Tradycyjny dom – aranżacje pełne nostalgii

Nie każdy goni za nowoczesnością, która bywa tak chaotyczna i zmienna, że aż męczy. Urządź sobie tradycyjny dom, a zobaczysz jak czas zwolni, a życie nabierze spokoju!

Istnieje duża różnica między archaizmem i staroświeckością a nawiązaniem do tradycji. To ostatnie pojęcie dopuszcza bowiem nowoczesną jakość i precyzję wykonania, stawiając sobie klasykę jako wizualny wzór. W przełożeniu na codzienny komfort, tradycyjny dom oznacza dobrze znane wzornictwo, które budzi uczucia pozytywnej nostalgii, ale zarazem i wysokiej klasy. Myśląc o dawnych trendach wspominamy wszak przede wszystkim na świetność, którą można odtworzyć we współczesnym standardzie.

Meblościanka, biblioteczka i fotel

Tradycyjny dom to przede wszystkim salon godny burżuazyjnej willi lub małego dworku. O jego klimacie decyduje przede wszystkim sam wybór elementów. Kominek z gzymsem wbrew pozorom nie jest koniecznością, ale zamiast niskich i anonimowych mebli nowoczesnych wybieramy raczej komody z klasą, przeszklone witryny z półkami na książki oraz klasyczne regały. Do siedzenia obok stosownie kształtnej kanapy aranżujemy fotele, które w swej istocie są nawiązaniem do szlacheckiego indywidualizmu i pogoni za luksusem.

Najbardziej typowym wariantem kolorystycznym jest średnie i ciemne drewno, które bezpośrednio odwołuje się do wysokiej jakości surowców naturalnych. Ale współczesna interpretacja klasycznych trendów pozwala również na lżejsze tonacje, łącznie z modną bielą. Tradycyjny salon może wszak być na swój sposób minimalistyczny i świeży, choć w każdym detalu będzie nawiązywać do dawnej wspaniałości designu.

Tradycyjny salon; Selva
Tradycyjny salon; Selva
Połączenie tradycji i minimalizmu; Selva
Połączenie tradycji i minimalizmu; Selva
Elegancka witryna Selva
Elegancka witryna Selva

Wystawna gościna

Bardzo wdzięcznym pokojem do tradycyjnej aranżacji jest jadalnia. W każdym człowieku drzemią wszak tęsknoty za babcinym jadłem, świętami jak z dzieciństwa i wystawnością sarmatów. Pyszny stół jadalny dopełniony krzesłami lub fotelami o wygodnej, ekskluzywnej tapicerce to prawdziwa dusza rodziny, która czyni Wigilię, Wielkanoc i każdą niedzielę, celebracją pełną pozytywnych emocji.

Tradycyjna jadalnia prosi się o bogaty dywan i dopasowaną komodę lub kredens, ale przede wszystkim dekoracje. Ceramiczne wazy wypełnione kwiatami, zdobne żyrandole nad blatem i luksusowa zastawa uzupełniona szlachetnym szkłem/kryształem oraz wykwintnymi sztućcami to detale, które ujmą każdego człowieka.

Tradycyjna jadalnia; Selva
Tradycyjna jadalnia; Selva
Tradycyjny dom: pokój stołowy; Selva
Tradycyjny dom: pokój stołowy; Selva

Śpij jak król

Tradycja chętnie zagląda także do sypialni i to nie tylko pod postacią łoża z baldachimem. Nawet proste drewniane łóżka o skromnym wezgłowiu mogą tchnąć klasyczną elegancją, jeśli zestawimy je z wdzięcznymi szafkami nocnymi, stylowymi kinkietami i śnieżnobiałą pościelą.  Bardzo trafionym elementem wystroju jest również toaletka, które może przyjmować nieco bardzie współczesną postać podręcznego biureczka.

Toaletka w sypialni Selva
Toaletka w sypialni Selva
Klasyczna sypialnia Selva
Klasyczna sypialnia Selva

Tradycyjny dom szanuje pracę

Czego jeszcze nie powinno zabraknąć w tradycyjnym domu? Miejsca do pracy, zadumy, lektury. Tradycja na wysokim poziomie nierozdzielnie związana jest bowiem z intelektualizmem i książkami, mapami, globusami, płytami, czy nawet… fortepianem. Kto ma miejsce, może więc pomyśleć o zacisznym gabinecie z biblioteczką; komu metraż nie starcza może postawić na sekretarzyk ucieleśniający tradycyjny szyk!

Tradycyjny sekretarzyk Selva
Tradycyjny sekretarzyk Selva
Gabinet w stylu klasycznym; Selva
Gabinet w stylu klasycznym; Selva

Dodaj komentarz