Modernistyczny salon – przykładowe aranżacje

Pogoń za nowoczesnością to trend, który nigdy się nie starzeje, bo design wciąż idzie naprzód. Jaki jest więc modernistyczny salon w XXI w.? Prosty, ale bardzo różnorodny.

Próbując odciąć się od archaicznej nieco klasyki chętnie podążamy za najważniejszymi hasłami wystroju wnętrz ostatnich lat – geometrią, minimalizmem, technologią, oryginalnością. W tych podstawowych pojęć można wyczarować jednak bardzo różne pomysły na salon – na zasadzie dla każdego coś miłego.

Materiał rządzi

Nie będzie dla nikogo niespodzianką, że w XXI w. – stuleciu polikarbonatów i nanotechnologii – przemysł meblarski będzie chętnie korzystał ze zdobyczy nauki. I choć drewno nie wychodzi wcale z mody, coraz więcej osób z ochota sięga po sprzęty domowe z innych, bardziej nowoczesnych materiałów. Mają one nie tylko walory ściśle praktyczne, ale swoją naturą narzucają również klimat całej aranżacji.

Modernistyczny salon nie stroni więc od metali oraz tworzyw sztucznych, wyznaczających trendy meblarskie i ogrodowe ostatnich lat. Polietylen, poliuretan i inne polimery pojawiają się w pokoju dziennym jako fantastyczne siedziska, gwarantujące komfort oraz efekty wizualne godne filmów science-fiction. Oprócz puf i foteli, można wybrać nawet stół jadalny oraz krzesła z błyszczącej nowoczesnością syntetyki.

Niemniej spektakularne bywają meble stworzone z metalu – od stołów i stolików z fantazyjnymi podstawami inspirowanymi designem industrialnym, po całe komody i regały!

Stół jadalny z tworzywa sztucznego Slide Design
Stół jadalny z tworzywa sztucznego Slide Design
Nowoczesne stołki salonowe Slide Design
Nowoczesne stołki salonowe Slide Design
Modernistyczny salon z metalowymi meblami Fantin
Modernistyczny salon z metalowymi meblami Fantin

Forma prosta, acz wyraźna

Ludzie sprzed wieków na pewno załamaliby ręce, gdyby zobaczyli, jak wygląda dziś luksusowa elegancja. Bez rzeźbionych podłokietników, spiralnych nóg, botanicznych ozdób na każdym meblu. Niepodzielnie króluje forma prosta, inspirowana geometrią przestrzenną, ale wcale niekoniecznie ta najprostszą. Modernistyczny salon pozbywa się więc dużych mebli na rzecz małych i niskich sprzętów, a cały wdzięki tkwi w delikatnej obłości linii i niesamowitym odcieniu.

Asymetryczne regały i półki, fotele zredukowane do olbrzymich poduch na podłodze, krzesła i stoły walczące z dominacją kątów prostych, betonowe podłogi, metalowe konstrukcje w zderzeniu z marmurowym stoicyzmem – to tylko kilka przykładów tego fascynującego zlepka minimalizmu ze śmiałością designu.

Modernistyczny salon Bolia
Modernistyczny salon Bolia
Oryginalna jadalnia Alma Design
Oryginalna jadalnia Alma Design
Nowoczesna elegancja w salonie; Bolia
Nowoczesna elegancja w salonie; Bolia

Modernistyczny salon lubi być ekologiczny!

Wreszcie, nie zapominajmy też o szalenie modnym odwołaniu do przyrody, która rości sobie coraz większe prawa w nowoczesnych wnętrzach – równolegle z podążaniem za nową technologią. Wracamy więc do drewna, które wygląda jak świeżo wydobyte z lasu – jasnego, matowego, z widoczną strukturą słojów. Towarzyszą mu jasne, pastelowe kolory obić i tekstyliów oraz naturalne desenie wokół – kamień, beton, cement, piasek.

Również dekoracje i dodatki chętnie realizują ten sam motyw ekologiczny. Tkane dywany, rattanowe siedziska, plecione kosze, lniane i wełniane pledy – wszystko to sprawia, że całkiem modernistyczny salon staje się przytulny i przyjazny.

Meble salonowe Bolia
Meble salonowe Bolia
Nowoczesna naturalność; aranżacja Revised
Nowoczesna naturalność; aranżacja Revised
Nowoczesna aranżacja salonowa Muuto
Nowoczesna aranżacja salonowa Muuto

Dodaj komentarz