Piękny salon, czyli jak dobrać fotele do kanapy?

Zestaw wypoczynkowy z prawdziwego zdarzenia to harmonijna kompozycja mebli umożliwiająca goszczenie większej liczby osób. Dostawiając fotele do kanapy, zyskujemy aranżację optymalną, która może być bardzo ciekawa estetycznie.

W zależności od tego, czy jesteś miłośnikiem klasycznej elegancji, współczesnego minimalizmu czy śmiałego designu, spodobają Ci się zapewne różne pomysły na urządzenie kąta wypoczynkowego. Decydując się na wysokiej jakości meble tapicerowane, otwierasz sobie drzwi do komfortu i prestiżu, pozostaje tylko pytanie w jakim stylu wybrać fotele do kanapy w salonie? Poniżej przedstawiamy trzy główne koncepcje aranżacyjne, który każdy z nas może oczywiście dostosować do własnych potrzeb i gustów.

Jedna kolekcja, czyli błoga spójność

Wariant pierwszy znany jest nam wszystkim od lat i na pewno będzie popularny jeszcze w kolejnej dekadzie. Mowa o pełnej kolekcji mebli wypoczynkowych w tym samym odcieniu, a idealnie i wykończeniu. Obejmować ona może nie tylko kanapę dowolnego kształtu i fotele, ale także pufy czy szezlongi.

W tym scenariuszu salon jest elegancki i reprezentacyjny, ale wcale niekoniecznie nudny. Po pierwsze, można bowiem wybrać ciekawy kolor obić – jak choćby pokazany niżej szafir. Po drugie, monotonię barwy można przełamać poduszkami dekoracyjnymi, dywanem czy nawet odważną komodą. Po trzecie, intrygujące mogą być kształty mebli…

Fotele do kanapy – komplet salonowy Alberta
Fotele do kanapy – komplet salonowy Alberta
Zestaw salonowy Alberta
Zestaw salonowy Alberta
Meble salonowe Alberta
Meble salonowe Alberta

Aranżacja ton w ton

Dobierając fotele do kanapy mamy jednak sposobność wprowadzenia do aranżacji odrobiny indywidualizmu, której nie może w żadnym katalogu. A przyjemnie jest mieć przecież salon urządzony „po swojemu”. Aby uniknąć ryzyka estetycznego dysonansu wielu dekoratorów poleca więc łączyć meble różne, ale podobne.

W tym przypadku więc stosujemy zasadę „ton w ton” – odcienie tapicerki foteli i kanapy różnią się więc na pierwszy rzut oka, ale nie na zasadzie kontrastu, ale dopełnienia. Szczególnie udane jest w tym kontekście połączenie ciepłego beżu z neutralną szarością, dające coś na kształt łagodnego salonowego duetu Yin-Yang. Łączymy również ze sobą pastele – od czystej bieli, po jej brudne odcienie, róże, kremu czy błękity.

Kanapa i fotel Alberta
Kanapa i fotel Alberta
Stonowana kolorystyka mebli wypoczynkowych  - Alberta
Stonowana kolorystyka mebli wypoczynkowych  – Alberta
Pastelowy zestaw salonowy Alberta
Pastelowy zestaw salonowy Alberta

Wybieramy odważne fotele do kanapy

Kto lubi wnętrza skrzące awangardą, powinien spróbować mocniejszego akcentu. Dostawiając designerskie fotele do kanapy drastycznie odmiennej pod względem koloru, a czasem i stylu, podejmujemy małe dekoratorskie ryzyko, które może jednak się opłacić.

Pod warunkiem zachowania dość neutralnego tła taki dwubiegunowy zestaw wypoczynkowy daje bowiem bardzo świeży i oryginalny efekt. Złagodzić można go nieco dobierając na kanapę poduszki w deseniu foteli, ale nie jest to zabieg konieczny. Ba, silącym się na prawdziwą awangardę można nawet podszepnąć dobór dwóch różnych foteli!

Zestaw wypoczynkowy Alberta
Zestaw wypoczynkowy Alberta
Oryginalne fotele do kanapy Alberta
Oryginalne fotele do kanapy Alberta
Narożnik i fotel Alberta
Narożnik i fotel Alberta

Dodaj komentarz