Oryginalne tapety, czyli jak ożywić ścianę

Czy domowe ściany mogą opowiadać historię? Współcześni projektanci proponują do wnętrz oryginalne tapety, które sprawiają, że pokój nie kończy się wraz z obrysem podłogi.

Zalety tapet są dobrze znane i wykorzystywane nie od dziś – ocieplają one ścianę, stwarzają przyjemne tło dla mebli, dodają aranżacji klimatycznych kolorów. Ale w ostatniej dekadzie idea papieru nalepianego na ścianę ewoluowała w niezwykle dynamiczny sposób. Najpierw zachwyciły nas fototapety, a ostatnio do głosu doszła artystyczna awangarda. Dobrym przykładem marki, która podąża za trendami rynkowymi, a czasem nawet je wyprzedza, jest Wallpepper.

Artystyczna iluzja

Jedną z ciekawszych wizji współczesnych designerów jest idea, że tapeta nie musi wyglądać jak tapeta. Raczej niż papier we wzorki wybieramy więc pieczołowicie wykreowane optyczne iluzje, które przypominają takich techniki jak kolaż, decoupage czy wręcz malowanie pędzlem. Wzory nakładają się więc jeden na drugi, tworząc ciekawe kompozycje kolorystyczne i wprowadzając do wnętrz element prawdziwej sztuki.

Takie oryginalne tapety są idealną propozycją do pokojów urządzonych w duchu vintage, klasyki czy szeroko rozumianego eklektyzmu. Pasuje do nich i stary fotel, i wiklinowy kosz, i metalowe łóżko. Naturalnie, bogata treść wymaga zachowania stosownego umiaru w doborze pozostałych dodatków wnętrzarskich – tak, aby uniknąć efektu chaosu.

Tapeta – kolaż Wallpepper
Tapeta – kolaż Wallpepper
Artystyczna tapeta Wallpepper
Artystyczna tapeta Wallpepper
Tapeta z efektem malowania; Wallpepper
Tapeta z efektem malowania; Wallpepper

Naiwna grafika

Obok klasycznych wzorzystych tapet we wzory odzwierciedlające ornamentalne kwiaty, zwierzęta czy powszechnie rozpoznawalne przedmioty, ciekawym trendem jest powrót do prostej, naiwnej wręcz grafiki przypominającej coś pomiędzy rysunkami dziecka a wynurzeniami ekscentrycznego kreatora komiksów.

Owa banalność designu nawiązującego do ręcznych gryzmołów ma w sobie jednak wyjątkowy urok. Ściany stają się bowiem tłem dla dowcipu, awangardy, zabawy i optymizmu. Od kolekcji kaktusów po kolorowe głowy, takie oryginalne tapety doskonale odnajdą się w kuchni, przedpokoju i pokoju dziecięcym, ale wielu ludzi na pewno chętnie nalepi je nawet w salonie urządzonym na modną hipsterską modłę.

Oryginalne tapety graficzne Wallpepper
Oryginalne tapety graficzne Wallpepper
Tapeta kuchenna Wallpepper
Tapeta kuchenna Wallpepper
Modne ptasie tapety Wallpepper
Modne ptasie tapety Wallpepper

Oryginalne tapety trójwymiarowe

Wspomniane już wcześnie fototapety wprowadziły do wnętrz ciekawy trik 3D, który okazał się przełomem zwłaszcza w małych wnętrzach. Choć bowiem dany pokój nie przestaje mieć 10 m2 powierzchni, umieszczenia na ścianie tapety z głębią, sprawia, że mózg odbiera daną przestrzeń jako większą.

Od fotograficznej architektury i krajobrazów projektanci przeszli jednak do sztucznie tworzonej perspektywy. Pomysły są przy tym praktycznie niewyczerpywalne – od tapet imitujących pognieciony papier po złożone obrazy z wieloma planami. Te modele poleca się przede wszystkim do wnętrz minimalistycznych, gdzie oblepiona ściana nie jest zasłonięta meblami. Bo szkoda!

Oryginalne tapety z głębią; Wallpepper
Oryginalne tapety z głębią; Wallpepper
Trójwymiarowa tapeta Wallpepper
Trójwymiarowa tapeta Wallpepper
Tapeta a la gnieciony papier; Wallpepper
Tapeta a la gnieciony papier; Wallpepper

Dodaj komentarz