Dom w skali mini

Aranżacja małego wnętrza zawsze jest dużym wyzwaniem. Ale dopiero naprawdę małe domy dowodzą, jak kreatywnie można podejść do problemu…

Małe domy to hit ostatnich lat. Ekonomiczne, łatwe w konstrukcji, niewymagające dużej działki, z jednej strony, potrafią być niewiarygodnie wręcz przytulne, z drugiej, zmuszają do projektowania co do centymetra. Ale, jak to często bywa, ograniczenia bywają doskonałym impulsem dla kreatywności. Zamiast więc narzekać, że masz zbyt małe mieszkanie, zobacz jak można niewielką przestrzeń urządzić z pomysłem i stylem!

Antresola przede wszystkim!

Małe wnętrze to przede wszystkim ograniczona powierzchnia wzdłuż i wszerz. Wniosek nasuwa się więc sam – trzeba wykorzystać miejsce wzwyż! Antresole to najbardziej racjonalny pomysł na sypialnię w małym domu lub mieszkaniu, tym bardziej, że pod schodami da się zawsze wygospodarować cenne miejsce na przechowywanie.

Dzięki antresoli zyskujemy namiastkę dwupiętrowości, która chociaż ogranicza możliwość skakania po łóżku, daje komfort spania na pełnowymiarowym materacu i zarazem fizyczną separację sypialni. Naturalnie, dodatkową przestrzeń „na górze” można również wykorzystywać jako szafę, zwłaszcza na przedmioty gabarytowe, używane rzadziej. Planowanie antresoli powinno uwzględniać pożądaną wysokość piętra, akceptowalną stromość schodów, a także ich orientację w kontekście zagospodarowania przestrzeni na dole.

Kuchnia z antresolą; Quick-Step
Kuchnia z antresolą; Quick-Step
Minimalistyczny dom; Quick-Step
Minimalistyczny dom; Quick-Step
Mały salon w domku Swagman’s Rest/ Inside Out Photography
Mały salon w domku Swagman’s Rest/ Inside Out Photography

Od ściany do ściany

Konieczność wykorzystania każdego wolnego centymetra skłania projektantów do minimalizowania wolnej przestrzeni. Niby jest nam ona potrzebna do swobodnego poruszania się i dla estetycznego komfortu, ale okazuje się, że często można się bez niej obyć.

Małe wnętrze bardzo często wymaga więc zabudowy na wymiar, idealnie dopasowanej do kształtu pomieszczenia. W sypialni łóżko może więc zajmować całą dostępną przestrzeń podłogi, bowiem nie trzeba przecież wcale wstawać lewą ani prawą nogą. Podobnie salon może tworzyć aranżację „dokoła”, obudowując ściany meblami i miejscami siedzącymi i pozostawiając jedynie minimum miejsca w centrum pokoju. Brzmi to może jak horror na temat ścisku i tłoku, ale w odpowiednim wykonaniu, może prezentować się naprawdę stylowo!

Sypialnia „od ściany do ściany” New Fontier Tiny House
Sypialnia „od ściany do ściany” New Fontier Tiny House
Mały salon – The Byron Tiny House / tinyhouseplans.com
Mały salon – The Byron Tiny House / tinyhouseplans.com
Stylowy mały salon Handcrafted Movement
Stylowy mały salon Handcrafted Movement

Małe wnętrze, dużo pomysłów

W niewielkich powierzchniowo domach i mieszkaniach trzeba każdą część wnętrza postrzegać jako szansę. Ściana z oknem nie będzie więc stracona, jeśli pod szybą zainstalujesz praktyczny stolik, który służyć może nawet jako stanowisko pracy. Każda wnęka wynikająca z wewnętrznych podziałów to pretekst do wstawienia mebla – szafy, sofy czy choćby szafki z telewizorem. Nawet kuchnia może stać się całkiem funkcjonalnym pomieszczeniem, jeśli tylko zminimalizujesz strefę ruchu na rzecz roboczych blatów, które zarazem mogą służyć jako stół.

Przedstawione tu pomysły pochodzą z małych domów, ale mogą być wykorzystane nawet w blokowej kawalerce. Na każde małe wnętrze trzeba bowiem patrzyć z wyobraźnią i przekonaniem, że zawsze da się zmieścić więcej, niż się wydaje.

Małe wnętrze – Hill Country Tiny Houses
Małe wnętrze – Hill Country Tiny Houses
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni New Fontier Tiny House
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni New Fontier Tiny House
Mała dwurzędowa kuchnia New Fontier Tiny House
Mała dwurzędowa kuchnia New Fontier Tiny Houses

Dodaj komentarz