Nowoczesny styl rustykalny we wnętrzach

Styl rustykalny jest ciepły i uroczy, ale dla większości z nas zbyt anachroniczny. Stąd też nowy trend łączący nostalgię z modernistycznym komfortem.

Moda wydaje się ciągle zmienna, ale tak naprawdę często odkurza jedynie dobrze znane motywy, dostosowując je do potrzeb czasów współczesnych. Przytulność kojarzącą się z wiejską chałupą czy romantyczną górską chatą łączymy więc z poziomem wygody i funkcjonalności, do jakiego przywykliśmy w XXI w. Nowoczesny styl rustykalny we wnętrzach nie obejmuje już więc skrzypiącej podłogi czy trudno domykających się szuflad!

Nie jest to jednak pojęcie jednoznaczne. Jak widać na poniższych przykładach, ogólne zasady trendu można interpretować na różne sposoby…

Sielanka tkwi w detalach

Najprostsze podejście do nowoczesnego wcielenia rustykalizmu obejmuje uniwersalną aranżację, w którą wplecione są elementy kojarzące się z ową sielską atmosferą chałup za miastem. Mowa przede wszystkim o stołach i stołkach z masywnego drewna o widocznych słojach, a czasem i sękach; o plecionych koszykach i matach, meblach z recyklowanych palet czy metalowych lampach inspirowanych latarniami. Cenne dodatki to również kożuchy, futra, stare księgi, surowe misy czy klasyczne świeczniki.

Wspomniane wyżej elementy wyposażenia nie trącą jednak myszką, jeśli umieści się je w kontekście świeżo wymalowanych czterech ścian, z wysokiej jakości podłogą, modernistyczną kanapą czy najnowszym sprzętem RTV lub AGD.

https://www.digsdigs.com/
Styl rustykalny w salonie; https://www.digsdigs.com/
https://www.erikolsson.se/
Skandynawska kuchnia; https://www.erikolsson.se/
https://cdn.decoist.com/
Nowoczesny styl rustykalny, https://cdn.decoist.com/

Więcej drzewa!

Ale do nowoczesnego rustykalizmu można podejść także z innej strony. Zamiast bawić się w dekoracje, które nie każdemu są w smak, można postawić na nowoczesny minimalizm, a idylliczną stronę aranżacji zapewnić za pomocą drzewa. Nie ma bowiem drugiego takiego surowca, który kojarzyłby się z tradycją, przytulnością i swojskością, a jednocześnie dał się wykończyć w eleganckim, przyjemnym estetycznie stylu.

Drewniane deski mogą więc zdobić ściany lub ich części, podłogę i sufit, ale także obudowywać wyspy kuchenne, czy tworzyć obszerne regały. Jasne, naturalne odcienie są bardziej optymistyczne i kojarzą się z modnym trendem skandynawskim, ale równie ciekawe są te ciemne – eleganckie i nastrojowe. Co warto podkreślić, z drzewem naprawdę trudno jest przesadzić i im jest go więcej, tym dla rustykalizmu lepiej.

 https://www.digsdigs.com/
Sypialnia w rustykalnym stylu; https://www.digsdigs.com/
https://cdn.home-designing.com/
Salon z drewnianym wystrojem, https://cdn.home-designing.com/
 https://www.homestolove.com.au/
Kuchnia rustyklana; https://www.homestolove.com.au/

Nowoczesny styl rustykalny w kuchni i łazience

Mogłoby się wydawać, że nowoczesny styl rustykalny najtrudniej będzie zaaranżować w kuchni i łazience. Współczesny standard życia wymaga bowiem płyt indukcyjnych, kuchenek mikrofalowych i futurystycznych baterii prysznicowych, które nie za bardzo przystają do koncepcji wiejskiej chałupy. W rzeczywistości jednak, to właśnie kuchnia i łazienka korzystają najwięcej!

W kuchni najlepszym przepisem na nowoczesny styl rustykalny są oczywiście otwarte półki pełne ceramiki, idealnie zderzone z kamienną czy ceglana ścianą. Dobrym pomysłem są również wieszaki na rondle czy stylizowane kuchenki z retro pokrętłami. W łazience z kolei mamy do wyboru retro baterie oraz armaturę nawiązującą do prymitywnego mieszkalnictwa – kamienne wanny, miedziane misy, półki wykonane ze starej drabiny. Jest pięknie i nowocześnie!

https://www.digsdigs.com/
Nowoczesny styl rustykalny, https://www.digsdigs.com/
https://www.livingetc.com/
Rustykalna kuchnia; https://www.livingetc.com/
https://www.arquitecturaydiseno.es/
Rustykalna łazienka; https://www.arquitecturaydiseno.es/

Dodaj komentarz