Zasłony we wnętrzach?

Zasłony wydają się być dzisiaj całkowitym anachronizmem pasującym do wnętrz starszego pokolenia, względnie rustykalnych domów. Ale to tylko krzywdzący stereotyp!

Współczesne trendy wnętrzarskie już dawno zamieniły zasłony na rolety i żaluzje – bardziej funkcjonalne w zakresie zasłaniania okna, łatwiejsze do utrzymania w czystości, a przede wszystkim idealnie korespondujące z modą na minimalizm. Jako źródło kurzu i roztoczy, tekstylne ozdoby na okno również straciły kilka punktów atrakcyjności. Czy jednak warto pożegnać się z nimi na zawsze? Duńska marka &Drape przekonuje, że nie!

Po co nam zasłony?

Problem z modnymi żaluzjami polega na tym, że jeśli pozostają otwarte, odsłaniają dość drastycznie wnętrza domu dla obserwatorów z zewnątrz. Gdy z kolei je zamkniemy, zyskamy na prywatności, ale za cenę braku okna. W tym względzie jasne, częściowo transparentne zasłony (firany) są idealnym rozwiązaniem – zapraszają, a wręcz rozpraszają światło, a przy tym zapewniają nam pożądaną ochronę przed „podglądaczami”.

Z drugiej strony, ciemne, grube zasłony, opadające luźno na podłogę, to wbrew pozorom najlepszy sposób, aby zapewnić sobie idealną ciemność nocy. W przeciwieństwie do żaluzji dopasowanych do ram okna, tutaj nie ma mowy o szczelinach przepuszczających światło, jak również o łomoczących na wietrze szczebelkach żaluzji zewnętrznych.

Ciemna zasłona w salonie; &Drape
Ciemna zasłona w salonie; &Drape
Transparentne zasłony &Drape
Transparentne zasłony &Drape
Kotary do sypialni &Drape
Kotary do sypialni &Drape

Ciepło, przytulność i styl

Na wspomnianych funkcjach osłaniania przed światłem lub wzrokiem ciekawskich rola zasłon się jednak nie kończy. Wręcz przeciwnie! Projektanci często decydują się na nie w pomieszczeniach, gdzie okna nie zasłania się nigdy! Bo zdobny elegancki materiał wokół okna to także fantastyczny kolorystyczny akcent oraz kolejny dodatek do aranżacji.

Sama idea tekstyliów we wnętrzach wiąże się z wprowadzaniem klimatu miękkości, optycznego ciepła i przytulności. Stąd zasłony tak wspaniale prezentują się w salonie czy pokoju dziecięcym, gdzie człowiek chciałby czuć się zewsząd otoczony komfortem. Duży wybór materiałów, zwłaszcza tych o wyraźnych teksturach, takich jak len, aksamit czy plusz umożliwiają tworzenie w pokojach klimatu domowego luksusu.

Zasłona jako akcent kolorystyczny; &Drape
Zasłona jako akcent kolorystyczny; &Drape
Brązowa zasłona &Drape
Brązowa zasłona &Drape
Zasłony do pokoju dziecięcego &Drape
Zasłony do pokoju dziecięcego &Drape

Kolorowe zasłony

Wspomniany już aspekt kolorystycznego akcentu, jaki zasłony tworzą we wnętrzach, zasługuje na małe rozszerzenie. Okazuje się bowiem, że za pomocą tak błahej i na dodatek praktycznej dekoracji można bardzo skutecznie zmieniać atmosferę całego pomieszczenia.

Granat zachęci nas do snu, róż i czerwień rozgrzeją pozytywną energią, zieleń i seledyn orzeźwią i pobudzą. Poszczególne kolory zasłon można zestawiać w spójne kompozycje z innymi tekstyliami, np. poduszkami dekoracyjnymi, narzutami czy dywanami albo harmonijnie dopełniać nimi wystrój, któremu wciąż „czegoś” brakuje. Lejące się zasłony aż do samej podłogi to retro trend, który zdecydowanie warto odkurzyć!

Seledynowa zasłona &Drape
Seledynowa zasłona &Drape
Zasłona sypialniana &Drape
Zasłona sypialniana &Drape
Pasiasta zasłona do sypialni - &Drape
Pasiasta zasłona do sypialni – &Drape

Dodaj komentarz