Stylowa i praktyczna aranżacja przedpokoju

W zależności od dostępnej przestrzeni za drzwiami aranżacja przedpokoju może przybierać formę garderoby lub zaledwie podręcznego wieszaka.

Współcześni architekci wydają się być zdania, że przedpokój w pełnej swej okazałości nie jest nam do szczęścia aż tak potrzebny. Coraz częściej niewielkie miejskie mieszkania projektowane są tak, że z klatki schodowej wchodzimy niemal prosto do salonu. Przedpokój staje się wówczas jedynie umowną strefą, od urządzenia której zależy w dużej mierze komfort życia. Planując jego wystrój musimy więc brać pod uwagę nie tylko pożądaną ilość miejsca na płaszcze i kapelusze, ale także sam proces wchodzenia i wychodzenia z domu.

Zabudowa przedpokojowa

Kto pragnie lub potrzebuje przechowywać w przedpokoju większość odzieży wierzchniej, buty i akcesoria, powinien pomyśleć o przesuwnej szafie na wymiar. To najmodniejszy ze współczesnych sposobów na składowanie ubrań bez tworzenia efektu ścisku we wnętrzach. Nowoczesne szafy nie tylko wpasowują się we wnęki i wolne przestrzenie za drzwiami, ale także tworzą bardzo atrakcyjną „drugą” ścianę – o ciekawych kolorach, teksturach, a nawet elementach luster.

Co więcej, taka szafa pozwala zbudować sztuczną ściankę działową odgradzając drzwi wyjściowe od reszty domu. W jej strukturę można wkomponować zarówno wieszaki zewnętrzne, jak i otwarte półki na rzeczy podręczne lub ozdoby – aranżacja przedpokoju nie powinna bowiem wyrzekać się estetyki.

Wbudowana szafa w przedpokoju Raumpulus

Wbudowana szafa w przedpokoju Raumpulus
Aranżacja przedpokoju Raumpulus

Aranżacja przedpokoju Raumpulus
Zabudowa przedpokoju Pianca

Zabudowa przedpokoju Pianca

Klasyczna aranżacja przedpokoju

W najbardziej popularnym rozłożeniu przedpokój tworzy podłużny korytarz prowadzący do dalszych części mieszkania. Naturalna jest więc koncepcja zabudowania jednej ściany, tak aby umożliwić swobodne przejście dalej. Co może znaleźć się w takiej aranżacji?

Do popularnej klasyki należą przede wszystkim komody, mające postać zarówno typowych szufladowych modeli jaki i modułowych kompozycji zawieszonych bezpośrednio na ścianie. Powinny być one na tyle niskie, aby dało się nad nimi zawiesić lustro, a wierzch mógł służyć za komfortowy blat na odkładanie np. kluczy. Koniecznym dodatkiem do komody są wieszaki na kurtki i płaszcze, które montuje się bezpośrednio na ścianie. Poza tym warto jest pomyśleć o siedzisku w formie krzesła lub ławeczki – niezastąpionym przy zakładaniu butów.

Modułowa aranżacja przedpokoju Fratelli Mirandola

Modułowa aranżacja przedpokoju Fratelli Mirandola
Klasyczna aranżacja przedpokoju Room&Board

Klasyczna aranżacja przedpokoju Room&Board
Skandynawski pomysł na przedpokój Bylassen
Skandynawski pomysł na przedpokój Bylassen

Absolutne minimum

Bywa i tak, że przedpokój jest praktycznie nieobecny i stanowi zaledwie ścianę z drzwiami wejściowymi. W takich przypadkach warto pomyśleć o sztucznym odizolowaniu przestrzeni wejścia od salonu czy kuchni. W tej roli doskonale sprawdzają się dwustronne regały, które w efektywny i estetyczny sposób blokują widok wchodzącym, a jednocześnie dają się wykorzystać do przechowywania podręcznych rzeczy – i to z obu stron.

Nawet, jeśli przedpokój jest fizycznie nieobecny, warto choćby na metrze przestrzeni na ścianie zainstalować wieszak, ewentualnie z lustrem. W nowoczesnym wydaniu wieszaki takie przyjmują bardzo atrakcyjne formy – np. skrzyżowanych metalowych prętów czy drewnianych drabinek. Dostępne są nawet specjalne systemy magnetycznego montażu półek i haków, które pozwalają dość swobodnie i w elegancki sposób zagospodarowywać ścianę.

Prosta aranżacja przedpokoju Room&Board

Prosta aranżacja przedpokoju Room&Board
Magnetyczny system wieszaków do przedpokoju Ronda Design

Magnetyczny system wieszaków do przedpokoju Ronda Design
Minimalistyczny przedpokój Raumpulus

Minimalistyczny przedpokój Raumpulus

Dodaj komentarz