Kolorowy stół – 3 soczyste trendy jadalniane!

Można się kłócić, że najelegantszy stół to biała porcelana z delikatnym złotymi obramowaniami ustawiona na śnieżnobiałym obrusie. Ale czy może być coś sympatyczniejszego i bardziej apetycznego niż kolorowy stół?

Współczesne trendy nie zachęcają nas do eksperymentów. Jeśli nie całkowicie biała, modna aranżacja stołu najczęściej ogranicza się do designerskiego minimalizmu stawiając na eleganckie, ale dość ponure odcienie szarości, beżu czy nawet czerni. Na szczęście dla miłośników śmiałego wzornictwa i sympatycznej pogody we wnętrzach, istnieją marki takie jak Svenskt Tenn, które hołdują zgoła innym pomysłom. Zdaniem szwedzki projektantów wszystko smakuje bowiem, jeśli tłem dla uczty jest wesoły, kolory stół, nie stroniący wręcz od dekoracyjnej przesady.

Minimalistyczne podejście

Postawienie na kolor nie musi jeszcze wcale być zdradą modnego minimalizmu. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu tonu nowoczesnego wystroju, z jego umiłowaniem dla prostoty, zaaranżuj kolorowy stół w ograniczonej jednak gamie. Ten kompromis z jednej strony pozwoli zachować stylową spójność, z drugiej, umożliwi ożywienie atmosfery przy posiłkach sporą dozą pozytywnej energii.

Poniższe fotografie przedstawiają trzy wyjątkowe udane aranżacje jadalniane, z których każda jest na tyle elegancka, że pasuje do oficjalnych uroczystości. Zieleń i błękit to barwy szczególnie wdzięczne, które bez trudu da się zmienić w moty przewodni zastawy, uzyskując aranżację kojarzącą się z przyrodą, melancholią, sielskością. Na szczególną uwagę zasługuje również fantazyjne połączenie seledynu z różem – wyjątkowo świeże i spokojne zarazem!

Zielona aranżacja stołu Svenskt Tenn
Zielona aranżacja stołu Svenskt Tenn
Stół w kolorze niebieskim Svenskt Tenn
Stół w kolorze niebieskim Svenskt Tenn
Dwubarwna aranżacja stołu Svenskt Tenn
Dwubarwna aranżacja stołu Svenskt Tenn

Piękny design zastawy

Kolorowy stół to oczywiście przede wszystkim odpowiednio śmiała zastawa, obejmująca nie tylko talerze i misy, ale także szklanki, filiżanki, dzbany i wazony. Co ciekawe, nie ma żadnego powodu, aby kurczowo trzymać się idei jednej kolekcji – zestawianie różnych deseniów okazuje się wyjątkowo uroczym zabiegiem.

Nawet na surowym drewnianym blacie można więc z pomocą kilku rodzajów naczyń i podkładek stworzyć aranżację radosną i apetyczną. Wyraziste dodatki, czasem wręcz odważnie kontrastujące z resztą, działają niczym przysłowiowa wisienka na torcie i sprawiają, że ślina sama zbiera się w ustach. A design na poszczególnych naczyniach potrafi sam w sobie być zaproszeniem do uczty i opowieścią kulinarną. Ręcznie malowane talerze nie mają pod tym względem sobie równych!

Kolorowy zestaw śniadaniowy Svenskt Tenn
Kolorowy zestaw śniadaniowy Svenskt Tenn
Zastawa w barwne wzory Svenskt Tenn
Zastawa w barwne wzory Svenskt Tenn
Kolorowy stół z rybimi talerzami Svenskt Tenn
Kolorowy stół z rybimi talerzami Svenskt Tenn

Najbardziej kolorowy stół?

Jak bardzo można zaszaleć bez popadania w przesadę? Patrząc na poniższe przykłady aranżacji stołu, doprawdy trudno jest zdefiniować przesadę. Nawet przy oszałamiającym nagromadzeniu barw i deseniów, aranżacja jadalni można wyjść zwycięsko, jeśli uda nam się zachować pewną ogólną pokrewność stylową.

Awangardowe kwiaty, szalone wzory obrusów, awangardowe akcesoria, niebanalne serwetki, a wszystko to w połączeniu z radosnymi bukietami i naturalnymi ozdobami to recepta na kolorowy stół, które po prostu zjada się oczami! Pozostaje pytanie, jak dobrać dania godne takiej oprawy?

Aranżacja stołu – motyw „tulipany” Svenskt Tenn
Aranżacja stołu – motyw „tulipany” Svenskt Tenn
Kolorowy stół Svenskt Tenn
Kolorowy stół Svenskt Tenn
Wielobarwny obrus Svenskt Tenn
Wielobarwny obrus Svenskt Tenn

Dodaj komentarz