Modernistyczna kuchnia – modne kolory i nowoczesne technologie

Współczesne kuchnie bardziej niż jakiekolwiek inne pomieszczenia domowe idą z duchem czasów, dając się podporządkować nie tylko designerskim nowinkom, ale przede wszystkim zaawansowanej technologii. Modernistyczna kuchnia staje się swego rodzaju oazą innowacji!

Wyjaśnienie owej nieustannej ewolucji aranżacji kuchennych jest bardzo proste. Nigdzie indziej nie pracuje się tak dużo, z taką ilością wilgoci i temperatury oraz potencjałem zwykłych codziennych wypadków. W żadnej innej sferze, może poza sprzętem RTV, człowiek nie ma też tylu kaprysów i zachcianek, dotyczących funkcjonalności poszczególnych urządzeń – od płyty grzewczej po lodówkę i okap. Zmyślni projektanci z fantazją wcielają w życie potrzeby techniczne, nadając im piękną, odpowiadającą XXI w. formę.

Modernistyczna kuchnia pnie się w górę

Kuchnia rzadko kiedy pozostaje już niezależnym pomieszczeniem o czterech ścianach. Jako aneks kuchenny częściej bywa „przyklejona” do salonu i to na dość ograniczonej powierzchni. Te realia, jak również nowoczesne trendy architektoniczne, faworyzują kuchnie wysokie, stworzone z pełnych szafek od podłogi do sufitu, bez klasycznego podziału na górną i dolną zabudową. Blaty robocze zostają tym samym przeniesione na wyspę kuchenną, która musi też pomieścić zlewozmywak i płytę grzewczą.

To rozwiązanie wymaga powieszenia okapu z sufitu i stąd też coraz popularniejsze szafki wiszące od góry, atrakcyjne z obu stron. Sama wyspa bywa również jednocześnie stołem kuchennym, przy czym do najnowszej mody należy stół okrągły lub kwadratowy, zaczepiony o nią raczej niż trwale scalony.

Wysoka zabudowa kuchenna Poliform
Wysoka zabudowa kuchenna Poliform
Beżowa kuchnia Poliform
Beżowa kuchnia Poliform
Modernistyczna kuchnia Poliform
Modernistyczna kuchnia Poliform

Biel w odwrocie

W katalogach współczesnych producentów mebli kuchennych coraz rzadziej zobaczymy białe zabudowy, które królowały jeszcze przed kilkoma laty. Dzisiaj klienci skłaniają się raczej ku naturalnej i ciemniejszej kolorystyce, preferując fronty o deseniach materiałowych – drewna, marmuru, kamienia, betonu, a także stali szlachetnej.

Modne są przy tym zaskakujące połączenia, które pozornie do siebie nie pasują, ale w rzeczywistości tworzą ciekawą głębię i przyjemny, przytulny klimat. W tych zestawieniach kolorystycznych, owszem, pojawia się biel i czerń, ale raczej jako dodatki niż elementy dominujące. Poza tym modna pozostaje koncepcja łączenia różnych odcieni frontów, nie tylko w poziomie, ale także w bardziej nieregularnym ustawieniu.

Modernistyczna kuchnia w kolorach ziemi Poliform
Modernistyczna kuchnia w kolorach ziemi Poliform
Szafki kuchenne ze szlachetnej stali
Szafki kuchenne ze szlachetnej stali
Drewniana kuchnia Poliform
Drewniana kuchnia Poliform

Nowoczesne wyposażenie kuchni

Wreszcie, modernizm najbardziej widać w szczegółach wykończenia współczesnej kuchni. Standardem są już lekko otwierające się szafki i bezgłośne szuflady, ale z każdym praktycznie rokiem systemy zawiasów i sposobów zamykania ulegają ulepszeniu.

Coraz więcej jest ciekawych rozwiązań typu szuflady piętrowe czy zgrabne półeczki na ścianach, a swoją ewolucje przechodzą również blaty kuchenne, które stają się harmonijne stopione z zlewozmywakami, a nawet palnikami. W efekcie modernistyczna kuchnia jest nie tylko funkcjonalna i przyjemna w obsłudze, ale także zaskakująco elegancka!

Palniki wbudowane w blat kuchenny Poliform
Palniki wbudowane w blat kuchenny Poliform
Blat kuchenny ze szlachetnej stali Poliform
Blat kuchenny ze szlachetnej stali Poliform
Detale kuchennej zabudowy Poliform
Detale kuchennej zabudowy Poliform

Dodaj komentarz