Pokój dla nastolatka

Współczesna młodzież chętnie nadąża za modnymi trendami, również tymi z dziedziny wystroju wnętrz. Pokój dla nastolatka musi więc spełniać dziś wiele wygórowanych wymagań.

Z jednej strony, rodzicom powinno podobać się, że młodzież dba dziś o swoje otoczenie i nie jej jest wszystko jedno. Z drugiej, potrzeby i oczekiwania są coraz wyższe, a spełnienie ich może przysparzać trudności. Naczelna reguła, która powinna nam przyświecać, gdy planujemy pokój dla nastolatka to daleko posunięty uniwersalizm – chodzi o to, żeby wnętrza podobały się i dwunasto- i siedemnastolatkowi! Nowoczesne rozwiązania promują minimalizm, który najlepiej spełnia owo zadanie – za pomocą dekoracji da się go bowiem podporządkować różnym okresowym fascynacjom i marzeniom.

Nowoczesny design

Młodzież jeszcze bardziej niż dorośli ceni sobie modernizm jako odskocznię od nudnej klasyki. Nic dziwnego, że wymarzony pokój dla nastolatka będzie dziś odbiegał od tradycyjnego wystroju pokojów dziecięcych z typową meblościanką, tapicerowanym tapczanem i staromodnym biurkiem. Jaka jest alternatywa?

Nowoczesny pokój dla nastolatka chętnie korzysta z minimalistycznych mebli, które, raczej niż zastawiać ściany, zdobią je ze smakiem. Niskie półki i komody oraz fantazyjne, asymetryczne półki nawiązują do popularnych trendów salonowych, podczas gdy większość rzeczy składowana jest w wysokich uniwersalnych szafach, polecanych do sypialni. Na uwagę zasługuje również bardzo progresywne wykorzystanie lamp i dywanów, a także popularność dekoracji typu grafiki, plakaty, itp.

Pokój dla nastolatka Diotti
Pokój dla nastolatka Diotti
Pokój dziecięcy w lofcie; Diotti
Pokój dziecięcy w lofcie; Diotti
Aranżacja młodzieżowa Diotti
Aranżacja młodzieżowa Diotti

Funkcjonalny pokój dla nastolatka

Estetyka jest jednak jedynie połową sukcesu. Młodzież ma bowiem zwykle dość wysokie oczekiwania na temat wyposażenia pokoju, tak aby był on komfortowy, sprzyjał ulubionemu spędzaniu czasu, a także wizytom przyjaciół. Szalenie popularne są więc fotele i worki do leżenia, kanapowe łóżka, a także blaty dwustronne – umożliwiające pracę i oglądanie filmów.

Aby pokój dla nastolatka nie był zarzucony na wpół donoszoną odzieżą warto też pomyśleć o praktycznych wieszakach, które umożliwiają odkładanie ubrań „na szybko” bez konieczności aranżowania ich w szafie. Modułowe systemy garderobiane zapewniają w tym względzie dużą swobodę aranżacyjną. Nie zapomnijmy też o podręcznych półkach otwartych na książki i różne rzeczy osobiste oraz ewentualnych boksach na potrzeby szkolne.

Szary pokój dla nastolatka Diotti
Szary pokój dla nastolatka Diotti
Funkcjonalne rozwiązania dla nastolatka; Diotti
Funkcjonalne rozwiązania dla nastolatka; Diotti
Dziewczęcy pokój Diotti
Dziewczęcy pokój Diotti

Modne kolory

W przeciwieństwie do modnych pokojów dziecięcych, w których królują pastele, pokój dla nastolatka chce sprawiać wrażenie bardziej poważnego. Nie warto jednak ulegać namowom na ciemny wystrój – szybko się on znudzi i może w ponury sposób oddziaływać na samopoczucie.

Zamiast tego pokój młodzieżowy powinien korzystać z neutralnych barw – drewna, szarości czy beżu, łącząc je z bardziej przekornymi, tchnącymi świeżością odcieniami. W tej roli idealnie sprawdzają się zieleń i żółć – optymistyczne i energetyzujące, a także chłodny błękit, a w przypadku dziewcząt także zgaszony róż, elegancki i poniekąd melancholijny.

Pokój dla nastolatka z zielonymi akcentami Diotti
Modne żółte detale; Diotti
Modne żółte detale; Diotti
Biurko do nauki Diotti
Biurko do nauki Diotti

Dodaj komentarz