Lekkie konstrukcje czy masywne ścianki? Przeglądamy najmodniejsze regały na książki i nie tylko.
Trudno o bardziej wdzięczne i praktyczne meble do domu niż regały. Pasują nie tylko do salonu i klasycznej biblioteki, ale także do sypialni, pokoju dziecięcego, a nawet kuchni. Funkcjonują przy tym nie tylko jako konstrukcja do przechowywania księgozbioru, ale także dekoracja pustej ściany czy element zagospodarowania danej przestrzeni. Przy wyborze konkretnego modelu czeka nas jednak nie lada zagwozdka – wybór rozmiarów, stylów i sposobów wykończenia jest bowiem faktycznie imponujący!
Najmodniejsze regały na książki: inspirowane drabiną!
Widzieliście kiedyś drabinę opartą o ścianę? W swojej prostocie jest ona kusząca i urokliwa, de facto funkcjonując w niektórych wnętrzach jako rustykalny wieszak na ręczniki czy zwykła ozdoba. Z tego pomysłu rozwinął się jednak całkiem nowoczesny koncept półek zaaranżowanych na jednym stelażu w ukośnym układzie.
Takie skośne regały na książki to prawdziwa uczta dla zmysłów. Lekkie w konstrukcji, zdają się delikatnie opierać o ścianę, nie obciążając jej i nie zasłaniając. Efektowi temu sprzyjają w szczególny sposób minimalistyczne konstrukcje niby szczebelków, a także innowacyjne surowce, takie jak choćby… szkło!
Niezwykłe pomysły, które odmieniają wnętrza
Prostota nie jest jednak dogmatem, a nawet minimalistyczne wnętrza często dopełniane są meblami, które umyślnie przyciągają uwagę i absorbują. Do takich należą nietypowe regały na książki, które w niczym nie przypominają prostopadłego zestawienia ścianek i półek.
Na poniższych fotografiach podziwiać można trzy imponujące projekty renomowanych marek meblarskich. Pierwszy z nich to niewysoki, dość kanciasty regał, który konstruowany jest nie w płaszczyźnie, ale dokoła. Obrotowa jest również jego konstrukcja, ułatwiająca wyszukiwanie ulubionych dzieł i zajmująca przyjemnie mało miejsca. Podobny w pomyśle jest regał montowany na drążku sięgającym od podłogi do sufitu – zwalnia od miejsce na ścianie, urozmaicając otwartą przestrzeń.
Wreszcie, mamy również regał pozornie klasyczny, po prosty i poziomy, ale przepleciony metalowymi drążkami niczym gałęziami drzewa. W połączeniu z naturalistyczną kolorystyką efekt jest przyjemnie przyrodniczy!
Dwustronne regały
Najmniej kreatywnym i nowatorskim pomysłem są regał na książki, które umieszczamy w środku pokoju jako ściankę działową, odgradzającą np. łóżko w kawalerce. Koncept ten, praktykowany od dość dawna, doczekał się jednak kilku ciekawych interpretacji.
Szczególnie modne są więc kombinowane regały na książki, które łączą różne kolory modułów, pełne fronty o ciekawych deseniach, a nawet elementy przeszklone. Półki w takich konstrukcjach co do zasady unikają przewidywalnej regularności, sprawiając, że również przy wypełnianiu regału czujemy potrzebę improwizacji. Książki w różnych orientacjach przeplatamy więc z wazonami, dekoracjami czy użytkową ceramiką!