Ściany przesuwne – wnętrzarski hit

Przez ostatnie dwie dekady modne było wyburzanie ścian i łączenie pokojów w jedną wielką przestrzeń. Dziś na popularności zyskują znów podziały, a wraz z nimi nowoczesne przesuwne ściany.

Wydaje się, że na dzień dzisiejszy nie ma powrotu do klasycznych ścian działowych z cegieł lub płyty gipsowo-kartonowej. Nie lubimy bowiem małych pomieszczeń i płytkiej, duszącej perspektywy. A jednak pragniemy prywatności i spokoju, a nierzadko również przytulności, która ściśle związana jest z odgradzaniem kątów i kącików. Odpowiedzią na te dość wygórowane wymagania są ściany przesuwne wykonane, przynajmniej częściowo, ze szkła. Z jednej strony lekkie i subtelne, są jednak zauważalne, a, co najważniejsze wysoce praktyczne!

Ściany, przez które widać

Nowoczesne ściany przesuwne to sposób na odgrodzenie dwóch pomieszczeń, które są sobie funkcjonalnie bliskie, ale każde z nich korzysta na izolacji. Precyzyjne konstrukcje i wysokiej jakości szkło pozwalają bowiem stłumić odgłosy, a także poniekąd ograniczyć wydobywanie się zapachów. To zatem doskonały sposób, aby rozdzielić, lub raczej połączyć, salon z kuchnią, sypialnię z łazienką lub garderobą, a także pokój dzienny z miejscem do pracy.

Transparentne szkło, nawet, jeśli jest mleczne lub przydymione, przepuszcza zarazem na tyle światła, że oba dwa pomieszczenia są przyjemnie jasne, a przez to wydają się przestronne, nawet, jeśli to tylko złudzenie optyczne. Od nas samych zależy na jaki poziom transparentności się zdecydujemy – wstydliwsze osoby mogą preferować nie całkiem przezroczyste szkło.

Szklane drzwi do ogrodu zimowego; Raumplus
Szklane drzwi do ogrodu zimowego; Raumplus https://www.raumplus.com/pl.html
Przeszklone ściany przesuwne; Raumplus
Przeszklone ściany przesuwne; Raumplus https://www.raumplus.com/pl.html
Łazienka za przyciemnioną szklaną ścianą Raumplus
Łazienka za przyciemnioną szklaną ścianą Raumplus https://www.raumplus.com/pl.html

Ciekawe innowacje

Podstawowy model ściany przesuwnej to duży arkusz szkła osadzony w stosownej ramie. Ta ostatnia może być prawdziwą ozdobą całej konstrukcji, tak ze względu na kolor i jakość wykonania, jak i dekoracyjne detale. Ponadto sama rama może dzielić ścianę na mniejsze kawałki, bądź to modnych regularnych kwadratów czy prostokątów, bądź też patchworkowej mozaiki. Ta ostatnia prezentuje się szczególnie atrakcyjnie, gdy poszczególne jej elementy wypełnione są różnymi rodzajami szkła, np. mlecznego, profilowanego, oszronionego itd.

Niektórzy producenci oferują wyjątkowo piękne i oryginalne struktury, które służą zarówno estetyce, jak i wspomnianemu wyżej efektowi częściowego przesłonięcia widoku. Dekoracje przy tym mogą być umieszczone zarówno w samym materiale, jak i na jego powierzchni. Przy zakupie warto na pewno zwrócić uwagę na najmniejsze detale – od klamek po sposób wykończenia rogów. Ściany przesuwne przede wszystkim służą bowiem częstemu przesuwaniu!

Mozaikowa ściana przesuwna Albed Milano
Mozaikowa ściana przesuwna Albed Milano https://www.albed.it/#/
Pół-transparentna ścianka działowa Albed Milano
Pół-transparentna ścianka działowa Albed Milano https://www.albed.it/#/
 Eleganckie przydymione ściany przesuwne Albed Milano
Eleganckie przydymione ściany przesuwne Albed Milano https://www.albed.it/#/

Ściany przesuwne z kolorem

Współczesna technologia do perfekcji opanowała wykorzystanie szkła. Potrafimy nie tylko wzmacniać je i czynić odporniejszym, ale także koloryzować i to w dość fantazyjny sposób. Ściany przesuwne z barwnego szkła to tymczasem szalenie ciekawy sposób na zmianę klimatu wnętrza. W przeciwieństwie do tapety czy farbie na tradycyjnej ścianie są one bowiem prześwietlone, wpływając zasadniczo na koloryt światła dostępny w danym wnętrzu.

Tym sposobem możemy odświeżać, ocieplać, rozweselać i uprzytulniać dowolny zakątek w domu, z tą olbrzymią wygodą, że ścianka działowa ze szkła zajmuje niewiarygodnie mało miejsca, a w razie potrzeby można złożyć ją tak, że będzie prawie niewidoczna!

Niebieskie ściany przesuwne Casali Home
Niebieskie ściany przesuwne Casali Home http://www.casalihome.it/
Drzwi przesuwne z czarnego szkła Casali Home
Drzwi przesuwne z czarnego szkła Casali Home http://www.casalihome.it/
Futurystyczna ściana kuchenna Casali Home
Futurystyczna ściana kuchenna Casali Home http://www.casalihome.it/

Dodaj komentarz