Ogród zimowy – najprzyjemniejszy pokój w domu?

Jeśli masz możliwość poszerzyć dom o ogród zimowy – nie wahaj się. Trudno o drugie tak pozytywne, uspokajające i urocze pomieszczenie.

Historia ogrodów zimowych sięga XVII w., kiedy to zamożni mieszkańcy Włoszech zaczęli poszerzać swe rezydencje o przeszklone pomieszczenia w celu ochrony drzewek cytrusowych w okresie mrozów. Stąd też pierwotna nazwa: oranżeria. Z czasem moda rozciągnęła się na całą Europę, a w ogrodach zimowych, zaczęto aranżować salony i jadalnie, wykorzystując je wciąż jako zimowy azyl dla pięknych ibiszków, azalii i innych tropikalnych okazów. Współcześnie przeszklone aneksy do domów, a czasem wręcz zabudowane szkłem lub pleksi balkony, służą przede wszystkim funkcji wypoczynkowej, a dopiero w drugiej kolejności ogrodniczej. Najpiękniejsze przykłady obejmują nie tylko piękną architekturę i zjawiskowe rośliny, ale także luksusowe meble ogrodowe.

Ogród zimowy jako symbol prestiżu

Tak jak dawniej oranżerie były atrybutem zamożności i eleganckich posesji, tak i dziś w swojej najświetniejszej formie odwołują się do snobizmu. Wiele szklanych przybudówek nawiązuje wręcz do epoki wiktoriańskiej ze strzelistymi oknami, zdobnymi portykami oraz kopulastymi strzechami.

I samo wyposażenie nie mogłoby być bardziej luksusowe. Oprócz roślin w donicach ustawionych na wykaflowanych podłogach znajdziemy najprawdziwsze dywany, kryształowe żyrandole, eleganckie stoły jadalne i ekskluzywne kanapy. Styl vintage może się przy tym przeplatać z bardziej współczesnymi elementami wystroju, dając pełne uroku pokoje dzienne, gdzie światła jest zawsze pod dostatkiem.

Elegancki ogród zimowy; https://www.valegardenhouses.co.uk
Elegancki ogród zimowy; https://www.valegardenhouses.co.uk/
Ekskluzywna oranżeria; Pinterest
Ekskluzywna oranżeria; Pinterest
Eklektyczna aranżacja ogrodu zimowego;  https://wiselivingmagazine.co.uk/
Eklektyczna aranżacja ogrodu zimowego; https://wiselivingmagazine.co.uk/

Nowoczesne ogrody zimowe

Oranżeria ewoluowała jednak na tyle, aby spełnić najbardziej wyśrubowane wymagania nowoczesnego designu. Ogrody zimowe dziś bywają więc wiernym odzwierciedleniem modernistycznej architektury, faworyzując połączenie szkła z metalem i prostotę konstrukcji. Nie oznacza to jednak wcale rezygnacji z komfortu!

Nowoczesne meble salonowe z powodzeniem mogą być bowiem wykorzystane w ogrzewanych ogrodach zimowych. Aranżacji dopełniają modne tekstylia, chroniące przed ewentualnym chłodem, a także popularne egzotyczne rośliny w minimalistycznych donicach. Idea przeszklonych ścian i dachu szczególnie dobrze sprawdza się w kontekście jadalni, która może być naturalnym przedłużeniem domowej kuchni.

Nowoczesny ogród zimowy; https://www.loveproperty.com/
Nowoczesny ogród zimowy; https://www.loveproperty.com/
Salonowy ogród zimowy; https://networkbritannia.co.uk/?page_id=20
Salonowy ogród zimowy; https://networkbritannia.co.uk/?page_id=20
Kuchnia w ogrodzie zimowym; https://www.valegardenhouses.co.uk/
Kuchnia w ogrodzie zimowym; https://www.valegardenhouses.co.uk/

Meble ogrodowe do oranżerii

Ogrody zimowe mogą oczywiście być także prostsze i nieogrzewane. Wielu ludzi ceni sobie możliwość przesiadywania w pełnym słońcu, gdy dni są jeszcze chłodne. Swój urok mają również jesienne wieczory z księżycem nad głową czy śnieżyce otulające nas zza szkła.

W podstawowym wariancie ogród zimowy wystarczy wyposażyć w meble ogrodowe wykonane z materiałów, które dobrze zniosą chłody. Tematycznie pasuje tutaj oczywiście naturalny rattan, choć praktyka pokazuje, że w kontekście trwałości lepszy jest technorattan, odporny nawet na ewentualną wilgoć i promienie słoneczne. W połączeniu z zielenią najprostszy nawet zestaw kanapy i foteli ze stolikiem do kawy może okazać się spełnieniem marzeń o relaksacyjnej domowej oazie.

Luksusowe meble ogrodowe Ethimo
Luksusowe meble ogrodowe Ethimo
Technorattanowa kolekcja Ethimo
Technorattanowa kolekcja Ethimo
Meble z rattanu Holloways
Meble z rattanu Holloways

Dodaj komentarz