Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim

Wnętrza w stylu skandynawskim nie tracą na popularności, choć intensywnie ewoluują. Dziś o tym jak można urządzić salon inspirowany trendami z północy.

Moda na Skandynawię nie jest już tak znacząca jak przed kilkoma laty, ale weszła już do klasyki wystroju wnętrz ciesząc się stałym gronem miłośników. Z biegiem czasu słynny minimalizm uległ jednak adaptacjom, chętnie witając dziś nowe kolory, bardziej dekoracyjne formy, a nawet daleko posunięty eklektyzm. W efekcie salony urządzone w stylu skandynawskim są coraz mniej do siebie podobne, a coraz lepiej dopasowują się gustów domowników.

Czar kompozycji

Już nie taka prosta aranżacja we współczesnej interpretacji nordyckiego designu zasadza się na wielu równoważnych elementach, z których każdy stara się przemycić choć skrawek zaskoczenia. Mowa zarówno o meblach, jak i dekoracjach, które intencjonalnie reprezentują całkiem różne sposoby myślenia i wykończenia.

Na niekoniecznie już białych ścianach pojawia się więc kontrolowany artystyczny zgiełk odzwierciedlający nowoczesne trendy w sztuce. Krzesła i fotele dobierane są w pary i zestawy na zasadzie różnic raczej niż podobieństwa, zaś stoliki do kawy, szafki i komody, sprawiają wrażenie, jakby były zbiórką prezentów, raczej niż przemyślaną aranżacją. O dziwo, efekt jest bardzo atrakcyjny, a zarazem wciąż przyjemnie „czysty” i neutralny.

Eklektyczna aranżacja House Doctor
Salon w stylu skandynawskim Bloomingville
Salon w stylu skandynawskim Bloomingville
Skandynawski design Zuiver
Skandynawski design Zuiver

Elegancka przytulność

Kąt wypoczynkowy jak serce salonu tradycyjnie ma wywoływać w nas poczucie komfortu i przytulności. Aktualne pomysły na aranżację w stylu skandynawskim nie stronią więc od kompromisów  – szokująco proste i chłodne sofy łączy się więc z dużą ilością tekstyliów w postaci koców, narzut i poduszek, o różnych kolorach i deseniach.

Jako kontrpropozycja dla surowej nieco prostoty we współczesnym salonie w stylu skandynawskim pojawiają się też pełnowymiarowe dywany – nie zaś tylko proste plecionki , a całość wykończona jest nie jednym, ale dwoma lub trzema stolikami do kawy, gwarantującymi pełen luksus popołudniowego relaksu.

Salonowa aranżacja House Doctor
Salonowa aranżacja House Doctor
Salon w stylu skandynawskim Hubsch
Salon w stylu skandynawskim Hubsch
Kąt wypoczynkowy Zuiver
Kąt wypoczynkowy Zuiver

Odwaga designu w stylu skandynawskim

Niepokorne dusze, które od wnętrz oczekują silnych emocji, mogą również pomyśleć o przełamaniu stereotypu biało-drewnianego salonu w stylu skandynawskim silnym akcentem. Takie odstępstwo okazuje się mieć fantastyczny wpływ na atmosferę, nie negując wcale północnego porządku.

Godne polecenia są szczególnie fotele i sofy o żywych, nasyconych kolorach, które wydają się być źródłem życia i energii w neutralnym otoczeniu. Im ciekawszy kształt, tym bardziej znaczący efekt! Poza tym dekoratorzy polecają również eksperymenty z odcieniami ścian – te ciemne są idealnym tłem dla mebli i dekoracji o prestiżowych, złotych elementach. Szarości i granaty, a nawet czerń, są też doskonałym zastrzykiem elegancji! Wreszcie nie bójmy się też nowoczesnych mebli, które nie nawiązują wprawdzie do tradycji i sielskiego życia na północy, ale dzięki naturalnym materiałom dobrze wpisują się w kanon fascynacji ekologią.

Drewniana kanapa House Doctor
Skandynawskie meble Nordal
Skandynawskie meble Nordal
Dekoracje w stylu skandynawskim Madam Stoltz
Dekoracje w stylu skandynawskim Madam Stoltz

Dodaj komentarz