Szklane lampy

Niby oczywistość, ale szkło i światło stanowią parę, która wciąż nie przestaje zadziwiać swym urokiem. Szklane lampy należą dziś do najpopularniejszych modeli, idealnie wpisujących się w nowoczesny design.

Zaskakujące jest jak współcześni projektanci potrafią różnorodnie podejść do tematu, proponując nam szklane lampy o dość zaskakujących obliczach. Świat nie kończy się bowiem na minimalistycznej szklanej kuli wypełnionej żarówką. Oto wizjonerskie propozycje trzech uznanych światowych marek, które cechuje perfekcyjna jakość oraz naprawdę kreatywne wzornictwo.

Tradycja dmuchanego szkła

Marka SkLO reklamuje się jako producent tradycyjnego czeskiego szkła. W rzeczywistości firma jest połączeniem słowiańskiego know-how i amerykańskiego ducha przedsiębiorczości. Założona przez czesko-amerykańskie małżeństwo rezyduje jednocześnie w Kalifornii oraz mieście Hradec Kralove, eksportując swe produkty na cały świat.

W bogatej ofercie marki znajdują się szklane lampy wiszące, stołowe, podłogowe i ścienne, wykorzystujące nie tylko podstawowy kształt kuli, ale także fantazyjne dmuchane formy przypominające świąteczne ozdoby choinkowe. Nam szczególnie podobają się modele inspirowane kształtem łzy oraz szalone szklane węzły.

Szklane lampy ręcznie dmuchane; SkLO

Szklane lampy ręcznie dmuchane; SkLO
Lampa wisząca w postaci szklanego zwoju; SkLO

Lampa wisząca w postaci szklanego zwoju; SkLO
Lampa w formie leżącej szklanej kuli; SkLO

Lampa w formie leżącej szklanej kuli; SkLO

Nordycki design

Zmieniając lokalizację geograficzną przenosimy się w świat północnego wzornictwa inspirowanego czystością linii i prostotą. Marka Nuura jest stosunkowo młoda, bowiem powstała zaledwie w 2017 r. w Danii, ale już zdobyła międzynarodową renomę łącząc optymistyczny design z nowoczesną klasyką.

W ofercie Nuura znajdziemy oczywiście różne konstelacje kul ze szkła, przede wszystkim matowego, ale także bardziej awangardowe kinkiety i lampy stołowe, chętnie nawiązujące do tradycji. Bardzo atrakcyjnie wyglądają klasyczne kształty cylindrów i kloszów zreinterpretowane za pomocą technologii XXI w. – to idealny wprost wybór do aranżacji utrzymanych w stylu skandynawskim.

Lampy wiszące Nuura

Lampy wiszące Nuura
Szklane lampy o nietypowych regularnych kloszach; Nuura

Szklane lampy o nietypowych regularnych kloszach; Nuura
Kinkiety szklane Nuura

Kinkiety szklane Nuura

Szklane lampy w kolorze

Trzecią marką w naszym zestawieniu jest amerykańska firma Niche, która powstała w 2003 r. jako prosty projekt zdesperowanego klienta, który nie mógł znaleźć na rynku wymarzonego oświetlenia do domu. Wynajął więc profesjonalnego dmuchacza szkła, aby wykonał trzy wiszące lampy na jego osobiste życzenie. Z tej inicjatywy wkrótce rozwinął się kwitnący biznes.

Marka Niche znana jest przede wszystkim z kolorowych lamp wiszących z dmuchanego szkła, ale w jej ofercie znajdziemy również inne modernistyczne modele – stołowe oraz ścienne. Wszystkie ja łączy dość śmiałe podejście do geometrii przestrzennej, niebanalny wybór kolorów oraz fantastyczny zmysł do detalu.

Soplowe lampy wiszące Niche

Soplowe lampy wiszące Niche
Żółta lampa łazienkowa Niche

Żółta lampa łazienkowa Niche
Szklane lampy Niche w błękitnym odcieniu

Szklane lampy Niche w błękitnym odcieniu

Dodaj komentarz