Najnowsze trendy we wnętrzarstwie sugerują, aby łączyć pod jednym dachem różne rodzaj krzeseł na rzecz wygody domowników, ale także przyjemnego eklektycznego efektu.
Każdy z nas jest inny – ma inny wzrost, postawę, przyzwyczajenia. Różnie też lubimy spędzać czas w domowym zaciszu. Stąd też niektórzy domownicy uwielbiają wylegiwać się na kanapie, inni preferują pufy, jeszcze inni mają swoje ulubione fotele czy krzesła. Wreszcie, co nie bez znaczenia, aranżując we wnętrzach różne rodzaje krzeseł i innych siedzisk, w ciekawy sposób różnicujemy wystrój, który w ostatnich latach skłania się jednoznacznie ku minimalizmowi. Obserwacje wskazują tymczasem, że już ustawienie różnych krzeseł przy jednym stole jadalnym daje niezwykle świeży efekt!
Krzesła do stołu jadalnego
Najbardziej podstawową funkcją krzesła jest oczywiście umożliwianie nam siedzenia przy stole i spożywania posiłków w wygodnej pozycji przy blacie. Rodzaje krzeseł jadalnianych są jednak bardzo różne i ich dobór nie zawsze jest prosty. Wiele osób na przykład ze względów estetycznych preferuje proste drewniane modele, które doskonale wtapiają się w każde tło. Ale i one mogą mieć różnie ukształtowane siedziska oraz oparcia, będąc wygodnym dla jednego człowieka, dla drugiego zaś już nie.
W kwestii komfortu wygrywają więc krzesła tapicerowane, obite nowoczesną pianką, która dba o nasz plecy i pośladki. Współczesny design preferuje w w tym kontekście raczej niższe, prostsze modele o neutralnych obiciach. Ich minusem jest z kolei trudność w czyszczeniu oraz cięższy wygląd. Koniec końcem, może się okazać, że w jadalni faktycznie najlepiej sprawdzą się dwa albo nawet trzy rodzaje krzeseł dobranych na zasadzie podobieństw lub kontrastów.
Wysokie rodzaje krzeseł
Do wnętrzarskiej mody na trwałe wpisała się już również koncepcja dublowania stołów jadalnych. Mowa o sytuacji, w której w kuchni czy salonie znajduje się klasycznych stół z krzesłami, ale dodatkowo zabudowa kuchenna wyposażona jest w blat śniadaniowy. Do tego drugiego ze względu na wysokość pasują jedynie krzesła i stołki barowe.
W praktyce okazuje się, że niektórzy członkowie rodziny zawsze będą preferowali siedzenie ze stopami wygodnie opartymi o podłogę, podczas gdy innym najbardziej podobać się będą wysokie rodzaje krzeseł. Tutaj warto wspomnieć, że połączenie wysokiego stolika czy blatu z takimiż krzesłami ma również bardzo atrakcyjny estetyczny wydźwięk – wydaje się zajmować mniej miejsca, być lżejsze i bardzie modernistyczne.
Fotel to też krzesło?
Fotel większości z nas kojarzy się z masywnym, tapicerowanym meblem o wysokim oparciu i krągłych podłokietnikach. W rzeczywistości dzisiaj wiele foteli w swoim kształcie bardzie przypomina klasyczne rodzaje krzeseł – z czterema nogami i prostym stelażem.
Krzesło jako fotel i fotel jako krzesło to idea, która doskonale sprawdza się w salonie. Część mebli powinna być bowiem wielofunkcyjna i dać się wykorzystywać do pracy przy biurku, oglądania telewizji czy wystawiania się na słoneczne promienie na tarasie. Niskie, nieco szersze krzesła są w tym kontekście niezastąpione, a aranżacji jako cenna ozdoba wyróżniająca się barwą, tworzywem czy deseniem!