Ława do jadalni – czy to dobry pomysł?

Jeśli lubisz gości przy stole i kochasz przytulność, ława do jadalni będzie strzałem w dziesiątkę!

Ława jest meblem prostym i uniwersalnym, ale w swym geniuszu, nieco zapomnianym i lekceważonym. Coraz rzadziej widujemy ją w ogrodach, a broni się jeszcze w przedpokojach, ale ława do jadalni to już pojęcie prawie ekscentryczne. A szkoda, bowiem jest to rozwiązanie o wielu zaletach: pozwala zaoszczędzić miejsce, dodaje jadalni swojskości i może mieć różnorakie zastosowanie!

Ława może być miękka!

Podstawowy zarzut pod adresem ławy brzmi jest twarda i nie gwarantuje plecom oparcia. Ale nie musi to być wcale prawda. Eleganckie modele przeznaczone do jadalni z prawdziwego zdarzenia posiadają bowiem zarówno miękkie obicie, jak i oparcie godne kanapy salonowej! Można powiedzieć, że są to po prostu szersze wersje foteli jadalnianych, doskonale prezentujące się przy średniej długości prostokątnych stołach.

Taka luksusowa ława do jadalni może funkcjonować pojedynczo lub podwójnie, tworząc coś na kształt narożnika. Zazwyczaj dostawiamy jeszcze do stołu krzesła, które mogą, ale nie muszą, pochodzić z tej samej kolekcji. Zdaniem wielu projektantów brak spójności połączony z asymetrią, jaką stwarza zestawienie ławy i krzeseł gwarantuje wnętrzom niebanalny efekt, a zarazem ułatwia manewrowanie z różnymi ustawieniami.

Eleganckie tapicerowane ławy Ashley Furniture
Eleganckie tapicerowane ławy Ashley Furniture
Pojedyncza ława Ashley furniture
Pojedyncza ława Ashley furniture
Ława do jadalni a la kanapa Joss&Main
Ława do jadalni a la kanapa Joss&Main

Klasyczna ława do jadalni

Naturalnie, najczęściej widywana i kupowana ława do jadalni jest prostą konstrukcją z drewnianego siedziska podpartego równoległymi nogami. W tej postaci faktycznie nie możemy liczyć na podparcie dla pleców, ale tak naprawdę nie jest ono wcale potrzebne na krótkie okresy siedzenia przy stole. Problem twardości można natomiast rozwiązać poduszkami w przyjemnych barwach czy deseniach, które dodatkowo staną się cenną dekoracją. Doświadczenia wskazują jednak, że większość ludzi na zwykłej drewnianej ławie zasiada bez problemów!

Taka ława to skarb w rodzinnych kuchniach i jadalniach przeznaczonych dla większej liczby osób. Dostawienie dodatkowego krzesła zawsze jest bowiem większym problemem niż ściśnięcie biesiadników na ławie. Efekt estetyczny prostej niskiej konstrukcji doskonale pasuje natomiast do wnętrz skandynawskich, rustykalnych i ekologicznych, a przede wszystkim pełnych życia rodzinnych domów. Dodajmy, że drewnianą ławę można w razie potrzeby zawsze wykorzystać jako podręczny stolik do kawy czy półkę pod ścianą!

Klasyczna drewniana ława do jadalni Joss&Main
Klasyczna drewniana ława do jadalni Joss&Main
Ława do jadalni z jasnego drewna Skagerak
Ława do jadalni z jasnego drewna Skagerak
Minimalistyczna drewniana ława Skagerak
Minimalistyczna drewniana ława Skagerak

Nowoczesne pomysły na ławę

Ława do jadalni może być także nieco bardziej awangardowa, a wręcz prestiżowa. W efekcie niektóre modele również dobrze pasują do eleganckiego stołu, jak i do salonu z kominkiem, a owa uniwersalność bywa chętnie wykorzystywana.

Z czego możemy wybierać? Producenci oferują nam dziś przede wszystkim industrialne ławy z metalowym stelażem, a także drewniane modele, w których siedzisko stanowi modna i wygodna plecionka, np. ze skóry lub włókien syntetycznych. Są jednak również ławy o transparentnych nogach lewitujące swoimi kolorowymi siedziskami wokół stołu oraz ultra nowoczesne ławy wykonane z żywic z domieszką kamienia czy granitu. Te ostatnie szczególnie dobrze pasują do kuchni, która dziś coraz częściej bywa również jadalnią!

Granitowa ława do kuchni CB2
Granitowa ława do kuchni CB2
Nowoczesna ława Allmodern
Nowoczesna ława Allmodern
Lekka ława ze skórzaną plecionką Crate&Barrel
Lekka ława ze skórzaną plecionką Crate&Barrel

Dodaj komentarz