Nowoczesne dodatki wnętrzarskie

Powrót do natury – tym hasłem można by podsumować nowoczesne dodatki wnętrzarskie, które proponują nam dość jednogłośnie projektanci z całego świata…

Choć każda marka ma swój unikalny charakter, a każda kolekcja odzwierciedla pory roku i zmieniające się trendy, pewne koncepcje wystroju wydają się uniwersalne i powtarzalne. Po części jest to zasługa designu, który robi się coraz bardziej eklektyczny, świadomie wypierając się zaszufladkowania do np. stylu skandynawskiego. Jeśli spojrzeć na nowoczesne dodatki wnętrzarskie, których jest więcej niż człowiek zdoła sobie wyobrazić, widać wszak pewne modne kanony odmieniane z fantazją przez poszczególnych producentów.

Co je łączy? Jakby w odpowiedzi na masową produkcję tworzyw sztucznych, hasłem przewodnim w wystroju wnętrz wydają się inspiracje przyrodnicze, nawet, jeśli nie wykonane z naturalnych materiałów, to estetycznie do nich nawiązujące.

Wypleciona elegancja

Nie ma drugiego tak silnego trendu we współczesnym wystroju wnętrz jak plecionki. Obecny także w ogrodzie pod postacią technorattanu pomysł na wyplatanie dekoracji i sprzętów do domu cieszy się od kilku sezonów nieustającą popularnością. W koszach trzymamy dziś owoce, ręczniki, kłębki wełny, kosmetyki, koce, itp. Ba, plecione są coraz częściej osłonki na donice, co pozwala pozbyć się z widoku mało przyjaznego plastiku czy chłodnej ceramiki.

Najciekawsze wydaje się jednak zestawianie plecionek o różnej strukturze i barwie w większe, naturalistyczne kompozycje. Tutaj przydają się również dywany o teksturze słomianych mat czy wyplatane pufy. Całość robi wrażenie przytulności i harmonii, pasującej tak naprawdę do bardzo wielu stylów wnętrzarskich.

Pleciony puf John Lewis
Nowoczesne dodatki wnętrzarskie John Lewis
Nowoczesne dodatki wnętrzarskie John Lewis
Kosze IKEA
Kosze IKEA

Nowoczesne dodatki tekstylne

Do natury dość bezpośrednio nawiązują również tekstylia, których wykorzystanie we wnętrzach jest ponownie coraz szersze. Znowu więc stawiamy na zasłony, nawet w połączeniu z lekkimi firanami, bawiąc się zderzeniami tekstur i barw. Szalenie modne są przy tym desenie kwieciste i liściaste, jak również zoologiczne – od ptaków po owady.

Co jest charakterystyczne, nowoczesne dodatki tekstylne w zamierzony sposób współgrają ze sobą nie tworząc jednak spójnej kolekcji. Na jednej sofie czy fotelu mieszczą się więc wspólnie poduszki o całkiem innych odcieniach i wzorach, połączone jednak określonym stylem wykonania. W sypialni na łóżko aranżujemy warstwy kolorowej pościeli, tworząc szalenie oryginalne zestawienia. Preferowane są przy tym wyraźnie kolory ziemi oraz lniane, wełniane i bawełniane tkaniny.

Kwieciste tekstylia John Lewis
Kwieciste tekstylia John Lewis
Tekstylia domowe IKEA
Tekstylia domowe IKEA
Sypialniane tekstylia H&M Home
Sypialniane tekstylia H&M Home
Dekoracyjne poduszki Jotex
Dekoracyjne poduszki Jotex

Zaramuj ścianę!

We współczesnych wnętrzach ściany nie powinny pozostać puste, a dominuje wręcz trend, aby powiesić na nich raczej więcej mniejszych obrazów niż jedno wiekopomne dzieło. Odchodzimy też powoli od koncepcji antyram, chętnie oprawiając każdą najmniejszą grafikę czy nawet dziecięce obrazy.

W efekcie do łask wracają ramy, ale nie zdobne, metalowe czy złocone, ale głównie drewniane, proste i zasadnicze. Białe, czarne i naturalne tworzą na gładkiej powierzchni tynku arcyciekawą strukturę. W ich wnętrzach odnajdują się z łatwością najróżniejsze szkice, reprodukcje czy grafiki, a pewna dezorganizacji w wieszaniu jest wręcz wskazana. Drewniane ramy coraz częściej stoją też nonszalancko oparte o ścianę!

Obrazy na ścianę John Lewis
Obrazy na ścianę John Lewis
Drewniana ramka do obrazu H&M Home
Drewniana ramka do obrazu H&M Home
Nowoczesne dodatki do wnętrz IKEA



Dodaj komentarz