Innowacyjne kuchnie – 5 wspaniałych pomysłów

Nie chcesz kopiować utartych wzorców? Lubisz powiew nowości i pomysłowości we wnętrzach? Zobacz jak w XXI w. mogą wyglądać innowacyjne kuchnie…

Reguła funkcjonalności pozostaje w kuchennych wnętrzach dogmatem, z którym nie warto dyskutować. Bądź co bądź, jest to pomieszczenie robocze. Zadziwiające jest jednak, jak można zinterpretować ową gastronomiczną praktyczność, z korzyścią dla otwartego salonu. Poniższe kuchnie stworzone zostały przez projektantów, którzy nie boją się przełamywać tabu i przesuwać granic tradycyjnego estetyzmu. Efekt możecie ocenić sami…

Czarny marmur, czyli tryumf elegancji

Jasne kuchnie to dziś niemal stereotyp – są u sąsiadów, rodziny, w katalogu studia kuchennego. Nieco szlachetniejszą, bardziej stylową wersją białych i kremowych frontów jest też od dość dawna biały marmur, a przynajmniej jego imitacja, najczęściej w formie laminatu na drewnie. Ale co gdyby odwrócić ten obraz? Innowacyjne kuchnie to takie, które chętnie przeczą utartej stylistyce, więc trudno się dziwić, że i czarny marmur stać się może tłem dla gotowania. W poniższym przykładzie widać masywną wyspę kuchenną, wyposażoną tak w zlew, jak i płytę grzewczą, która pięknie kontrastuje z staromodnym białym wnętrzem i wysokimi jasnymi szafami spożywczymi. Warto zwrócić uwagę na wykończenie – zarówno zlewozmywak, jak i palniki wtapiają się czarny marmurowy blok!

Aranżacja kuchenna N_elle Cesar
Aranżacja kuchenna N_elle Cesar
Aranżacja kuchenna N_elle Cesar
Aranżacja kuchenna N_elle Cesar

Mała ale stalowa

Na liście priorytetów współczesnych potrzeb kuchennych znajduje się minimalizacja. Małe nowoczesne mieszkania nie mają po prostu miejsca na obszerną zabudowę, a i dzisiejszy styl miejskiego życia nie wymaga gotowania na cztery garnki. W najbardziej ekstremalnej formie kuchenka staje się więc zaledwie małą wysepką, dostępną ze wszystkich stron i zapewniającą to, co naprawdę niezbędne. Lekkości tej niezwykłej aranżacji dodaje samo wykonanie – z polerowanej nierdzewnej stali, na swój sposób wręcz eleganckiej.  Łatwo zrozumieć, że taki moduł jest ozdobą salonu, jednocześnie pozostawiając miejsce pod ścianami do wykorzystania na kąt wypoczynkowy czy sypialnię.

Minimalistyczna kuchnia stalowa Ego Mirro Abimis
Minimalistyczna kuchnia stalowa Ego Mirro Abimis
Kuchnia stalowa Ego Mirro Abimis
Kuchnia stalowa Ego Mirro Abimis

Innowacyjne kuchnie z drewna

Choć innowacja kojarzy się z postępem technologicznym, drewno również ma swoją zasłużoną pozycję w kuchennym modernizmie. Zaprezentowana poniżej kuchnia zrywa jednak z koncepcją drewnianych szafek z drzwiczkami i staje się jakby jedną powierzchnią – funkcjonalną i przytulnie estetyczną. Ten efekt uzyskano dzięki wykorzystaniu drewnianego motywu za całych dwóch ścianach – zamiast kafli między szafkami, jako tło dla otwartych półek i fronty szafek, pozbawione wszak uchwytów.  To idealna propozycja do salonu urządzonego w duchu klasycznej elegancji, gdzie szlachetne odcienie drzewa odgrywają dominującą rolę.

Drewniana kuchnia bez uchwytów ICON Ernestomeda
Drewniana kuchnia bez uchwytów ICON Ernestomeda
Drewniana kuchnia bez uchwytów ICON Ernestomeda
Drewniana kuchnia bez uchwytów ICON Ernestomeda

Tak prosta, że zaskakująca

Drewniana kuchnia może jednak mieć także zupełnie inne oblicze. Jeśli prestiżowe słoje pokryte połyskliwym lakierem wymienimy na jasną, naturalną strukturę o matowym wykończeniu, uzyskamy kuchnię minimalistyczną, odwołującą się do modnych trendów eko. Projektanci nie boją się w takich przypadkach przewidywalnych monolitów szafek, bo o efekcie końcowym decydują otwarte półki. W poniższej aranżacji widać jak można je sprytnie i estetycznie wykorzystać, opierając się o zunifikowany system pojemników do przechowywania. Zharmonizowane z armaturą, a nawet urządzeniami AGD, stają się one manifestem nowoczesnej praktyczności w formie tchnącej naturalną równowagą.

Prosta drewniana kuchnia QI Scavolini
Prosta drewniana kuchnia QI Scavolini
Prosta drewniana kuchnia QI Scavolini
Prosta drewniana kuchnia QI Scavolini

Industrializm z eko zacięciem

Na fali popularności kuchni inspirowanych stylistyką przemysłową, powstają coraz to nowe interpretacje industrializmu. Bo nie każdy ma ochotę na surowość i zimno, ale z drugiej strony, nowoczesność pociąga i wprowadza do wnętrz pożądany przez wielu z nas non-konformizm. Poniższa kuchnia jest doskonałym przykładem jak można połączyć fabryczną niemal przejrzystość strukturalną ze skandynawską swojskością. Taka eklektyczna aranżacja z łatwością zestawia drewno i stal, mat i połysk, technologię i klasykę, a efekt jest co najmniej spektakularny.

Industrialna kuchnia Factory Aster Cucine S.p.A.
Industrialna kuchnia Factory Aster Cucine S.p.A.
Industrialna kuchnia Factory Aster Cucine S.p.A. - detal
Industrialna kuchnia Factory Aster Cucine S.p.A. – detal

Dodaj komentarz