Wybieramy lampy ścienne do sypialni

Przez 9 dni na 10 lampy sufitowej w sypialni mogłoby nie być – wystarczają nam bowiem same kinkiety. Dziś przedstawiamy najciekawsze lampy ścienne do sypialni.

Lampy ścienne do sypialni rywalizują tak naprawdę jedynie z lampami stołowymi ustawionymi na szafkach nocnych po bokach łóżka. Te pierwsze mają jednak w kilku kwestiach przewagę – nie wymagają żadnych dodatkowych mebli, nadają się nawet do bardzo małych sypialni i zazwyczaj pozwalają stworzyć lepsze warunki do lektury w łóżku. Wszystko zależy jednak od tego, jaki model wybierzemy.

Klimatyczne kinkiety

W eleganckich sypialniach hotelowych najczęściej na ścianie zobaczymy płaskie kinkiety wzniesione ponad wezgłowiem łóżka. Mogą być prostymi kształtami pokrytymi materiałem rozpraszającym światło lub ekskluzywnymi, biżuteryjnymi wręcz modelami emanującymi efemeryczną poświatę. Ich cel jest oczywisty: rozjaśnić sypialnię po zmroku, tak, aby była przytulna, umożliwiała poruszanie się, ale pozwalała też zasnąć w błogości.

Co do zasady nie są to więc lampy do czytania, choć niektóre modele zainstalowane odpowiednio nisko mogą oświetlić połowę łóżka dość intensywnym blaskiem – pozostaje pytanie, czy naprawdę sobie tego życzymy. Stonowane, rzucające subtelne światło lampy ścienne do sypialni to bowiem także sprzymierzeniec wstawania w ciemne zimowe poranki, gdy oczom nie chce się jeszcze oglądać pełnej mocy żarówki.

Eleganckie kinkiety Delightfull
Eleganckie kinkiety Delightfull
Tkana lampa ścienna Arturo Alvarez
Tkana lampa ścienna Arturo Alvarez
Kuliste lampy ścienne do sypialni Kave Home
Kuliste lampy ścienne do sypialni Kave Home

Klasyczne lampy ścienne do sypialni

Jako rozwiązanie kompromisowe między elegancją i rozkoszą półmroku a dobrymi warunkami do lektury są kloszowe lampy ścienne do sypialni. Przymocowane do ściany u wezgłowia łóżka otoczone są stożkowatym abażurem, który buzi wyraźne skojarzenia z klasyką – nawet, jeśli odmienia się przez metalową, industrialną wersję.

Lampy takie rzucają dość intensywne światło w dół, pozwalając na czytanie książki wieczorową porą, ale sam klosz tłumi rozpraszanie się lumenów w całym pomieszczeniu. W efekcie atmosfera w sypialni pozostaje przyjemnie senna, zaś sam design doskonale pasuje do stylowych łóżek i eleganckich konsoli lub toaletek. Niektóre takie lampy mają przy tym ruchome ramię pozwalające dość swobodnie manewrować snopem światła.

Lampa ścienna z kloszem Delightfull
Duża lampa kloszowa Lightology
Duża lampa kloszowa Lightology
Klasyczna lampa do sypialni Kave Home

Nowoczesne reflektory czyli triumf praktyczności

Molom książkowym zdecydowanie warto polecić najnowocześniejsze lampy ścienne do sypialni, które bywają tak minimalistyczne w designie, że ich praktycznie nie widać. Metalowe konstrukcje składają się dziś z wąziutkich rurek i zasilających modułów, zaskakując mocą światła, którą są w stanie z siebie wydać. Absolutnie mobilne, pozwalają z niezwykłą łatwością manewrować strumieniem światła, tak, że czytanie w każdej pozycji nie męczy i nie osłabia oczu. Samo światło ma zwykle też odpowiednie silne natężenie i bywa przyjaźnie chłodne.

Czy takie wyspecjalizowane lampy ścienne nie rujnują jednak atmosfery romantyki w sypialni? Idealnie jest połączyć je z kinkietami po przeciwnej stronie pokoju lub rzucającą rozproszone światło lampą podłogową i każdego wieczoru mieć wybór między lekturą a błogim relaksem.

Lampa punktowa do sypialni Estiluz
Lampa punktowa do sypialni Estiluz
Minimalistyczne lampy ścienne do sypialni Estiluz
Minimalistyczne lampy ścienne do sypialni Estiluz
Elegancka lampa punktowa Contardi Lighting
Elegancka lampa punktowa Contardi Lighting

Dodaj komentarz