nowoczesne kuchnie

Nowoczesne kuchnie włoskie – estetyka i funkcjonalizm

Choć włoski design kojarzy się przede wszystkim z tradycyjną elegancją, nowoczesne kuchnie w wydaniu italskich projektantów zaskakują świeżością i prostotą.

Kuchnia jako taka jest prawdopodobnie najbardziej ewoluującym pomieszczeniem w domu i każdy szanujący się producent rozumie potrzebę zaoferowania klientom najdoskonalszych technologicznie rozwiązań. Trudno się dziwić, że samo wzornictwo idzie w ślad za rozwojem techniki – do modernistycznych płyt indukcyjnych i okapów rodem ze sci-fi pasują bowiem proste meble o perfekcyjnym wykończeniu. W efekcie nowoczesne kuchnie włoskie pozostają eleganckie i wysublimowane, ale w ramach określonych poziomem zaawansowania sprzętów kuchennych i systemów przechowalniczych.

Spośród proponowanych na rynku rozwiązań szczególną popularnością cieszą się obecnie trzy trendy – ciemna elegancja, pastelowe moduły oraz drewniany naturalizm.

Ciemne tony elegancji

Nowoczesne kuchnie bardzo chętnie nawiązują do szlachetnej tradycji drewnianych mebli z orzecha czy mahoniu, których ciemna kolorystyka budziła szacunek i kojarzyła się z zamożnością. Z tą jednak różnicą, że dziś najczęstszym wyborem są grafitowe, ciemnobrązowe, a nawet czarne odcienie marmuru, kamienia czy betonu. Włoscy projektanci nie stronią jednak od nawiązań do klasyki – w ich propozycjach spotykamy również podświetlone przeszklone witryny profilowane fronty, ale całość utrzymana jest tonie dokładnie odpowiadającym XXI wiekowi.

Ze słonecznej Italii pochodzą jednak także kuchnie bardziej śmiałe, wykorzystujące modny nurt industrializmu. Przy zachowaniu odpowiedniej harmonii i perfekcyjnym poziomie wykończenia metalowe elementy w postaci szyn, półek, stelaży i wieszaków doskonale wpasowują się jednak do eleganckiego całokształtu. Idealnym ich dopełnieniem jest zaś doniczkowa zieleń i modernistyczne lampy o przemysłowym wzornictwie.

Industrialna kuchnia Scavolini

Industrialna kuchnia Scavolini
Minimalistyczna aranżacja kuchenna Scavolini

Minimalistyczna aranżacja kuchenna Scavolini
Elegancka kuchnia Snaidero

Elegancka kuchnia Snaidero

Alternatywa dla bieli

Kogo jak kogo, ale Włochów nie można posądzić o brak fantazji. W miejsce dominujących w stylistyce skandynawskiej białych i szarych kuchni tu pojawiają się aranżacje jasne, ale przeplecione pastelowymi kolorami. Trend ten wykorzystuje chętnie systemu mebli modułowych, w których dobieranie odcieni poszczególnych frontów jest praktycznie dowolne. Biel, jako barwę zwykle dominującą, często łączy się więc z żółcią, beżem, błękitem, ale także pastelową zielenią czy różem.

Ten typ kuchni idealnie nadaje się dla rodzin i młodych ludzi, ceniących sobie eklektyczność wystroju i optymistyczną atmosferę. Jest w nim miejsce na designerskie innowacje, a na rynku nie brakuje włoskich marek, które proponują fantastyczne akcesoria i przybory kuchenne utrzymane w tym samym modernistycznym i lekkim, a czasem nawet dowcipnym duchu.

Nowoczesne kuchnie Scavolini

Nowoczesne kuchnie Scavolini
Dwutonowa kuchnia Rasteli Cucine

Dwutonowa kuchnia Rasteli Cucine
Liniowa aranżacja Lago

Liniowa aranżacja Lago

Nowoczesne kuchnie w drewnie

Wreszcie, w ofercie włoskich mebli kuchennych znajdziemy również nieśmiertelne drewno, przy czym w odróżnieniu od północnych trendów, są to raczej ciepłe, umiarkowanie jasne odcienie palisandru, buku czy wiśni. Coraz częściej odchodzi się też od całych drewnianych kuchni na rzecz kompozycji z innymi kolorami, zarówno neutralną bielą i czernią, jak i pastelami.

W nowoczesnych włoskich kuchniach bardzo często spotkać można fantastyczny kontrast między wyraźną, słojowatą fakturą drzewa a błyszczącym laminatem czy ceramiką. To zestawienie wygląda ciekawie, a zarazem szykownie i doskonale nadaje się do domów zaprojektowanych w duchu ekologicznego modernizmu.

Drewniana kuchnia Scavolini

Drewniana kuchnia Scavolini
Nowoczesne kuchnie Lago z drewnianymi frontami

Nowoczesne kuchnie Lago z drewnianymi frontami
Kuchnia Lago z drewnianymi elementami

Kuchnia Lago z drewnianymi elementami

Dodaj komentarz