Wybieramy drewniane łóżko do sypialni

Tapicerowane wezgłowia pojawiają się w co drugiej sypialni, a moda na nie wciąż pączkuje. Nie oznacza to jednak, że klasyczne drewniane łóżko straciło rację bytu…

Tak jak drewniany stół kuchenny, łóżko ze szlachetnego drzewa jest wnętrzarskim evergreenem. Nie ma bowiem sytuacji, w której by się nie odnalazło, a sam surowiec jest doskonale trwały – w przeciwieństwie do niektórych obić, np. ze skóry ekologicznej. Drewniane łóżko we współczesnym wydaniu nie jest jednak wcale tak przewidywalne, jak można by oczekiwać.

Klasyka ale z pomysłem

Drewniane wezgłowia są poniekąd ukłonem z stronę kilkusetletniej tradycji. Ta asocjacja nie powinna nam jednak przeszkadzać w wykorzystaniu dobrego pomysłu. Bo wysokie drewniane łóżko jest niezastąpione, jeśli chodzi o efekt naturalnej swojskości, która wywołuje ciepłe skojarzenia, ale nie kojarzy się z buduarem. Zwłaszcza w skandynawskich aranżacjach modele zabudowane drewnem są esencjonalnym elementem równowagi w sypialni – kontrastując z zimną białą ścianą, ale trzymając pożądany minimalistyczny ton.

Szczególną popularnością cieszą się dziś łóżka platformowe, w których rama staje się pretekstem do bliskiego kontaktu z większą dawką drewna – tworzącą nierzadko wręcz półeczki i podręczne stoliki. Podobny koncept wykorzystują nowoczesne łóżka o znacznie poszerzonych wezgłowiach, które polecane są zwłaszcza do sypialni o prostym, eleganckim wystroju.

Łóżko APT2B
Łóżko APT2B
Platformowe łóżko APT2B
Platformowe łóżko APT2B
Łóżko CB2
Łóżko CB2

Z nutą melancholii

Współcześni projektanci mają też pomysł na odkurzenie bardzo tradycyjnego designu sypialnianego. I tak do łask wraca drewniane łóżko z baldachimem, który nie jest ani archaicznie zdobny, ani stylowo ciężki, ani nawet dopełniony tkaniną. Sama obecność wysokiej konstrukcji działa jednak na sporą część z nas ujmująco, a wręcz romantycznie.

Do efektownie wskrzeszonych pomysłów na drewnianą ramę należą także łóżka z wezgłowiem stworzony ze szczebelków. Nie przypominają one jednak wcale dziecięcych łóżeczek ani internatowej klasyki, ale korzystają z nowoczesnego wykończenia drzewa, aby stworzyć elegancki design. Ani grubość szczebelków, ani ich linia nie są przypadkowe i nie dają się pomylić z tradycją przed dekad.

Dla miłośników nostalgicznego designu są wreszcie także modele nowe – a więc praktyczne i funckjonalne, ale z większym zacięciem kopiujące starą stylistykę. W połączeniu z klasyczną komodą i prestiżową narzutą pomagają one stworzyć sypialnię godną króla.

Łóżko APT2B
Łóżko APT2B
Łóżko z baldachimem CB2
Łóżko z baldachimem CB2
Łóżko Dale Italia
Łóżko Dale Italia

Drewniane łóżko z suspensem

Okazuje się też, że drewno wcale nie musi być nudne i grzeczne. Na rynku mebli sypialnianych nie brakuje modeli, które ze starego, dobrego surowca potrafią wykrzesać designerską iskrę. Bo uroda drewna nie ogranicza się do naturalnej struktury słojów. Fantastycznym pomysłem są na przykład połączenia dwóch różnych odcieni drzewa, z których jeden może być nawet malowany. Kontrast w ujęciu geometrycznym wprowadza jednak od razu element zaskoczenia i prowokacji – bardzo pasujący do śmiałych, modernistycznych aranżacji.

Z drzewa da się również wyczarować rozmaite reliefy, mozaiki i desenie, które, mimo że wykreowane przez człowieka, nabierają od razu charakteru naturalności. Mogą być one przy tym wypukłe, asymetryczne, a nawet wyposażone we własny system oświetleniowy!

Łóżko APT2B
Łóżko APT2B
Łóżko CB2
Łóżko CB2
Łóżko Maronese ACF
Łóżko Maronese ACF

 

Dodaj komentarz