Mała łazienka – jak ją urządzić?

Jeśli metraż jest ograniczeniem, prawie każdy projektant tak posunie ściany, aby salon był możliwie duży a łazienka mała. Bo do mycia się nie potrzeba wszak dużej przestrzeni…

Choć mała łazienka jest dzisiaj prawie standardem w nowoczesnej architekturze, zwłaszcza miejskich osiedli, nie oznacza to, że łatwo ją zagospodarować. Z jednej strony mamy bowiem salony kuszące pięknymi wannami i luksusowymi meblami łazienkowymi, z drugiej… właśnie metraż, a czasem dodatkowo jeszcze mało ustawny kształt. Ale i na ten problem można znaleźć designerskie rozwiązanie…

Wyposażenie na miarę

Pierwszy warunek sukcesu to realizm. Mając małą łazienkę nie musisz rezygnować z wanny, kabiny prysznicowej czy nawet bidetu, ale planuj z miarką w ręce. Oferta wyposażenia i mebli jest tak duża, że nie jest problemem znaleźć model o nieco mniejszy. A każde 10 cm czyni dużą różnicę!

Weź więc pod uwagę wanny zamierzone na siedzenie raczej niż na leżenie. Oszczędne na długość i szerokość, nadrabiają wysokością i stylem – bo mała łazienka nie musi oznaczać rozwiązań z najniższej półki cenowej. Blaty są oczywiście bardzo wygodne, ale jeśli preferujesz nieco więcej miejsca na kabinę prysznicową, postaw na minimalistyczną umywalkę, która nie zajmie więcej niż 40 cm na ścianie – z eleganckim lustrem efekt będzie bardzo stylowy. A jeśli już blat, to np. ścięty lub zaokrąglony, tak, aby optymalizował proporcje miejsca do ustawiania kosmetyków i przestrzeni do poruszania się. Najpierw ergonomia, potem estetyka!

Brązowa łazienka - aranżacja Panaria
Brązowa łazienka – aranżacja Panaria
Mała elegancka wanna ex.t
Mała elegancka wanna ex.t
Umywalka do małej łazienki ex.t
Umywalka do małej łazienki ex.t

Inteligentne rozwiązania

Mała łazienka może wydać się większa i pojemniejsza, jeśli wykorzystasz sprawdzone triki projektantów. Najprostszy przykład to zamiast wanny zafundować sobie kabinę prysznicową wykonaną od góry do dołu z transparentnego szkła. W ten sposób, nawet jeśli sedes i meble dopasowane są na centymetr, wrażenie jest lekkie i przewiewne, bo kabina pozornie nie istnieje.

Jeśli łazienka ma kształt wąskiego prostokąta, warto jest zagospodarować jedną jej ścianę maksymalistycznie. Wybieramy więc meble w dwóch poziomach, górnym i dolnym, wypełniając bez reszty dostępną wnękę. Jeśli fronty będą kolorowe, a w połowie nawet lustrzane, nikt nie pomyśli o wrażeniu ścisku. Jeszcze ciekawszym pomysłem jest obudowanie podstawowej armatury szafami niejako schowanymi w ścianie. Neutralne błyszczące fronty stwarzają iluzję ściany, ale kryją w sobie wszystko, czego możesz potrzebować w łazience.

Minimalistyczna łazienka – aranżacja Panaria
Minimalistyczna łazienka – aranżacja Panaria
Łazienka z wbudowaną szafą Baqua
Łazienka z wbudowaną szafą Baqua
Zabudowa ściany łazienkowej Inbani
Zabudowa ściany łazienkowej Inbani

Mała łazienka – wielki styl

Jeśli zadbasz już o rozmiary i funkcjonalność wyposażenia, postaw kropkę nad „i” i wybierz styl, który najlepiej podporządkuje niepokorne wnętrze. Ozdobniki, zaokrąglenia, eleganckie detale i modne motywy graficzne rzadko są w tym kontekście pożądane. Przeciwnie, prosty, modernistyczny design oparty na zasadach geometrii o wiele lepiej wypada w małych pomieszczeniach. Projektanci polecają też kontrasty kolorystyczne, duże przestrzenie lustrzane oraz błyszczące dodatki ze stali w kolorze srebra lub złota. Jest to propozycja poniekąd surowa, ale w odpowiednim wykończeniu również luksusowa.

Kompaktowa łazienka modułowa Idea Group
Kompaktowa łazienka modułowa Idea Group
Mała łazienka w luksusowym wydaniu Idea Group
Mała łazienka w luksusowym wydaniu Idea Group
Minimalistyczna łazienka Inbani
Minimalistyczna łazienka Inbani

Dodaj komentarz