Z kablem, czyli industrialne oświetlenie w domu

Do nowoczesnych wnętrz potrzeba lamp idących z duchem czasu – w tym zakresie do absolutnych hitów należy industrialne oświetlenie.

Pomiędzy dekoracyjnymi lampami z fantazją a najprostszymi modelami oświetlenia jest szeroka strefa, którą wypełniają nowoczesne pomysły z pogranicza praktyczności i designu. Szczególną popularnością cieszy się w ostatnich latach industrialne oświetlenie, które, wbrew pozorom, pasuje nie tylko do wizjonerskich loftów urządzonych w stali i betonie, ale także do zwykłych domowych wnętrz XXI w.

Siła konstrukcji

W zasadzie do kategorii lamp industrialnych można zaliczyć każdy prosty metalowy model pozbawiony ozdobników. Kwintesencję stylu stanowią jednak lampy z rozmachem, śmiało realizujące wizję przemysłowej kompleksowości. Najpopularniejsze z nich są de facto połączeniem wielu mniejszych lampek.

Oświetlenie industrialne ma bowiem moc. Liczy się w nim nie tylko surowy design, ale także świetlna efektywność. Stąd z ochotę wieszamy z sufitu wieloramienne stalowe konstrukcje zakończone silnym żarówkami – nie rzucają one snopa światła, ale rozświetlają przestrzeń w danym kierunku tworząc przyjemną i funkcjonalną poświatę. W tej samej konwencji proponuje się lampy podłogowe, które mogą rozjaśniać ciemności korytarza lub lampy ścienne zastępujące okna w zabudowanych strefach domu czy mieszkania.

Złożona biała lampa Vibia
Złożona biała lampa Vibia
 Industrialna lampa podłogowa do przedpokoju Vibia
Industrialna lampa podłogowa do przedpokoju Vibia
Lampa ścienna geometryczna Vibia
Lampa ścienna geometryczna Vibia

Wdzięk kabla

Tą samą wizję świetlnej konstrukcji realizują też nowoczesne systemy oświetleniowe, które składają się z elementów połączonych ze sobą widocznym kablem. To, co kiedyś chcieliśmy ukrywać przed wzrokiem, dzisiaj więc dumnie eksponujemy, dbając o kontrast z sufitem i ścianami. W rezultacie zyskujemy ciekawe przełamanie zazwyczaj nudnej malowanej powierzchni nad głową.

Pająki z kabli, pozornie mało estetyczne i zdecydowanie nieeleganckie okazują się mieć swój urok, zwłaszcza jeśli zainstalujemy je w minimalistycznych wnętrzach, które aż proszą się o wyraźniejsze dodatki. Co więcej, takie kablowe sieci mogą rozpoczynać się nad stołem jadalnym, dbając o jego równomierne oświetlenie i kontynuować na wskroś pokoju. Lampy sufitowe mogą przy tym łączyć się w jedno oświetlenie industrialne z lampami wiszącymi, dając przyjemny efekt poziomej asymetrii.

Lampy połączone; Vibia
Lampy połączone; Vibia
 Industrialne oświetlenie do salonu; Vibia
Industrialne oświetlenie do salonu; Vibia
Połączenie lamp sufitowych z wiszącą; Vibia
Połączenie lamp sufitowych z wiszącą; Vibia

Czystość szkła

Do industrialnego klimatu pasuje też czyste szkło w formie prostych brył geometrycznych. Jest ono delikatne, ale surowe, bowiem pozbawione ozdobników. Swym minimalizmem nawiązuje do idei gołej żarówki, choć może przyjmować najróżniejsze kształty.

Modernistyczne oświetlenie industrialne to nie tylko klasyczne szklane kule, ale także tuby, rurki, a nawet świetlne obręcze, które w mroku stwarzają naprawdę fantastyczny efekt. Poziome i pionowe są czymś więcej niż tylko lampami, stając się ekscentryczną szklaną instalacją. W porównaniu ze stalowymi konstrukcjami takie modele charakteryzują się niezwykłą lekkością i wdziękiem i mogą być dopełnieniem nawet klasycznych, eleganckich aranżacji.

Lampa w kształcie szklanej tuby; Vibia
Lampa w kształcie szklanej tuby; Vibia
Świetliste szklane obręcze Vibia
Świetliste szklane obręcze Vibia
Industrialne lampy wiszące Vibia
Industrialne lampy wiszące Vibia

Dodaj komentarz