Wnętrzarski kolor roku 2020 – klasyczny niebieski

Co roku amerykańska marka Pantone, specjalizująca się w przemyśle poligraficznym, ogłasza kolor, który ma zdominować następnych 12 miesięcy. W roku 2020 zaszczyt ten przypadł odcieniowi Classic Blue.

I choć oczywiście co roku podobają nam się dziesiątki kolorów, a decyzje kupna podejmujemy raczej pod wpływem osobistych gustów, owa przepowiednia Pantone staje się jednak zwykle choć po części faktem. Firmy designerskie chętnie bowiem podchwycają marketingową nowinkę i namiętnie proponują nam najświeższy trend, który nierzadko sprzedaje się jak świeże bułeczki już choćby z powodu medialnego szumu.

Niebieski rok 2020

Rok 2020 został więc oficjalnie ogłoszony rokiem klasycznej barwy niebieskiej oznaczonej we wzorniku Pantone jako nr 19-4052. Jurorzy określają go jako elegancką prostotę odwołującą się do koloru nieba przy zmierzchu. W oficjalnym uzasadnieniu wyboru mowa jest również o potrzebie niesienia pokoju i spokoju w czasach, które wymagają prawdy i zaufania. Classic Blue ma być propozycją niezawodną i stabilną, pomagającą w koncentracji i poszerzającą nasz światopogląd.

Motyw już z ochotą podjęły renomowane marki meblarskie, w których ofercie nie brakuje klasycznego niebieskiego koloru. Projektanci natychmiast zaczęli promować modele odznaczające się magnetyczną barwą i istnieje duża szansa, że meble takie będą częściej pojawiać się w salonach wokół nas, a my z entuzjazmem pochwycimy ożywczy trend.

Odcień Classic Blue; Pantone
Odcień Classic Blue; Pantone
Tapicerowany fotel BRABBU
Tapicerowany fotel BRABBU
Niebieskie fotele Bross Italy
Niebieskie fotele Bross Italy

Klasyczny niebieski na meblach

W przeciwieństwie do bieli, szarości czy czerni kolor niebieskie ma oczywiście swoje ograniczenia. Trudno wyobrazić sobie klasykę drewnianych mebli, jak np. łóżko czy stół jadalny, pomalowane na odcień „blue”. Stosunkowo najprostszym i najbardziej efektywnym zastosowaniem awangardowej barwy jest jednak tapicerka. Krzesła, fotele oraz kanapy pokryte niebieskimi obiciami to idealne połączenie praktyczności (wystarczająco ciemna barwa), uniwersalizmu (przyjemny chłód) i elegancji.

Ale „Classic Blue” ma szansę zaistnieć również w mniej oczekiwanych postaciach, a to za sprawą innych niż drewno materiałów meblarskich. Tworzywa sztuczne, ceramika i aluminium umożliwiają łatwe przemycanie dowolnej barwy, prezentując się przy tym fantastycznie – od stolików do kawy po regały na książki.

Regał Clan Milano
Regał Clan Milano
Elegancki stolik do kawy Clan Milano
Elegancki stolik do kawy Clan Milano
Zestaw wypoczynkowy Opera Contemporary
Zestaw wypoczynkowy Opera Contemporary

Wszystko niebieskie?

Jeden niebieski fotel lub zestaw krzeseł jadalnych to scenariusz łatwy do wyobrażenia w każdych wnętrzach. Ale czy Classic Blue jest na tyle atrakcyjny, aby mógł się stać głównym motywem aranżacji? Zdania w tym zakresie są podzielone.

Z jednej strony, dość ciemny niebieski jest chłodny i smutny – na co wrażliwsze dusze może oddziaływać wręcz depresjonująco. Z drugiej, niebieska kolorystyka jest przyjemnie oryginalna i nastrojowa, a przy odpowiednich zestawieniach z innymi kolorami może okazać się naprawdę inspirująca i wyciszająca. Co Wy o tym myślicie?

Niebieska atmofera salony; Bross Italy
Niebieska atmosfera salonu; Bross Italy
Salon w kolorze blue; Mark Cunningham / for. Richard Powers
Salon w kolorze blue; Mark Cunningham / for. Richard Powers
Niebieskie tony Missiura Emme
Niebieskie tony Missiura Emme

Dodaj komentarz