Większość z nas preferuje natrysk od kąpieli – lekarze i kosmetolodzy podkreślają zresztą, że jest to lepszy wybór dla zdrowia i skóry. Nowoczesne kabiny prysznicowe są zaś tak doskonałe, że podnoszą prestiż każdej łazienki.
Projektanci łazienek coraz częściej odchodzą od idei zabudowanej kapsuły, w której można się zamknąć tak, że człowieka praktycznie nie widać! Uznajemy, że cała łazienka jest prywatną strefą, w której nie ma miejsca na wstyd, a tym sposobem transparentna kabina staje się wręcz pożądana. Sceptyków należy uspokoić, że nawet przy zakamienionej wodzie wystarczy minimum pielęgnacji polegającej na regularnym ścieraniu kropli wody klasyczną ściągaczką.
Jak można zaaranżować transparentną kabinę w łazience? Włoska marka Duka proponuje szereg ciekawych rozwiązań, którymi można się łatwo zainspirować.
Rogowa klasyka
Najprościej kabinę prysznicową umieścić w kącie łazienki – często jest to wręcz jedyne logistyczne rozwiązanie ze względu na ograniczoną powierzchnię. Ale i w dużych łazienkach montuje się kabiny rogowe, często wręcz stawiając specjalnie dla nich dodatkowe ścianki! Co nam daje takie rozwiązanie? Po pierwsze kabina zachowuje przyjemną symetrię – dwie ściany są szklane, a dwie wyłożone kafelkami, co stwarza wizualną harmonię. Po drugie, w przestrzeni łazienki tworzy się dodatkowy podział, który pozwala schować za rogiem np. sedes z bidetem.
Przytulna wnęka
Ludziom, którzy mimo wszystko podczas natrysku lubią czuć się „schowani”, można zaproponować bardzo popularne kabiny we wnękach. To rozwiązanie wymaga bądź odpowiedniego architektonicznego planu już na etapie budowy domu, bądź też wstawienia później dodatkowej ścianki np. z płyty kartonowo-gipsowej. Eleganckie transparentne drzwi zapewniają dopływ światła, ale trzy zabudowane ściany dają przyjemne poczucie przytulności, które można poprawić doborem eleganckich płytek ściennych. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość zainstalowania na ścianach półeczek na kosmetyki i przybory do mycia, bez ergonomicznych konfliktów.
Do małych łazienek
W bardzo małych wnętrzach przestrzeń kabiny musi być naturalną koleją rzeczy mocno ograniczona. Uważa się, że dla zachowania jako takiej wygody wewnątrz potrzeba zaplanować wymiary kabiny na minimum 90 cm na 90 cm. Powierzchnię tą da się jednak pomysłowo „ściąć” wybierając zaokrąglony model kabiny. W codziennej krzątaninie, zwłaszcza kilku osób, takie zaokrąglenie jest naprawdę praktyczne, ułatwiając przechodzenie bez uderzenia w kanciasty róg.
Ciekawym minimalistycznym rozwiązaniem jest również pojedyncza ściana kabiny, która w transparentnej formie daje efekt, jakby jej faktycznie nie było. W rezultacie nawet bardzo mała łazienka prezentuje się lekko i elegancko.
Nowoczesne kabiny prysznicowe w wersji deluxe
Kabina prysznicowa może być także pomyślana jak miejsce dla dwojga. Ta romantyczna koncepcja wymaga oczywiście odpowiedniego planowania przestrzennego i nie jest możliwa do realizacji w każdej łazience. Ale efekt bywa imponujący – choćby ze względu na ilość szlachetnego szkła, dającego bardzo modernistyczny klimat. Taką kabinę można zainstalować zarówno w rogu, jak i we wnęce, przy czym podwójne drzwi są zwykle koniecznością.
Bardzo modnym pomysłem są wręcz nowoczesne kabiny prysznicowe zlokalizowane bezpośrednio w sypialni. Wysokiej jakości zabudowa nie stwarza ryzyka przedostawania się wody na zewnątrz, zaś sama możliwość wyjścia z łóżka bezpośrednio pod prysznic (i na odwrót) jest dla wielu z nas ucieleśnieniem luksusu.