Nowoczesne parawany, czyli jak elegancko podzielić przestrzeń

Od czasu, gdy modna zaczęła być duża otwarta przestrzeń, ludzie zastanawiają się jak ją znowu funkcjonalnie podzielić. Nowoczesne parawany wydają się być atrakcyjną odpowiedzią.

Parawan nie jest wynalazkiem nowym – chętnie wykorzystywany w orientalnym wystroju wnętrz, towarzyszył również arystokratycznym pałacom już przed kilkoma wiekami. Wraz z rozwojem socrealistycznego budownictwa odszedł w zapomnienie, bo mieszkania były standardowo dzielono na malutkie pokoje. Od kilku dekad obserwujemy trend przeciwny – wyburza się ściany działowe i buduje nowe budynki pełne otwartych, dużych pomieszczeń. Jasne, przewiewne i przyjemne do życia, są one jednak pozbawione intymności i prywatności, co z kolei budzi potrzebę wprowadzania pewnych podziałów. Nowoczesne parawany realizują ją w subtelny, ale bardzo funkcjonalny sposób.

Parawan jako ciekawa ścianka

Zalety parawanu są oczywiste – jest na tyle cienki, że nie zabiera zbędnej przestrzeni (w przeciwieństwie do ściany gipsowo-kartonowej); daje się łatwo przestawiać i nie blokuje całego światła ani wymiany powietrza. Nowoczesne parawany oferują przy tym dość ciekawe struktury, które mogą być częściowo ażurowe, dodatkowo potęgując efekt lekkości.

Składane i zwijane, a nawet wyposażone w kółka pozwalają łatwo odgrodzić biurko do pracy, fotel do lektury czy nawet wydzielić przedpokój z otwartej przestrzeni loftu. Mniejsze i większe, pozwalają dosyć elastycznie urządzić każde wnętrze. Minimalistyczny design dobrze dopasowuje się do nowoczesnego kontekstu.

Drewniany parawan Wogg
Drewniany parawan Wogg
Nowoczesny parawan do przedpokoju Loftwall
Nowoczesny parawan do przedpokoju Loftwall
Designerski parawan Loftwall
Designerski parawan Loftwall

Inspiracje sztuką i historią

Nowoczesne parawany nie muszą jednak być minimalistyczne i surowe. W ogromnym wyborze rynkowym znajdziemy także modele bardzo zdobne, nawiązujące zdobnością do motywów orientalnych, historycznych, a nawet artystycznych. Ciekawostką są np. parawany dekorowane reprodukcjami malarskimi czy słynnymi deseniami.

Ponadto dużą popularnością cieszą się również luksusowe modele łączące klasyczny design z nowoczesnym wykonaniem. Metalowe konstrukcje w eleganckich odcieniach czerni i złota to nie tylko funkcjonalna ścianka, ale przede wszystkim piękna ozdoba wnętrz!

Nowoczesne parawany dekoracyjne Eichholtz
Nowoczesne parawany dekoracyjne Eichholtz
Artystyczny parawan Oriental Furniture
Artystyczny parawan Oriental Furniture
Kolorowe nowoczesne parawany Oriental Furniture
Kolorowe nowoczesne parawany Oriental Furniture

Nowoczesne parawany do biura i nie tylko

Parawany znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także przestrzeniach publicznych, restauracjach i biurach. Jako sposób na odgrodzenie od siebie stołów, kanap czy foteli są nie tylko cennym elementem aranżacyjnym, ale także wspomaganiem w czasach konieczności utrzymania społecznego dystansu.

Nowoczesne parawany bywają przy tym zakręcone, niskie i wysokie, przeznaczone na stół, a nawet zasuwane jeden w drugi. Modernistyczne formy i wyraziste kolory pozwalają dodać wnętrzom nieco pożądanej energii i optymizmu!

Nowoczesne parawany do biura Linstram
Nowoczesne parawany do biura Linstram
Biznesowe parawany Linstram
Biznesowe parawany Linstram
Restauracyjne parawany Linstram
Restauracyjne parawany Linstram

Dodaj komentarz