Modne lampy wiszące – połączenie klasyki z nowoczesnością

Neoklasycyzm jest jednym z najciekawszych trendów we współczesnym oświetleniu. Szczególnie lampy wiszące entuzjastycznie łączą to, co było z tym, co jest i będzie.

Pomimo szokującego rozwoju w sferze oświetlenia, najbardziej modernistyczne trendy zniechęcają wielu miłośników domowego ciepła i przytulnej elegancji. Lampa ze swoją świetlną symboliką pozostaje bowiem w powszechnym mniemaniu analogią rodzinnego ogniska, nowożytną odpowiedzią na płomień w palenisku. Nic dziwnego, że z taką konsekwencją wybieramy wciąż lampy wiszące inspirowane klasyką, a więc założone na koncepcji piękna i proporcji. Włoska marka MM Lampaderi doskonale realizuje tą eklektyczną ideę mariażu przeszłości i przyszłości.

Z nawiązaniem do tradycji

Lampy wiszące nie tylko dają światło w kluczowych, centralnych często strefach mieszkalnych, ale także stanowią ważny czynnik aranżacji. Opuszczone o wiele niżej niż sufit tworzą w zasięgu wzroku obiekt skupienia uwagi, potencjalnie wręcz przedmiot zachwytu. Projektanci więc wykorzystują tradycyjne wyobrażenie o prestiżowym abażurze i na jego bazie proponują nam bardziej współczesne modele.

Zachowana więc często zostaje żyrandolowa forma, która kojarzy się z dawną świetnością. Poza tym królują eleganckie opływowe kształty inspirowane sztuką klasyczną – klepsydrą, amforą, kulą. Kluczowe materiały to oczywiście metal i szkło – doskonale odbijające światło, a przy tym w oczywisty sposób ponadczasowe.

Lampy wiszące inspirowane ananasem MM Lampadari
Lampy wiszące inspirowane ananasem MM Lampadari
Biała lampa salonowa MM Lampadari
Biała lampa salonowa MM Lampadari
Ażurowa lampa wisząca MM Lampadari
Ażurowa lampa wisząca MM Lampadari

Świecą z fantazją

Zamiłowanie do klasyki nie oznacza jednak rezygnacji z trendów bardziej zdobnych, czasem wręcz świadomie przesadzonych. W tym duchu powstają lampy wiszące inspirowane epokami rokoko, neoklasycyzmu czy nawet Art Deco. Są bez dwóch zdań atrakcyjne i ekskluzywne, ale na swój sposób przekorne i zdecydowanie pełne fantazji.

Forma nie jest więc już wcale oczywista, a metalowe arkusze gięte są w kształty, o których się filozofom nie śniło. Jednocześnie poszczególne abażury stwarzają wrażenie lekkich i lewitujących w powietrzu, zarówno dzięki samej formie, jak i uniwersalnej kolorystyce – bieli i złota. Takie wykwintne lampy wiszące fenomenalnie prezentują się nad stołem jadalnym oraz w głównej części salonu. Warto zapewnić im jednak odpowiednio dużo przestrzeni wokoło!

Designerskie lampy wiszące MM Lampadari
Designerskie lampy wiszące MM Lampadari
Biała neoklasycystyczna lampa MM Lampadari
Biała neoklasycystyczna lampa MM Lampadari
Metalowa lampa MM Lampadari
Metalowa lampa MM Lampadari

Lampy wiszące dla miłośników modernizmu

Na drugim końcu neoklasycznego stylu w oświetleniu znajdują się lampy wiszące, które mimo swoich oczywistych odwołań do klasyki są przede wszystkim nowoczesne, proste i oszczędne w formie. To idealna propozycja dla właścicieli wnętrz utrzymanych w konsekwentnym stylu modernistycznym, gdzie na zbędne ozdobniki po prostu nie ma miejsca.

W tym pomyśle o oryginalności designu decydują raczej kąty załamania i kreatywne motywy geometryczne. Mile widziane są kontrast, odbicie i nieregularność, a pojęcie kloszu jako takiego zostaje jednak odsunięte na dalszy plan. Efekt jest jednak zaskakująco świeży i dekoracyjny!

Lampa wisząca salonowa MM Lampadari
Lampa wisząca salonowa MM Lampadari
Nowoczesna lampa MM Lampadari
Nowoczesna lampa MM Lampadari
Geometryczna lampa MM Lampadari
Geometryczna lampa MM Lampadari

Dodaj komentarz