Drzewo jako surowiec kojarzy się raczej z tradycyjnym wystrojem. Projektanci przekonują jednak, że drewniane wnętrza są ponadczasowe, a wręcz przyszłościowe…
Co ciekawe, choć korzystamy wciąż z tych samych drzew, drewniane meble w dzisiejszym wydaniu zasadniczo różnią się od tych sprzed dekad i wieków. Najwyraźniej w tej ewolucji widoczny jest trend minimalistyczny, który przekłada się na prostotę i naturalność. Unikamy więc zdobień i lakierów, reliefów i ciężkich kształtów. Nowoczesne drewniane wnętrza wydają się surowe, pachnące żywicą, swojskie częściej niż eleganckie.
Drewno jako rywal dla bieli
Dawniej drewniane wnętrza bywały synonimem powagi, a nawet ponurości – starczy przypomnieć sobie słynne meble gdańskie. Wiązało się to zarówno z wykorzystaniem ciemnych odcieni drzewa, jak i zamiłowaniem do lakierów i bejcy. Dziś trend ten odwrócił się – nie tylko wybieramy jasne drewno, ale często wręcz je wybielamy!
W rezultacie aranżacje bazujące na drewnie są przyjemnie jasne i ciepłe. Deski pojawiają się na podłodze, ścianach i suficie, a mimo to pokoje emanują światłem. Na dodatek drzewo łączymy chętnie z białymi meblami i tekstyliami – rezultat jest niebanalny, ale bardzo sympatyczny. Jak się okazuje, aranżacja bez kontrastu jest nie tylko możliwa, ale bardzo atrakcyjna!
Sztuka stolarska
Wspomniany naturalistyczny trend opiera się nie tylko na drewnianych meblach, ale całych elementach konstrukcyjnych. Stolarstwo znów jest więc rzemiosłem potrzebnym, a nawet pożądanym. Drewniane wnętrza stają się wyjątkowe dzięki schodom, ściankom z listew, podestom czy całym zabudowanym jadalniom.
Nie ma przy tym żadnych pisanych zasad, ile drzewa może być w aranżacji. Jedni preferują całkowite „zabudowanie”, inni przeplatają elementy drewniane z modnym kamieniem lub betonem. Zdecydowanie preferujemy jednak rozwiązania na miarę indywidualnych potrzeb. Schowki w schodach, dodatkowe półeczki czy otwierane ławy to konieczność w epoce małych wnętrz!
Drewniane wnętrza aż po sufit
Nie tylko jasność i optymizm definiują jednak współczesne aranżacje. Naturalne listwy i blaty bywają także nieco ciemniejsze, nabierając wyrazistego charakteru dzięki strukturze i różnorodności. Bardzo często łączone z wówczas ze wspomnianym już betonem – to kwintesencja stylu ekologicznego XXI w.!
Podziwiając poniższe fotografie nie sposób nie zauważyć perfekcyjnego wyważenia. Drewniane „szczebelkowe” sufity pięknie kontrastują z zimną podłogą. Ciepłe drewniane szafki i półki przełamują natomiast chłód ścian. Całość jest na poły elegancka, na poły przytulna, a co najważniejsze idealnie pasuje do aktualnych trendów architektonicznych!