Luksusowy ogród – co powinno się w nim znaleźć?

Planowanie zieleni to zaledwie połowa sukcesu w aranżowaniu ogrodu – z pewnością niesłychanie istotna. Luksusowy ogród to jednak również fizyczne wyposażenie, które sprawia, że pod gołym niebem można żyć… niczym król!

Rynek mebli i sprzętów ogrodowych jest rynkiem rządzonym popytem, a wymagania klientów są dziś coraz wyższe. Nie mamy ochoty rezygnować ze standardu wypoczynku czy biesiadowania, tylko dlatego, że odbywają się one pod gołym niebem. Na fali tego trendu nie tylko powstają coraz bardziej komfortowe i eleganckie meble, ale także całe kompleksowe rozwiązania pozwalające w ekskluzywny sposób zagospodarować taras i zieloną przestrzeń wokoło.

Luksusowy ogród wymaga strefy cienia

Zadaszenie nie jest nowym wynalazkiem – od prymitywnych parasoli plażowych po drewniane altany, ludzie od dziesiątek lat aranżują w ogrodzie zakątki, w których można się skryć przed palącym słońcem. W ekskluzywnej wersji proponuje się gotowe pergole do zmontowania na tarasie lub drewnianym podeście, których estetyczny prestiż pozwala poczuć się jak w pięciogwiazdkowym resorcie wakacyjnym.

W najprostszym wariancie mamy do czynienia z lekkimi aluminiowymi konstrukcjami z wbudowanym systemem siedzeń i odsłanianym tekstylnym dachem. Nie zajmują one wiele miejsca, a stwarzają przestrzeń nawet dla bardzo dużej rodziny, pięknie korespondując z modnym minimalistycznym designem. Ale pergole mogą również przyjmować bardziej złożone formy z ozdobnymi profilami na ścianach i bardzo praktycznymi rolowanymi żaluzjami czy powiewającymi romantycznie kotarami. Wystarczy do takiego zadaszenia dobrać stylowe meble wypoczynkowe, aby luksusowy ogród stał się rzeczywistością.

 Minimalistyczna pergola Gandiablasco

Minimalistyczna pergola Gandiablasco
Luksusowa pergola Ethimo

Luksusowa pergola Ethimo

Elegancka pergola Varaschin

Kuchnia z jadalnią

Coraz częściej też oprócz strefy jadalnej w ogrodzie aranżuje się aneks kuchenny lub kuchnię z prawdziwego zdarzenia. Oprócz czysto praktycznego względu jest to również element prestiżu – nie każdy wszak może sobie pozwolić na wspólne gotowanie z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. A pod pojęciem gotowania rozumiemy nie tylko grillowanie, ale także pieczenie, mycie, schładzanie…

Stylowy elegancki stół na 8 czy 10 osób ustawiony nieopodal gastronomicznego zaplecza to obietnica niekończącego się biesiadowania, które nikogo nie pozostawia w kuchni. Nowoczesne systemy umożliwiają dobór wysokiej jakości blatów roboczych, szafek, pieców i grillów, a także lodówek czy zlewów. Wszystko to zaś w standardzie uwzględniającym specyfikę warunków outdoorowych.

Kuchnia outdoorowa z nierdzewnej stali Abimis

Kuchnia outdoorowa z nierdzewnej stali Abimis
Modułowa kuchnia ogrodowa Roshults

Modułowa kuchnia ogrodowa Roshults
Jadalnia z kuchnią ogrodową Ethimo

Jadalnia z kuchnią ogrodową Ethimo

Strefa nad basenem

Może zabrzmi to snobistycznie, ale luksusowy ogród nie może dziś obyć się bez basenu lub jeziorka. Element wody, choć tak prosty, jest bowiem esencją przyjemnego wypoczynku, nawet, jeśli ogranicza się do chłodzenia stóp czy rozkoszowania się szemrzącym dźwiękiem. Aby w pełni wykorzystać uroki basenu warto zaaranżować nad nim strefę wypoczynkową, sprzyjającą kąpieli, opalaniu i rozkoszowaniu się chłodnymi napojami oraz deserami.

Kompleksowe rozwiązania stawiają zwykle na równoległe zestawienie kanapy i/lub foteli ze stolikiem do kawy oraz leżaków – w ten sposób każde pokolenie, czy każdy charakter może znaleźć miejsce dla siebie. Spójne wzornictwo siedzeń ogrodowych, leżanek i stolików sprawia, że pomimo dużej ilości sprzętów panuje estetyczna harmonia i elegancki ład. Romantykom, którzy nie zakładają opcji basenowych przyjęć wystarczy do szczęścia może jednak para ekskluzywnych leżaków ze stoliczkiem, skrytych nad wodą wśród zieleni. Bo luksusowy ogród ma też swój intymny, minimalistyczny wymiar!

Luksusowy ogród – strefa nad basenem, Varaschin

Luksusowy ogród – strefa nad basenem, Varaschin
Aranżacja tarasowa Gandiablasco

Aranżacja tarasowa Gandiablasco
Leżaki ogrodowe Ethimo

Leżaki ogrodowe Ethimo

Dodaj komentarz