Szafa do sypialni – jaki model wybrać?

Wiek XXI to czas wciąż zmieniającej się mody i nieustającego szału zakupów. Szafa do sypialni musi więc być na tyle funkcjonalna, aby łatwo pomieściła szeroki wybór odzieży.

Jest całkiem prawdopodobne, że ubrań każdy z nas ma za wiele. Ale współczesny styl życia jest wymagający i oczekuje od człowieka na poziomie posiadania garderoby nie tylko na cztery pory roku, ale także na okazje formalne, semi-formalne, galowe, casualowe, sportowe, nie mówiąc już o domowych czy wakacyjnych potrzebach. Pomieścić to wszystko to jeden problem, przechować tak, aby było łatwo dostępne i w dobrym stanie, to nieco większe wyzwanie. Odpowiedzią ma być nowoczesna szafa do sypialni.

Klasyczne szafy z zawiasami

Miłośnicy tradycyjnego wystroju w naturalny sposób będą optować za klasyczną, otwieraną szafą, która za masywnym drzwiami ukryje wszelki nieporządek. Faktycznie, jest to rozwiązanie przyjemnie uniwersalne, gwarantujące elegancki wystrój i kontrolę nad chaosem. Tym bardziej że taka pozornie zwykła szafa do sypialni może zachwycać frontem ze szlachetnego drewna, odbijającego światło lustra, albo nawet szkła.

Największym minusem szaf z zawiasami jest natomiast sposób otwierania. Po pierwsze bowiem, wymaga on sporo wolnej przestrzeni z przodu; po drugie, z racji na optymalne rozmiary skrzydeł drzwiowych może wymagać podzielenia konstrukcji na wąskie moduły, co nie każdemu się podoba i nie zawsze jest praktyczne.

Drewniana szafa Diotti
Drewniana szafa Diotti
Szafa o lustrzanych drzwiach Diotti
Szafa o lustrzanych drzwiach Diotti
Klasyczna szafa z przeszklonymi drzwiami Diotti
Klasyczna szafa z przeszklonymi drzwiami Diotti

Przesuwna szafa do sypialni

Znacznie nowocześniejszym i popularniejszym w ostatnich latach rozwiązaniem jest szafa do sypialni o przesuwnych drzwiach. Rozwiązuje ona wspomniany wyżej problem ograniczonej przestrzeni i zapewnia całkiem inną estetykę – szerokie fronty dostępne w wersji matowej błyszczącej i lustrzanej prezentują się ekskluzywnie i sprzyjają optycznemu powiększeniu sypialni.

Czy w tej opcji są jakieś wady? Szafy przesuwne są zasadniczo doskonale funkcjonalne chowając w głębi zarówno zwykłe półki, jak i wieszaki oraz szuflady. Przy większych modelach uciążliwe bywa jednak paradoksalnie samo suwanie drzwiami – łatwo jest przyciąć sobie palec, a czasem po prostu nie chce nam się ustawiać prawidłowej kombinacji frontów, aby móc otworzyć jedną szufladę. Ponadto, przesuwna szafa do sypialni bywa stosunkowo droga.

Szafa przesuwna Diotti
Szafa przesuwna Diotti
Kolorowa szafa Diotti
Kolorowa szafa Diotti
Rogowa szafa do sypialni Diotti
Rogowa szafa do sypialni Diotti

Szafy otwarte, czyli prawdziwa garderoba

Istnieje jeszcze jeden wariant zapożyczony z koncepcji garderoby, czyli pomieszczenia w całości przeznaczonego na składowanie odzieży i akcesoriów modowych. Mowa o otwartych zestawach półek, wieszaków i szuflad, które pozbawione są drzwi ujawniając bez skrupułów całe swoje wnętrze. Pomysł, aby szafy takie instalować bezpośrednio w sypialni jest coraz popularniejszy.

Korzyści są oczywiste: zero problemów z otwieraniem, łatwy wgląd w stan posiadania i oszczędność ekonomiczna. Do minusów należy natomiast obowiązek utrzymywania idealnego porządku oraz łatwość kurzenia się odzieży. Poza tym, nie każdy z nas chętnie budzi się w pokoju pełnym tekstylnych detali – jest to w oczywisty sposób sprzeczne z filozofią Zen!

Otwarta szafa do sypialni Diotti
Otwarta szafa do sypialni Diotti
Szafa w stylu garderoby Diotti
Szafa w stylu garderoby Diotti
Elegancka szafa otwarta Diotti
Elegancka szafa otwarta Diotti

Dodaj komentarz