Nowoczesna ceramika do salonu i jadalni

Nie wiesz jak wykończyć wnętrza? Nowoczesna ceramika to pomysł na ozdobę salonu, jadalni, kuchni, a nawet sypialni. Trzeba tylko wiedzieć co i gdzie!

Drewniane dekoracje kojarzą się z ekologią i rustykalizmem. Metalowe ozdoby pasują do stylu industrialnego. Nowoczesna ceramika jest tymczasem doskonale neutralna – elegancka i minimalistyczna zarazem; odważna, ale świetnie komponująca się z każdym meblem. Zaaranżowana na stołach, półkach, komodach czy nawet podłodze, daje wnętrzom urok, którego nie da się osiągnąć innymi sposobami. Co zaś najważniejsze, potrafi być całkiem użyteczna!

Biało-czarny trend

Tak jak modne aranżacje, nowoczesna ceramika bardzo często opiera się o najprostszy i najgenialniejszych ze wszystkich trików wizualnych: kontrast bieli z czernią. We wnętrzach pojawiają się jednak nie tylko białe i czarny wazy przyjemnie odznaczające się na przeciwstawnym tle, ale obiekty wykorzystujące oba uniwersalne kolory w pięknej harmonii.

Biało-czarna ceramika jest przede wszystkim uniwersalna, ale także na wskroś elegancka i dystyngowana. Nic dziwnego, że oprócz klasycznych wazonów obejmuje również dekory o najbardziej przemyślnych konstrukcjach. Wspaniałym przykładem jest zaprezentowana poniżej porcelana włoskiej marki Kose Milano, inspirowana barokowymi trendami, ale zarazem bardzo nowoczesna.

Barokowy dekor z ceramiki Kose Milano
Barokowy dekor z ceramiki Kose Milano
Biało-czarna porcelana Kose Milano
Biało-czarna porcelana Kose Milano
Nowoczesna ceramika Kose Milano
Nowoczesna ceramika Kose Milano

Pękatość jest w modzie

Jak przystało na XXI w., nowoczesna ceramika nie jest już ograniczona prawami garncarskiego koła. Zaawansowane techniki produkcji umożliwiają uzyskanie najróżniejszych kształtów, łącznie z obiektami przeczącymi zasadom fizyki. Różnobarwne wazy są więc asymetryczne, odwrócone, doskonale niedokosnałe.

Mimo całej tej różnorodność cechującej współczesne kolekcje ceramiczne, czołowym trenem wydają się obecnie kształty pękate. Wazy i wazony w formie sfer czy baniek występują zazwyczaj w kilku różnych rozmiarach, pozwalając stworzyć całą kompozycję w salonowym zakątku czy na jadalnym stole. Krągłości bywają przy tym, tak jak u marki Cappellini, dodatkowo urozmaicone efektami matowości czy połysku, a nawet bardzo fantazyjnych wcięć i fałdek.

Nowoczesna ceramika Cappellini
Designerskie wazony Cappellini
Designerskie wazony Cappellini
Komplet ceramiczny Cappellini
Komplet ceramiczny Cappellini

Bardzo nowoczesna ceramika

W ramach niszy na rynku ceramicznym warto wspomnieć o dekoracjach tak oryginalnych, że aż zabawnych. Pochodząca z Italii marka Bosa oprócz klasycznej stołowej zastawy oferuje dekoracje, które przyprawiają o wybuchy śmiechu, a czasem i konsternacje. Bez wątpienia jest to propozycja dla ludzi o dużym dystansie do rzeczywistości i umiłowaniu absurdu.

Na salonową półkę czy sypialniany stolik projektanci proponują nam więc całą kolekcję zabawnych ptaszków w kreatywnych, acz bardzo stylowych deseniach. Jeszcze bardziej szalona jest kolekcja kolorowych stworków o wyolbrzymionych atrybutach fizycznych, które ożywią każdy regał. Wreszcie, najbardziej chyba pomysłową propozycją są ceramiczne nogi uwieńczone szklanymi kulami o najbardziej unikatowej zawartości – egzotycznych kaktusach!

Figurka ceramiczna Bosa
Figurka ceramiczna Bosa
Dekoracje ceramiczne Bosa
Dekoracje ceramiczne Bosa
Nowoczesna ceramika Bosa
Nowoczesna ceramika Bosa

Dodaj komentarz