Niezwykłe krzesła, czyli alternatywne pomysły na siedzenie

Usiąść, ale na czym? Na szczęście, w kwestii siedzeń nie ma dziś praktycznie żadnych ograniczeń – niezwykłe krzesła i taborety ożywiają nasze kuchnie i salony.

Krzesła jako takie stały się dziś pojęciem prawie umownym – przesiadujemy bowiem siedziskach najróżniejszych kształtów i materiałów, a ten unikalny design staje się wręcz wnętrzarskim manifestem. Jeśli bowiem urozmaicić jakoś minimalistyczną zabudowę kuchni czy uniwersalną aranżację salonu, tak właśnie wykorzystując niezwykłe krzesła!

Wyjątek potwierdza regułę

Jak wygląda nowoczesne krzesło? Nikt tak naprawdę nie wie, bowiem wersji są dosłownie setki, jeśli nie tysiące. Cztery nogi są wciąż klasyką, choć mogą mieć najbardziej niewiarygodne kąty nachylenia, a często zmieniają się wręcz w dwie prostokątne nogi lub pojedynczą. Największą niespodziankę stanowią jednak obicia – od futrzanych kożuchów w wersji premium po aluminiowe twory o ażurowych wzorach i kosmicznych niemal liniach.

Lubimy przy tym bawić się kolorami zestawiając je na zasadzie abstrakcji wraz ze stołem, a nierzadko również dywanem. Hitem ostatnich lat są barwy wyraźne, ale nie rażące – wysycony niebieski, świerkowa zieleń, musztardowa żółć, itd.

Kolorowe krzesła salonowe Viccarbe

Kolorowe krzesła salonowe Viccarbe
Niezwykłe krzesła o futrzanym obiciu Opinion Ciatti

Niezwykłe krzesła o futrzanym obiciu Opinion Ciatti
Aluminiowe krzesła Gervasoni 1882

Aluminiowe krzesła Gervasoni 1882

Niezwykłe krzesła… fotelowe

Co jest krzesłem, a co fotelem? Nie zawsze odpowiedź na to pytanie jest jasna i oczywista. Na rynku istnieje bowiem kategoria pośrednia, która łączy komfort rozbudowanego siedziska z pionową pozycją siedzącą. Dostawiane do klasycznego stołu te niezwykłe krzesła mogą pełnić funkcję jadalnianych lub biurowych, a przede wszystkim są wspaniałą ozdobą zachwycając masywnym kształtem i luksusowym wykończeniem.

Pośród modnych modeli znajdziemy nie tylko klasykę w skórzanym obiciu, ale także tapicerki przypominające aksamit czy plusz. Nutę nostalgii wprowadzają krzesła w długich pokrowcach sięgających podłogi, zaś dla miłośników nowoczesnego designu są siedziska piankowe, wyglądające jakby były skonstruowane z poduch.

Fotel stołowy Viccarbe

Fotel stołowy Viccarbe
Tapicerowane krzesła Bontempi

Tapicerowane krzesła Bontempi
Krzesło z pokrowcem Gervasoni 1882

Krzesło z pokrowcem Gervasoni 1882

Bez oparcia też pięknie

Wreszcie, nieco uboższymi kuzynami krzeseł, które potrafią wszak doskonale stawać na wysokości zadania są modele bez oparcia, czyli taborety. Te współczesne dość zasadniczo różnią się od drewnianych stołków znanych z kuchni i mogą mieć naprawdę luksusową formę.

Profilowane siedziska zapewniają zaskakującą wygodę, zaś kolorowe wykończenie doskonale prezentują się w minimalistycznych aranżacjach – takie niezwykłe krzesła szczególnie chętnie komponujemy z kuchennymi stołami śniadaniowymi w formie niższych i wyższych barów. Wreszcie, w tej kategorii jest miejsce również na taborety naprawdę fascynujące, przyjmujące postać modernistycznych brył, które mogłyby być po prostu ozdobą przestrzeni.

Taborety kuchenne Viccarbe

Taborety kuchenne Viccarbe
Krzesła i stołki z tapicerką Bontempi Casa

Krzesła i stołki z tapicerką Bontempi Casa
Designerskie stołki Opinion Ciatti

Designerskie stołki Opinion Ciatti

Dodaj komentarz