Pomarańczowa aranżacja łazienkowa LASA IDEA

Minimalistyczna łazienka dla miłośników czystości

Nie ma chyba drugiego pomieszczenia, które tak bardzo korzysta na efekcie uporządkowania i lśniącej czystości – minimalistyczna łazienka to pomysł, który zachwyca i dyscyplinuje zarazem.

Współczesne łazienki najczęściej muszą zaadaptować się do surowych realiów architektonicznych. Poza posiadaczami wielkich willi mało kto ma dziś miejsce, aby urządzić sobie przestronny pokój kąpielowy. Chcąc nie chcą, stawiamy więc coraz częściej na meble kompaktowe i minimalistyczną armaturę. Ale nie bez znaczenia zostaje sam design – im bardziej neutralne, „czyste” formy, tym łatwiej zapanować nad potencjalnym chaosem i zatłoczeniem.

Chłodne tony orzeźwiają

Największą popularnością w ostatnich latach cieszy się minimalistyczna łazienka wykończona na modłę modnego industrializmu. Beton, kamień i szarość połączona z bielą to wielkie hity wnętrzarskie. Mowa przy tym zarówno o płytkach na ścianę i podłogę, jak i armaturze. Szczególnie ciekawie prezentują się przy tym desenie z teksturą naśladującą powierzchnię materiałów budowlanych lub przynajmniej samym jej deseniu, z gładkim wykończeniem, które ułatwia czyszczenie. Aby jednak nie było zbyt przygnębiająco, kamienny chłód łączy się z drobnym akcentami w odcieniu drzewa, typu blat pod umywalką, drabinkowy wieszak na ręczniki czy pleciony dywanik na podłodze.

W minimalistycznej łazience jest bowiem miejsce również na niepraktyczne detale, które mają za zadanie zakłócić delikatnie aurę surowości, ale bez stwarzania estetycznego chaosu. O ostatecznym efekcie decydują jednak takie determinanty jak kabina prysznicowa z hartowanego szkła, prosta, geometryczna wanna czy duże lustro bez ramy.

Aranżacja łazienkowa Antrax IT V8
Aranżacja łazienkowa Antrax IT V8
Minimalistyczny wystrój łazienki  - Roca
Minimalistyczny wystrój łazienki  – Roca

Minimalistyczna łazienka w ciepłej odsłonie

Są jednak wśród nas ludzie, którzy nie dadzą się przekonać do betonowego chłodu, i czy to ze względu na upodobania, czy wystrój całego domu, stawają raczej na ciepłe umeblowanie łazienki. Czekoladowe brązy, odcienie drewna i piaskowe beże cieszą się niegasnącą popularnością, uderzając pośrednio w tropikalne klimaty spa. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby połączyć tą ciepłą przytulność z minimalistycznym designem. Efekt jest zaskakująco uroczy, choć nie tak rześki i „łazienkowy” jak w przypadku chłodnej kolorystyki.

Producenci płytek, armatury i mebli łazienkowych wychodzą klientom naprzeciw, proponując drewniane blaty i szafki pod umywalkę, a także brązowe baterie czy ogrzewane drabinki na ręczniki. Biała wanna czy umywalka są doskonałym, świeżym kontrastem w takiej kompozycji, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zafundować sobie beżowy brodzik czy umywalkę z piaskowego granitu.

Aranżacja łazienkowa Antrax IT Pi&no
Aranżacja łazienkowa Antrax IT Pi&no
Aranżacja łazienkowa Roca
Aranżacja łazienkowa Roca
Aranżacja łazienkowa LASA IDEA
Aranżacja łazienkowa LASA IDEA

Śmiałość żywych odcieni

I choć 95% procent rynku łazienkowego dzieli się równo między dwa wspomniane wyżej trendy, nie sposób nie wspomnieć o ciekawej niszy polegającej na wykorzystaniu mocnego, soczystego koloru. Raczej niż płytki ceramiczne, barwne są jednak meble wykonane w duchu modernizmu na wysoki połysk. Taka energetyczna, minimalistyczna łazienka pozostaje wciąż przyjemnie uporządkowana, jeśli zachowamy neutralne tło i armaturę w klasycznych odcieniach. W przeciwieństwie do białych, szarych czy brązowych mebli, pomarańczowy, zielony czy fioletowy zestaw może być na tyle kontrastowy, że pozwoli łatwiej pomieścić większą ilość praktycznych szafek czy półek, bez stwarzania poczucia duszności.

W takiej śmiałej, barwnej łazience olbrzymią rolę odgrywają detale – od opakowań kosmetyków po rośliny i ręczniki. Należy za wszelką cenę unikać nadmiernej dywersyfikacji koloru, trzymając się konsekwentnie wybranej koncepcji. A konsekwencja ta stanowczo się wypłaci we wrażeniu ogólnym!

Pomarańczowa aranżacja łazienkowa LASA IDEA
Pomarańczowa aranżacja łazienkowa LASA IDEA
Fioletowa aranżacja łazienkowa LASA IDEA
Fioletowa aranżacja łazienkowa LASA IDEA

Dodaj komentarz