Przytulny pokój dziecięcy – najpiękniejsze inspiracje

Który rodzic nie chciałby swej pociesze przychylić nieba? Przytulny pokój dziecięcy to inwestycja, która kreuje pozytywny klimat już od pierwszych miesięcy życia.

Początkowe lata najmłodsi spędzają zwykle w bliskości rodziców, nierzadko śpiąc z nimi w łóżku i bawiąc się na środku salonu. Obserwacje wskazują jednak, że stworzenie dziecku własnego pokoju już w pierwszym roku życia daje liczne korzyści – przede wszystkim maluch zyskuje powód, aby uczyć się samodzielności w zabawie czy zasypianiu. Im przytulniejsze i bardziej optymistyczne jest to dziecięce wnętrze, tym lepsze samopoczucie dorosłych i większa frajda dla potomstwa, które już w wieku kilkunastu miesięcy docenia rzeczy ładne, kolorowe i przyjazne.

Meble, które rozumieją najmłodszych

Aranżując pierwszy pokój dla dziecka warto myśleć perspektywicznie. Ani się obejrzysz, a niemowlę będzie już bowiem raczkować, chodzić, bawić się w księżniczki czy piratów. Klimat do tych zabaw i podbojów stwarzają meble, które muszą być praktyczne i bezpieczne, ale nie szkodzi, jeśli są pełne fantazji!

Współcześni producenci oferują zaś nie tylko łóżka, szafy i komody o atrakcyjnym nowoczesnym designie, który wpisuje się w klimat aranżacji całego domu, ale także meble-zabawki. W zależności od preferencji możemy więc postawić na prosty wystrój podstawowy, który następnie urozmaicimy dodatkami, lub meble mniej uniwersalne, ale dające olbrzymią satysfakcję. W tym kontekście na uwagę zasługują zwłaszcza łóżka, które przyjmują dziś postać, namiotów, domków na drzewie czy zamków, a mogą też uwzględniać fascynujące elementy dodatkowe typu drabinki, zjeżdżalnie, schodki czy okienka. Popularną nowinką na rynku są także niemowlęce łóżeczka, które rosną wraz z pociechą, dając się rozkładać nie tylko na długość, ale także sposób obudowy szczebelkami.

Dziecięce łóżko w kształcie namiotu Cuckooland
Dziecięce łóżko w kształcie namiotu Cuckooland
Przytulny dziecięcy pokój w nowoczesnej odsłonie Nobodinoz
Przytulny dziecięcy pokój w nowoczesnej odsłonie Nobodinoz
Łóżko dziecięce ze zjeżdżalniami Cockooland
Łóżko dziecięce ze zjeżdżalniami Cockooland

Magia dodatków

Przytulny pokój dziecięcy to także tekstylia, które odgrywają rolę nie tylko dekoracyjną. Koce, dywaniki, ochraniacze na szczebelki, poduszki i materiałowe kosze na zabawki to przede wszystkim dosłowne ciepło i miękkość, tak potrzebne podczas igraszek na podłodze. Doświadczenia pokazują, że w pierwszych latach życia dziecko potrzebuje przede wszystkim kreatywnej przestrzeni, a im bardziej mobilne są elementy wystroju, tym lepiej. Zamiast fotela lepiej więc pomyśleć o pufie, zamiast komody o płóciennych workach, zamiast o stoliki, o ciekawym dywanie.

Niebanalny design pomaga przy tym urzeczywistniać marzenia. Zwierzęce, bajkowe czy przygodowe motywy na praktycznych tekstyliach pełnią tym samy funkcję zabawek. I odwrotnie – wypchane zabawki mogą pełnić użyteczną rolę poduszek czy oparć.

Przytulny dziecięcy pokój OYOY
Przytulny dziecięcy pokój OYOY
Akcesoria do pokoju dziecięcego OYOY
Akcesoria do pokoju dziecięcego OYOY
Tekstylne akcesoria do pokoju dziecięcego FLEXA
Tekstylne akcesoria do pokoju dziecięcego FLEXA

Przytulny pokój dziecięcy zaczyna się od ścian

Urządzając pokój dla dziecka warto też pomyśleć o ścianach. I choć klasyczna biel farby kusi, zwłaszcza, jeśli dominuje w całym domu, akurat w królestwie najmłodszych może nie być optymalnym rozwiązaniem. Tapety tymczasem pozwalają fizycznie ocieplić ścianę, co ma znaczenie szczególnie, jeśli łóżeczko przylega bezpośrednio do niej, a zarazem nadają wnętrzu ton i temat. Cukierkowe, podróżnicze, zabawne czy imitujące przyrodnicze cuda papierowe dekoracje na ścianach są cudownym impulsem do rozwoju wyobraźni.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że najmłodsi, wbrew zakazom, mają skłonności do bazgrania lub zostawiania różnych odcisków na ścianach, co jest mniej poważnym występkiem, jeśli twórczość znajdzie się na papierze. Istnieją wręcz tapety a la kolorowanki, które zachęcają młodych artystów do wyrażania się przez sztukę, bez rozdrażniania rodziców!

Morska fototapeta do pokoju dziecięcego Instabile Lab
Morska fototapeta do pokoju dziecięcego Instabile Lab
Słodka tapeta do pokoju dziewczęcego Instabile Lab
Słodka tapeta do pokoju dziewczęcego Instabile Lab
Tapeta do samodzielnego kolorowania Instabile Lab
Tapeta do samodzielnego kolorowania Instabile Lab

Dodaj komentarz