Przeszklone witryny do salonu

Witryny do salonu powracają w wielkim stylu! Zobacz jak pomysłowo można je wykorzystać w nowoczesnych aranżacjach.

Pomysł na mebel ze szklaną gablotą znany jest już od setek lat. I właśnie ów historyczny ogon przez długi czas przeszkadzał nam w wykorzystaniu witryny we współczesnych wnętrzach. Na szczęście, design XXI w. w fantastyczny sposób nauczył się czerpać z najlepszych wzorców z przeszłości i podawać je klientom w nowej, oszałamiającej często formie.

Nowoczesne witryny salonowe

Uproszczenie mebli salonowych w duchu modnego minimalizmu spowodowało popularyzację frontów jednobarwnych, gładkich, pozbawionych ozdobników, a często wręcz uchwytów. Kolorowe moduły przypominające klocki zaczęły coraz częściej pojawiać się w salonach, ale wraz z nimi wzrósł pewien niedosyt. Bo kto tak naprawdę chce mieszkać w domku z klocków?

Szkło tymczasem stało się prawdziwym hitem wnętrzarskim, zdobiąc stoły jadalniane i stoliki do kawy, a nawet pojawiając się znów w zabudowach kuchennych. Nie trzeba było długo czekać, aby przeszklone witryny do salonu powróciły do łask – tym razem w otoczeniu prostych, nowoczesnych konstrukcji meblowych. Fenomenalny potencjał odbijania światła i doskonałe dopasowanie do modernistycznej architektury szkła i metalu okazały się wystarczająco kuszące, aby podbić nasze serca.

Witryna salonowa antoniolupi
Witryna salonowa antoniolupi
Nowoczesna witryna wisząca PIANCA
Nowoczesna witryna wisząca PIANCA
Geometryczna witryna do salonu Capodopera
Geometryczna witryna do salonu Capodopera

W małej skali

Owa fascynacja szklanymi powierzchniami doprowadziła do rozwoju śmiałych projektów wykorzystujących koncepcję witryny, ale w bardzo swobodnej formie. Można powiedzieć, że szkło, zarówno czyste, jak i lakierowane, przydymione czy profilowane, stało się alternatywą dla klasycznych frontów. I to nie tylko w dużych meblościankach, ale także barkach, komodach, półkach ściennych…

Nowoczesna technologia umożliwiła nawet konstrukcję całych szklanych modułów, które bywają fantastycznym uzupełnieniem drewnianych mebli. Bo witryny do salonu są nie tylko piękne, ale ze wszech miar praktyczne, chroniąc przez osadzaniem się kurzu na książkach, dekoracjach i innych sprzętach, a zarazem powstrzymując nas przed chaotycznym odkładaniem rzeczy na półki. Istnieje wręcz możliwość wyposażenia salonu w gablotę w sensie muzealnym, za którą ukryjemy największe artystyczne trofea.

Przeszklony bufet CeccottiCollezioni
Przeszklony bufet CeccottiCollezioni
Kredens ze szklanymi drzwiami CeccottiCollezioni
Kredens ze szklanymi drzwiami CeccottiCollezioni
Szafka z witryną Sovet Italia
Szafka z witryną Sovet Italia

Klasyczne witryny do salonu

Pogoń za nowoczesnością nie jest jednak uniwersalnym trendem. Coraz większa część z nas chętnie wraca do tradycyjnych kanonów wystroju, upatrując w nich przytulności, spokoju i ponadczasowej elegancji. Stąd i klasyczne witryny do salonu pojawiają się we współczesnych kolekcjach renomowanych marek meblarskich.

Wysokie regały utrzymane w dostojnym stylu ciemnego drewna pozwalają wspaniale zagospodarować wolną ścianę, wprowadzając do aranżacji element przyjemnej dekadencji. Jako tło dla stołu jadalnianego czy wygodnej sofy bywają lepszą dekoracją niż fantazyjne tapety – zwłaszcza jeśli są dobrze oświetlone, czy wręcz podświetlone. Za szkłem oprawionym w zdobne ramy uśmiechają się bowiem do domowników książki, porcelana czy nostalgiczne dekoracje, a całość po prostu łapie za serce!

Klasyczna witryna CeccottiCollezioni
Klasyczna witryna CeccottiCollezioni
Elegancka witryna Capital Collection
Elegancka witryna Capital Collection
Częściowo przeszklona meblościanka Dall’Agnese
Częściowo przeszklona meblościanka Dall’Agnese

Dodaj komentarz