Współczesne trendy łazienkowe

Żadne pomieszczenie w domu nie pozostaje obojętne na zmieniającą się modę wnętrzarską. Oto jakie trendy łazienkowe towarzyszyć nam będą w tym i kolejnych sezonach…

Łazienki zmieniają się niewątpliwie w najwolniejszym tempie. Po części to kwestia priorytetu funkcjonalności, który determinuje, że potrzebować będziemy umywalki, wanny lub prysznica, pralki, sedesu i wodoodpornych płytek. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że każda renowacja łazienki jest droga i bolesna, a stopień zużycia poszczególnych elementów tak niewielki, że inwestycja powinna wytrzymać jakieś 10 lat. Jeśli jednak akurat zbliża się ten moment decyzji na wagę dekady, warto rozważyć popularne trendy łazienkowe, które nie wyglądają na chwilowe kaprysy designerów.

Minimalizm i lekkość

Najbardziej istotne trendy łazienkowe ostatnich lat, to te, które odwzorowują ogólną modę we wnętrzarstwie. Mowa o dominacji minimalistycznego wystroju, który preferuje jasne kolory, proste kształty i wszechobecne nawiązania do naturalności.

W przełożeniu na wnętrze łazienki oznacza to rezygnację z ciężkiej zabudowy na rzecz lekkich mebli zawieszonych na ścianach. Kabiny prysznicowe są bardzo obszerne, ale stwarzają wrażenia, jakby ich nie było. Skryte za transparentnym niezamykanym szkłem często nie posiadają nawet odseparowanego brodzika. Wanna również hołduje tej samej regule minimalizmu i swobody – wolno stojąca i powabnie ukształtowana doskonale uosabia luksus kąpieli. Całości dopełniają lustra bez ram i proste, otwarte półeczki, idealnie drewniane.

Nowoczesna łazienka, CADman Architectural Design Ltd
Nowoczesna łazienka, CADman Architectural Design Ltd
Wolnostojąca wanna, Mico
Wolno stojąca wanna, Mico
Nowoczesne trendy łazienkowe; Scavolini
Nowoczesne trendy łazienkowe; Scavolini

Industrializm w kafelkach

Nieco bardziej stanowczym, ale równie nowoczesnym rozwiązaniem są trendy łazienkowe nawiązujące do modnej idei industrializmu. Tutaj chętnie rezygnujemy już z łagodnej bieli czy beżu na rzecz mocniejszych kolorów, zwłaszcza czerni, betonowej szarości czy eleganckich odcieni kamienia.

Industrialna armatura przyjmować może postać czarnych, matowych baterii, ale bywa również fantastycznie modernistyczna w postaci transparentnych kranów. Niedaleko w tyle pozostają umywalki – asymetryczne, kwadratowe, okrągłe, bezwzględnie niebanalne. Wreszcie, rozstrzygający o końcowym efekcie jest dobór płytek – te najciekawsze mają nietypowe rozmiary, a często także wypukłą, intrygującą fakturę. Nie można też zapomnieć o stosownym oświetleniu zgodnym z ogólną ideą industrialnego funkcjonalizmu.

Ciemna łazienka CADman Architectural Design Ltd
Ciemna łazienka CADman Architectural Design Ltd
Trendy łazienkowe: industrializm; Barta Interiors
Trendy łazienkowe: industrializm; Barta Interiors
Industrialna łazienka Mico
Industrialna łazienka Mico

Retro trendy łazienkowe

Jakby w opozycji do wspomnianych wcześniej rozwiązań, współczesne trendy łazienkowe chętnie cofają się w czasie do starej, dobrej elegancji. Retro design w łazience ma przy tym kilka istotnych zalet – przede wszystkim jest ponadczasowy, a także wprowadza miłe poczucie przytulności, które docenimy w czasie kąpielowych seansów.

W retro łazienkach coraz częściej pojawiają się złote i mosiężne baterie w pięknym stylu nawiązujące do klasycznego luksusu. Do nich dobieramy zdobne misy umywalkowe i dekoracyjne lampy niemające nic wspólnego z nowoczesnymi reflektorami. A, kto lubi realizować designerskie koncepcje w całości może również pomyśleć o stylowym lustrze w zdobnej ramie czy nawet toaletce z prawdziwego zdarzenia!

Umywalka London Basin Company
Umywalka London Basin Company
Aranżacja łazienki Bailey Austin Design
Aranżacja łazienki Bailey Austin Design
Tradycyjna łazienka; źródło: https://www.houzz.com/
Tradycyjna łazienka; źródło: https://www.houzz.com/

Dodaj komentarz