Konsola – pięć sposobów wykorzystania we wnętrzach

Do kategorii najbardziej pożądanych mebli ostatnich lat wkradła się konsola – niepozorny mebel o różnorakim zastosowaniu. Zobacz jak wykorzystać go w domowej aranżacji…

Co ciekawe, konsole nie są wcale wynalazkiem nowomodnym. Pod koniec XVII w. pojawiły się na dworach francuskiej i włoskiej arystokracji jako element prestiżu i doskonałej estetyki. W tym klasycznym wydaniu były zazwyczaj duże i posiadały dwie łukowate nogi w kształcie litery „S”. Ich funkcja była początkowo wyłącznie dekoracyjna, a dopiero z upływem czasu i rosnącym znaczeniem funkcjonalizmu, stały się praktycznym elementem wyposażenia wnętrz. W dzisiejszym rozumieniu konsola jest przydatnym jak każdy inny, choć niewątpliwie jednym z najurodziwszych w swoim designie!

Elegancki mebel salonowy

XVIII-wieczna konsola miała bardzo ważne zadanie do spełnienia na burżuazyjnych salonach. Jako idealnie zrównoważona konstrukcja montowana na ścianie pomagała osiągnąć pożądany powszechnie ideał symetrii. Komponowano ją więc z obrazami i lustrami, jako dekorację dolnej części ściany. W tej samej funkcji pojawia się i we współczesnych salonach, nawet, jeśli jest już niezależnym, stabilnym meblem. Eleganckie blaty ze szlachetnego drewna czy marmuru i ozdobne podstawy doskonale konkurują z masywną i zbyt praktyczną komodą.

Elegancka konsola; Jay Jeffers
Elegancka konsola; Jay Jeffers
Luksusowa konsola Juliettes Interiors
Luksusowa konsola Juliettes Interiors

Minimalistyczne biurko

W oszczędnych nowoczesnych wnętrzach nie można sobie pozwolić na mebel bez funkcji. Co więcej, im mniejsza powierzchnia mieszkania, tym pilniej potrzeba wykorzystać każdy metr kwadratowy. Stąd też genialny pomysł, aby konsola ze swoimi ograniczonymi gabarytami stała się namiastką biurka. Na tyle elegancka, że odnajdzie się w każdym salonie; na tyle duża, że pomieści laptop. Czego potrzeba nam więcej?

Nowoczesne biurko; https://thewhitearrow.com/
Nowoczesne biurko; https://thewhitearrow.com/
Szklana konsola Sovet Italia
Szklana konsola Sovet Italia

Wyposażenie przedpokoju

Bardzo popularnym zastosowaniem konsoli jest wyposażenie przedpokoju. Kto powiedział bowiem, że owa przechodnia część domu nie ma być elegancka? W przeciwieństwie do klasycznych komód konsola sprawia, że przestrzeń za drzwiami wydaje się stylowa, a nawet wyjątkowa. I choć możesz na nią śmiało odkładać klucze czy listy, w swojej zdobności jest pretekstem do zainstalowania pięknego lustra, obrazu czy zaaranżowania uroczej roślinności.

Meble do przedpokoju;  https://thewhitearrow.com/
Meble do przedpokoju;  https://thewhitearrow.com/
Konsola do przedpokoju Langbridge

Dzieło sztuki

Blat i prostopadłe nogi? Niekoniecznie. Artystyczna konsola to dziś prawdziwe dzieło sztuki przeczące oczywistym zasadom konstrukcji mebli. W owym designerskim szaleństwie tkwi wszak kolejny atut konsoli, która może być po prostu niebanalną dekoracją. W salonie, w sypialni czy w przedpokoju, jest idealnym dopełnieniem dla obrazów w ozdobnych ramach.

Nietypowa konsola; http://www.2lgstudio.com/
Nietypowa konsola; http://www.2lgstudio.com/
Fantazyjna konsola Uber Interiors
Fantazyjna konsola Uber Interiors

Podręczny blat

Konsole są jednak nie tylko wyszukane i ekstrawaganckie. Te najprostsze nie wymagają wcale artystycznego akompaniamentu ani kryształowych waz. Wręcz przeciwnie, jak wąskie blaty, które łatwo pomieścić na każdej niemal ścianie, stają się atrakcyjnym estetycznie miejscem do odkładania książek, aranżowania lamp czy choćby przyborów do pisania.

Elegancka konsola Totally Furniture
Elegancka konsola Totally Furniture
Prosta drewniana konsola The Design Edit
Prosta drewniana konsola The Design Edit

Dodaj komentarz