Piękny przedpokój – jak go urządzić?

Aranżacja przedpokoju zwykle nie należy do czołowych priorytetów przy urządzaniu nowego domu. A szkoda! Większość ludzi nie docenia wrażenia, jakie na gości i domowników wywiera właśnie pierwszy widok za drzwiami.

Przedpokój jest poniekąd wizytówką domu. Może być zapraszający, kuszący, neutralnie przyjemny, ale może również zniechęcać chaosem czy choćby stylową niespójnością. Naturalnie, dla ogromnej większości z nas przedpokój musi też być praktyczny – zwłaszcza w mieszkaniach trudno jest znaleźć alternatywne miejsce na odkładanie ubrań, butów i podręcznych rzeczy. Jak pogodzić te dwa wymagania?

Aranżacja przedpokoju może przybierać bardzo różne formy, ale w ramach współczesnych trendów da się wyizolować trzy główne nurty.

Minimalistyczny przedpokój

Na fali fascynacji minimalizmem współcześnie forsuje się często bardzo surową, oszczędną formę urządzenia przestrzeni za drzwiami. Do minimum ograniczona jest więc ilość mebli, które często obejmują jedynie wieszak i krzesło, czasem półkę na buty. To bardzo potrzebne wyposażenie, które zajmuje jednak mało miejsca i może bez trudu „zmieścić się” nawet w mieszkaniach jednopokojowych, często pozbawionych wręcz wyodrębnionego przedpokoju.

Minimalistyczne wieszaki to najczęściej metalowe lub drewniane konstrukcje o bardzo subtelnej formie, bez zbędnych ozdobników. Designerzy najczęściej proponują również prosty wybór kolorów zawężony tradycyjnie do szarości, czerni, bieli oraz różnych odcieni drewna. Problemem nie są nawet zamykane półeczki, o ile są stosunkowo niewielkie i wpisują się w ogólny design.

Meble przedpokojowe by Lassen
Meble przedpokojowe by Lassen
Meble przedpokojowe MADE
Meble przedpokojowe MADE
Prosty mebel przedpokojowy Wayfair
Prosty mebel przedpokojowy Wayfair

Przytulna aranżacja przedpokoju

Nie do każdych wnętrz pasuje jednak bezduszny minimalizm. Ba, z czteroosobową rodziną prawie niemożliwe jest utrzymanie jako takiego porządku na pojedynczym prostym wieszaku. W takich sytuacjach projektanci wnętrz najczęściej polecają bardziej rozbudowaną zabudowę przedpokoju, a co najważniejsze, takie ocieplenie stylu, aby dało się w niego harmonijnie włączyć nawet mały chaos czapek, butów i kurtek.

Wprowadzenie koloru w postaci dywanów, dekoracji naściennych czy doniczek z zielenią to najłatwiejszy sposób na nadanie przedpokojowi owej pożądanej rodzinnej fantazji, a wszystko co mogłoby zbyt intensywnie przeszkadzać wizualnemu ładowi warto po prostu schować. Tu z pomocą przychodzą drewniane szafy z prawdziwego zdarzenia oraz dedykowane do przedpokoju konstrukcje z zamykanymi półkami, wieszakami, a nawet wbudowanymi siedzeniami.

Przedpokój z fantazją MADE
Przedpokój z fantazją MADE
Zabudowa przedpokoju Birch Lane
Zabudowa przedpokoju Birch Lane
Klasyczna szafa przedpokojowa Room&Board
Klasyczna szafa przedpokojowa Room&Board

Eleganckie wejście

Naturalnie, łatwo sobie wyobrazić, że są domy, do których nie przystaje ani surowy minimalizm, ani romantyczny rodzinny rozgardiasz. W eleganckich willach czy mieszkaniach przedpokój musi być więc o nutę czy dwie bardziej reprezentacyjny. Stylowe konsole z lustrami w dekoracyjnych ramach to ulubionych motyw projektantów wnętrz, często łączony z ozdobną ceramiką i zielonymi aranżacjami. Nie trzeba jednak od razu uderzać w tak pompatyczne tony – elegancko prezentować się będzie również nowoczesny drewniany zestaw o wysokiej jakości wykończeniu lub nawet para designerskich krzeseł ze szlachetnego drzewa.

W stylowym przedpokoju mile widziane są ozdoby na ścianach w postaci awangardowych grafik, malarskich reprodukcji czy choćby pięknie oprawionych zegarów.

Elegancki zestaw mebli do przedpokoju MADE
Elegancki zestaw mebli do przedpokoju MADE
Stylowy przedpokój Room&Board
Stylowy przedpokój Room&Board
Aranżacja Room&Board
Aranżacja Room&Board

Dodaj komentarz