Marmurowe blaty i fronty – wnętrzarski hit

Marmur kojarzy się z prestiżem, bowiem jako surowiec jest bardzo drogi. Ale współcześni projektanci oferują nam quasi marmurowe blaty, podłogi, a nawet szafki kuchenne po całkiem przystępnych cenach!

Marmur, choć spowszedniał, nie przestaje zachwycać swoją elegancją i wyszukaniem. Po części ma to związek z wspomnianą wcześniej mentalną asocjacją z luksem, po części zaś z wyjątkową strukturą nieregularnych żyłek – deseniem pod każdym względem doskonałym. Trudno się dziwić, że producenci powierzchni ceramicznych i laminatowych postanowili kopiować Matkę Naturę. Idzie im to zaskakująco dobrze!

Prestiżowy akcent salonowy

Może martwisz się, że wielki wspaniały marmur nie bardzo pasuje do Twoich rodzinnych wnętrz? Doświadczenia pokazują, że współczesny eklektyzm ma jednak bardzo elastyczne granice, a ekskluzywne elementy są w nim wręcz pożądane. W salonowej aranżacji idealnym koniem trojańskim do przemycenia „kawałka marmuru” są stoliki do kawy – niezobowiązujące, ale przecież niezastąpione.

Ceramiczne blaty z marmurowym deseniem ze stosowaną metalową podstawą stają się ozdobą kąta wypoczynkowego, tworząc ciekawy kontrast z miękkością sofy i dywanu. Marmur, nawet ten nieprawdziwy, jest bowiem gładki i chłodny, stając się doskonałym tłem dla dystyngowanej porcelany, domowych dekoracji czy wazonów z kwiatami. O niebo ciekawszy niż jednobarwny blat, taki stolik wygląda jednak doskonale nawet bez żadnych ozdób!

Stolik do kawy w wykończeniu czarnego marmuru Jotex
Stolik do kawy w wykończeniu czarnego marmuru Jotex
Marmurowe blaty Jotex
Marmurowe blaty Jotex
Delikatność jasnego marmuru; stolik Jotex
Delikatność jasnego marmuru; stolik Jotex

Marmurowe blaty jadalne

Ale stolik do kawy to zaledwie detal w bogatym wystroju domowych wnętrz. Marmurowe blaty prezentują się natomiast najlepiej w odpowiednim rozmiarze – gdy światło swobodnie ślizga się po idealnie gładkiej powierzchni, a struktura żył daje dość wyrazisty obraz. Stąd też rosnąca popularność stołów jadalnych, które już samym swoim rozmiarem skupiają na sobie uwagę. A renomowane marki proponują modele długie, okrągłe, eliptyczne, a nawet rozkładane – wszystkie w najbardziej ekskluzywnym z deseniów.

Do wyboru mamy przy tym klasyczne jasne marmurowe blaty z szarymi żyłkami, jak również szare i czarne odcienie. Sao nie poniekąd uniwersalne, ale w praktyce okazuje się, że nie bez znaczenia jest jeśli w jadalni pojawi się ciemny czy jasny stół. Weźmy więc pod uwagę nie tylko kolorystykę podłogi i ścian, ale także zastawy stołowej jaką dysponujemy. Na takim blacie nie godzi się wszak kłaść obrusu!

Elegancki stół jadalny Sovet Italia
Elegancki stół jadalny Sovet Italia
Rozkładany marmurowy stół Sovet Italia
Rozkładany marmurowy stół Sovet Italia
Marmurowe blaty w różnych odcieniach – Sovet Italia
Marmurowe blaty w różnych odcieniach – Sovet Italia

Ekskluzywny pomysł na kuchnię

Gdzie jeszcze może pojawić się marmur w domu, nawet jeśli tylko w imitowanej postaci? Podłogi i ściany mogą być małą dekoracyjną przesadą, jeśli nie zapewnimy im odpowiednio prestiżowego dopełnienia. Ale zaskakująco dobrze odnajduje się żyłkowana struktura w kuchni. Od wielu sezonów popularne są już marmurowe blaty robocze, dekorowane zwykle okleiną, rzadziej oryginalne. Absolutnym hitem stały się natomiast szafki kuchenne z marmurowymi frontami.

Mogą one występować samodzielnie, ale częściej są elementem zabudowy dwu- albo nawet trzytonowej, gdzie kontrast kolorów i tekstur staje się fascynującą kompozycją. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się marmur obok takich deseniów jak szkło czy drewno, a sam schemat rozłożenia nie musi być standardowym podziałem na górną i dolną linię szafek. Marmurowe blaty i fronty mogą nawet stapiać się ze ścianą!

Marmurowa wyspa kuchenna Lago
Marmurowa wyspa kuchenna Lago
Zabudowa kuchenna z deseniem marmuru Lago
Zabudowa kuchenna z deseniem marmuru Lago
Ciemny marmur w kuchni Lago
Ciemny marmur w kuchni Lago

Dodaj komentarz