Minimalistyczny wystrój wnętrz

Z prostoty płynie harmonia i spokój. Minimalistyczny wystrój wnętrz może być najbardziej optymalnym dla naszej osobowości!

Niby od domu oczekuje się przytulności, a dla wielu z nas oznacza ona mnogość ozdób i dodatków oraz wyszukanie formy. I choć trudno zaprzeczyć faktowi, że dekoracyjne meble wnoszą do wnętrz niezwykłą atmosferę i klasę, większość psychologów opowiada się za teorią, że dla ludzkiego umysłu lepszy jest minimalistyczny wystrój wnętrz. Potwierdzają to liczne badania naukowe, analizujące odczuwalny poziom szczęścia w kontekście poziomu „zagracenia” pomieszczeń mieszkalnych. Okazuje się, że mnogość dodatków wzbudza w nas stres nieładu, podczas gdy oszczędność wnętrzarska koi zmysły i wyzwala lepsze samopoczucie!

Geniusz prostoty

Minimalizm zaczyna się od detalu czyli elementów, z których tworzymy aranżację. Aby zachować pożądany poziom prostoty w ogóle, musimy wybierać meble oszczędne, jeśli nie surowe w kształcie i wykończeniu. Czy musi to oznaczać nudę? Niekoniecznie.

Minimalistyczne meble co do zasady cechują się brakiem ozdobników i neutralną, stonowaną kolorystyką. Ale to zaledwie podstawa, którą można rozwinąć do wymiaru artystycznego. Bowiem zwykłe białe krzesło może być wyjątkowe dzięki subtelnym atrybutom takim jak niestandardowy kąt nachylenia nóg czy fantazyjna krągłość oparcia. Zestawiając trzy pozornie proste, ale różne białe krzesła przy zwykłym białym stole otrzymujemy jadalnią tchnącą świeżością.

Podobne zabiegi działają w każdym innym pomieszczeniu – od salonu po łazienkę. Zaskakujące i intrygujące zderzenia prostych formą są dekoracyjne same w sobie!

Minimalistyczna jadania TOOU
Minimalistyczna jadania TOOU
Łazienka TOOU
Łazienka TOOU
Minimalistyczny wystrój wnętrz TOOU
Minimalistyczny wystrój wnętrz TOOU

Perfekcjonizm wymagany

Różnica między nieatrakcyjną prostotą a prestiżowym minimalizmem polega na jakości. Przede wszystkim mowa oczywiście o materiałach, z jakich wykonane są meble. Te najszlachetniejsze – marmur, palisander czy naturalna skóra praktycznie bronią się same, nawet, jeśli projektantom zabraknie fantazji przy detalu.

Wysokiej jakości kamień czy drewno to nie tylko kwestia skojarzeń z przybytkiem, ale dość obiektywna radość użytkowania. Unikatowe tekstura, wyczuwalna pod palcami struktura, nasycenie barw – wszystko to składa się na istotę minimalizmu. Ostatecznego powabu nadaje mu oczywiście sposób wykonania – idealna gładkość, regularność, doskonale dopracowane złącza.

Fotel TOOU
Fotel TOOU
Kanapa Normann Copenhagen
Kanapa Normann Copenhagen
Stolik jadalniany Normann Copenhagen
Stolik jadalniany Normann Copenhagen

Minimalistyczny wystrój wnętrz w praktyce

Mamy już genialne w swej prostocie, wysokiej jakości meble – jak je zaaranżować, aby nie zniweczyć pożądanej atmosfery Zen? Pierwsza zasada, to oczywiście ograniczenie ilości. Nawet kosztem przestrzeni przechowalniczej warto zachować we wnętrzach wrażenie pustoty. Nie każdy kąt i nie każda ściana muszą być bowiem zagospodarowane!

Minimalistyczny wystrój wnętrz faworyzuje gołą podłogę i widoczne ściany. Nawet stoliki do kawy dobierane są tak, aby zdawały się być ledwie subtelnym dodatkiem, a nie blatem per se. Samotny fotel lub sofa z lampą podłogową to wyrazisty pomysł, który pozostawia przyjemny niedosyt.

Minimalistyczne muszą być oczywiście także dekoracje, które nie są zabronione, o ile jest ich niewiele i wpisują się w ogólny klimat prostej formy!

Skandynawski styl /Normann Copenhagen
Skandynawski styl /Normann Copenhagen
Designerski minimalizm /Swedese
Designerski minimalizm /Swedese
Minimalistyczny wystrój wnętrz / Swedese
Minimalistyczny wystrój wnętrz / Swedese

Dodaj komentarz