czarne aranżacje są połowicznie rozdzielonymi kompilacjami obu barw. W rzeczywistości jednak istnieją niezliczone sposoby na proporcjonalne zestawienie bieli i czerni. Zwykle podświadomie wybieramy dominację białej barwy – na ścianach, sufitach – a czerń raczej w roli dodatku. I ta zasada może jednak być bardzo różnie interpretowana!
Trzy poniższe fotografie przedstawiają w ciekawy sposób gradację nasycenia czarną barwą. w pierwszym przykładzie wystarcza czarne okno, blat kuchenny i lampa. Całość jest przyjemnie optymistyczna, ale wyszukana. Na drugim zdjęciu w jasnym salonie odnajdziemy już kilkanaście mebli i sprzętów, z których żaden nie jest jednak objętościowo znaczący. Trzecia propozycja uwzględnia z kolei czarną zabudowę kuchni i jest najpoważniejsza, ale zarazem najbardziej elegancka!
Komponujemy biało-czarne aranżacje
Od Ciebie tylko zależy ile będziesz chciał we wnętrzach bieli, a ile czerni. Nikt bynajmniej też nie zakazuje dodatkowego trzeciego koloru, który może być zarówno neutralną szarością, jak i pełnym energii różem. Klucz do sukcesu tkwi jednak w zestawianiu mebli ze sobą, niczym klocków domina.
Do dużego białego łóżka dobieramy więc czarny stolik nocny, dywanik i poduszkę – małe akcenty, które świadczą o wyważeniu aranżacji. Biały stół jadalny na czarnych nogach dopełniamy z kolei czarnymi krzesłami i lampą, pozostawiają podłogę i ściany jasnymi. W biało-czarnym salonie można też wypróbować bliźniaczych mebli w kontraście. Dwa stoliki do kawy czy dwa fotele w wersji negatyw-pozytyw to szczyt wnętrzarskiej misterii.
Białe i czarne meble
Sam dobór mebli jest o tyle prosty, że większość renomowanych producentów proponuje dziś modele białe i czarne. Najłatwiejsze są pod tym względem meble tapicerowane, gdzie zarówno tkaniny, jak i skóra mogą być idealnie białe lub czarne. Warto również zwrócić uwagę na krzesła, regały, lampy i stoliki z metalowymi stelażami, szalenie łatwymi do malowania.
Ale współczesne meble designerskie chętnie wykorzystują także materiały syntetyczne, które również bez problemów można zabarwić na dowolny odcień. Nie zapominajmy wreszcie o o drewnie, które choć nie jest zwykle idealnie czarne ani białe, wprowadza miły, naturalistyczny akcent do aranżacji!