Nowoczesny design w klasycznym salonie

Z jednej strony wszyscy chcielibyśmy móc cieszyć się salonem przytulnym dla rodziny i reprezentacyjnym dla gości. Z drugiej, kusi nas jednak oryginalność i świeżość, jaką niesie ze sobą nowoczesny design.

Nowoczesny salon może pięknie prezentować się w meblarskim katalogu, ale w praktyce być niepraktyczny i nieprzyjazny. Ogołocone z prawdziwych mebli pomieszczenia, w których nawet kanapa wygląda na obiekt z modernistycznej galerii nie bardzo pasują do koncepcji rodzinnego domu. Stąd też podstawa aranżacji w ogromnej większości przypadków pozostaje klasyczna – wybieramy elegancki stół jadalny z kompletem sześciu krzeseł i miękką narożnikową sofę, na której nikomu nie wstyd jest leniuchować pod kocem.

Aby jednak nie sprowadzić salonu do poziomu przytulnej, absolutnie przewidywalnej ostoi domatorstwa, warto sięgnąć po nowoczesny design, który w atrakcyjnie ograniczonej formie, doda wnętrzom świeżości i stylowego suspensu.

Fotel-indywidualista

Jeśli kanapa ma więc ze względów czysto praktycznych być duża, komfortowa i po prostu przytulna, rolę stylowego indywidualisty i trendsettera można powierzyć fotelowi. Pomysł, aby pojedynczy, niepasujący do całości wystroju salonu mebel zajął dumne miejsce w kącie lub wolnej przestrzeni nie jest tak absurdalny, jak mogłoby się wydawać!

Nowoczesny design, o ile ma być widoczny i wpływowy, musi jednak korzystać z bardziej śmiałych koncepcji stylowo-kolorystycznych. Rodzinny salon wykańczamy więc nie kolejnym wygodnym fotelem, ale raczej meblarskim dziełem sztuki o niebanalnym obiciu i raczej dystyngowanej postawie. Dla lepszego efektu, można zawsze doposażyć go w równie efektowny podnóżek oraz oryginalną lampę podłogową.

Designerski fotel z podnóżkiem Cappellini
Designerski fotel z podnóżkiem Cappellini
Wzorzysty fotel Artek
Wzorzysty fotel Artek
Nowoczesny design – szezlong Natuzzi
Nowoczesny design – szezlong Natuzzi

Komoda z charakterem

W salonach, gdzie raczej niż miejsc siedzących brakuje półek i szuflad, ową rolę charyzmatycznego solisty może z powodzeniem odegrać designerska komoda. W dzisiejszej ofercie znajdziemy setki modeli, które przykuwają uwagę od wejścia w progi pokoju, a choć krzykliwe i przekorne, doskonale spełniają swoją funkcję przechowalniczą.

Niskie i wysokie, błyszczące i matowe z profilowaniem, kolorowe i marmurowe, w doskonały sposób bronią się bez żadnych stylowych nawiązań do innych sprzętów i elementów wyposażenia. Owszem, jako nowoczesny design w czystej postaci stają się doskonałym pretekstem do ekspozycji ciekawszych estetycznie dekoracji czy lamp stołowych.

Elegancki bufet Capodopera
Elegancki bufet Capodopera
Nowoczesna komoda Lago
Nowoczesna komoda Lago
Kolorowa komoda Molteni&C
Kolorowa komoda Molteni&C

Nowoczesny design na ścianach

Ów pożądany element unikalnego wzornictwa nie musi jednak wcale zajmować miejsca na podłodze! W wariancie najbardziej praktycznym, gdzie salon podporządkowany jest codziennym aktywnościom wszystkich domowników, rolę intrygującej wstawki do pozornie zwyczajnej aranżacji spełniać mogą półki.

Zawsze potrzebne i przydatne, zbyt często bywają nudnie drewniane i równoległe! Tym bardziej, że współcześni producenci z lubością zasypują nas propozycjami nietypowych konstrukcji na ścianę – od kolorowych półek tworzących całe wzory po subtelne, ale bardzo wykwintne dzieła z kutego metalu czy szkła. Z odrobiną fantazji i wyborem ozdób czy roślin, można je wykorzystać tak, aby były jeszcze ciekawszym elementem aranżacji!

Oryginalne półki na ścianę Capodopera
Oryginalne półki na ścianę Capodopera
Nowoczesny design – półki na ścianę Lago
Nowoczesny design – półki na ścianę Lago
Designerskie półki ścienne Bolia
Designerskie półki ścienne Bolia

Dodaj komentarz