Jasna kuchnia – ale nie biała!

Jasna kuchnia prezentuje bardzo wiele zalet, tak w kontekście estetycznym, jak i funkcjonalnym. Co jednak, jeśli nie przepadamy za modną śnieżną bielą?

Białe kuchnie królują w katalogach mebli kuchennych od kilku dobrych lat. Obserwuje się jednak pewne znużenie Klientów tą surową, bądź co bądź, konwencją i dryfowanie w kierunku koncepcji bardziej oryginalnych, a zarazem przytulniejszych. Jasne kuchnia pozostaje jednak sama w sobie bardzo popularna, powiększając dostępną przestrzeń i umilając nam pracę. Co ciekawe, na jasnych frontach widać mniej zacieków kuchennych i odcisków palców niż na ciemnych, a i jasne blaty są bardziej tolerancyjne dla drobnych zarysowań.

Jaka więc może być jasna kuchnia, która nie ma być biała?

Ciepłe, jasne drewno

W rankingu najpopularniejszych aranżacji kuchennych coraz wyżej z każdym sezonem plasuje się zabudowa drewniana. W przeciwieństwie do klasycznych kuchni z ciemnego, lakierowanego i nierzadko rzeźbionego drewna, obecnie pasuje moda na jasne, naturalne odcienie o minimalistycznym designie.

W efekcie jasna kuchnia może mieć odcienie sosny, bielonego dębu czy jesionu, które są zarówno ciepłe i przytulne, jak i przyjemnie rozświetlone. Taka zabudowa doskonale odnajdzie się w każdym salonie – od górskiej chaty po nowoczesne małe mieszkanie w centrum miasta. W zależności od pożądanego efektu można zestawiać ją z drewnem na ścianach i podłodze, albo jasnymi płytkami ceramicznymi o bardziej „sanitarnym” efekcie.

Drewniana kuchnia; https://www.heju.fr/
Drewniana kuchnia; https://www.heju.fr/
Jasna kuchnia drewniana; https://theroom-studio.com/
Jasna kuchnia drewniana; https://theroom-studio.com/
Kuchnia z drewna; https://www.rachcoffvella.com.au/
Kuchnia z drewna; https://www.rachcoffvella.com.au/

Pozytywny kontrast

Bieli w kuchni nie trzeba się jednak bać. I tak zazwyczaj mamy ją przecież na suficie, a czasem i ścianach. W połączeniu z ciemnymi kolorami, czerni, wenge czy grafitu, może nawet w ramach zabudowy kuchennej dawać spektakularny efekt. Kontrast jest bowiem ciekawy i charyzmatyczny, a w odpowiednim wykończeniu może wręcz być całkiem przyjazny.

Jasna kuchnia może więc łączyć białe szafki z czarnymi, albo zestawiać ciemną zabudowę z dominacją bieli, beżów i szarości na podłodze, ścianach i blatach. Płaskość barwy można również zastąpić ciekawym deseniem – szczególnie popularne są jasne odcienie marmuru czy piaskowca. Tak naprawdę wszystko zależy od proporcji barw – jasna kuchnia potrzebuje oczywiście przewagi tych świetlistych!

Kuchnia marmur i drewno; https://www.rachcoffvella.com.au/
Kuchnia marmur i drewno; https://www.rachcoffvella.com.au/
Biało-czarna kuchnia industrialna; https://www.erikolsson.se/
Jasna kuchnia z kontrastem; https://bmid.com.au/

Jasna kuchnia w pastelach

Najciekawszym i najoryginalniejszym rozwiązaniem są jednak pastele w kuchni. Mowa o barwach zbliżonych do bieli, ale cieplejszych i przytulniejszych. Beże, szarości, a także morela, piasek, krem – to wspaniałe przykłady. Zestawione razem tworzą piękną aranżację, zawsze pełną światła.

Jasna kuchnia korzysta przy tym na elementach drewnianych, wiklinowych, złotych czy stalowych. Pasuje do niej pastelowa ceramika, zieleń doniczkowa, a także duża ilość światła. Im cieplejsze odcienie wybierzemy, tym więcej optymizmu będzie nam towarzyszyć każdego ranka!

Pastelowa kuchnia z drewnianymi dodatkami; https://theroom-studio.com/
Pastelowa kuchnia z drewnianymi dodatkami; https://theroom-studio.com/
Beżowa kuchnia; https://theroom-studio.com/
Beżowa kuchnia; https://theroom-studio.com/
Jasna kuchnia; https://www.heju.fr/
Jasna kuchnia; https://www.heju.fr/

Dodaj komentarz